PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Przycinanie traw ozdobnych

Trawy to niezwykle zróżnicowana rodzina roślin obejmująca ponad 11 tysięcy gatunków.

Zielone i kolorowe trawy ozdobne są przykuwającą uwagę ozdobą niemalże każdego ogrodu lub tarasu. Z końcem lata, rozwinięte już w pełni, przypominają gigantyczne pióropusze, bajecznie mieniące się w promieniach słońca.

We wrześniu, nieśmiałymi krokami nadchodzi jesień, dni stają się coraz krótsze, a wieczory zdecydowanie chłodniejsze. Pojawia się wówczas pytanie, kiedy i jakie gatunki traw należy przyciąć przed nadejściem przymrozków, a które zostawić nietknięte aż do wiosny. A więc po kolei…

Charakterystyka

Trawy to niezwykle zróżnicowana rodzina roślin obejmująca ponad 11 tysięcy gatunków i występująca na prawie wszystkich kontynentach, prócz Antarktydy. Co ciekawe, pod handlową nazwą “traw ozdobnych” na rynku sprzedaje się również rośliny, które z botanicznego punktu widzenia nie należą do rodziny traw. Mowa tu na przykład o turzycowatych, sitowatych czy rześciowatych.

Obecne w środowisku naturalnym zarówno jako roślinność dominująca – np. na preriach, łąkach, sawannach czy pampach, pojawiają się także w lasach, na wydmach, górskich zboczach i bagniskach. Z tego geograficznego zróżnicowania widać jasno, że trawy przystosowały się do bardzo różnych warunków życiowych, a więc nie są wymagające w uprawie.

Kiedy i jak przycinamy trawy ozdobne?

Zwykle można przycinać trawy już od połowy marca, ale jeśli zima trwa dłużej, można przełożyć cięcie aż będą do tego dobre warunki. Najczęściej widać, kiedy środek kępy trawy zaczyna nabierać żywych kolorów i pojawiają się młodziutkie pędy – to odpowiedni moment na cięcie. Zwykle przycinamy trawy nie więcej niż około 10 cm nad ziemią, ponieważ zbyt mocne cięcie może uszkodzić pojawiające się już w tym czasie młode pędy.

Prostą metodą na szybkie i równe cięcie traw, jest zebranie kłosów w garść, drugą ręką należy wykonać zdecydowane cięcie. Do przycinania traw należy używać ostrych sekatorów, nawet nożyc (w przypadku większych traw o grubszych źdźbłach).

Przy dużych trawach można także przed cięciem związać je, podobnie jak wiąże się snopki zboża. Dzięki temu łatwiej i szybciej będzie można zebrać ścięte źdźbła. W przypadku starszych i wysokich traw o rozrośniętych szeroko kępach, nierzadko potrzebne są dwie osoby, aby zrobić to sprawnie i w odpowiedni sposób. Takie starsze okazy przycina się nieco wyżej – około 20 cm nad ziemią.

rosliny-doniczkowe-wpis-89

Jakie trawy przycinamy na wiosnę?

Takimi sposobami możemy przyciąć najpopularniejsze obecnie w ogrodach gatunki traw ozdobnych. Należą do nich: trawy wysokie tj. miskanty (Miscanthus), trawa pampasowa (Cortaderia selloana), trzcinnik (Calamagrostis) oraz trawy niskie tj. różne odmiany rozplenicy (Pennisetum), imperata cylindryczna `Red Baron` (Imperata cylindrica).

Trawy najmniej odporne na niskie temperatury (np. rozplenice, ostnice, niektóre turzyce) najlepiej ciąć w ostatniej kolejności (np. w kwietniu), aby nie odsłaniać ich i nie narażać na przemarznięcie.

Jakich traw nie przycinamy?

Niektóre gatunki traw, szczególnie te, które nie osiągają dużych rozmiarów oraz zimozielone lub zachowujące barwy kłosów na zimę, nie potrzebują przycinania lub jest potrzebne jedynie niewielkie przycięcie. Warto wymienić w tej grupie choćby bardzo dekoracyjne turzyce (Carex), kostrzewę siną (Festuca glauca) i kostrzewę niedźwiedzią (Festuca gautieri) oraz kosmatki (Luzula).

W ich przypadku wszystko zależy od tego, w jakim stanie przezimowały. Jeżeli po zimie zachowały swoją barwę (np. kostrzewa sina), należy je jedynie oczyścić (wyczesać) oraz w razie potrzeby przyciąć zaschnięte końcówki.

Nowe pędy…

Warto pamiętać o tym, że wiele traw (np. rozplenice, odmiany turzyc) dość wolno „budzą się” z zimowej wegetacji. Może się początkowo wydawać, że trawy te nie przetrwały zimy, zaschły i należy je wymienić na nowe. Pośpiech tu jest jednak nie wskazany, ponieważ u wielu traw wegetacja zaczyna się nieco później i młode pędy ukazują się nawet dopiero w kwietniu (szczególnie w czasie długiej zimy). Wówczas należy je przyciąć i dać im szansę na odrodzenie w kolejnym sezonie.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X