PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dlaczego zamiokulkas nie rośnie?

Roślina przestaje rosnąć, a nawet zaczyna tracić swój urok? Przyczyną może być jeden lub kilka z poniższych błędów w hodowli.

Zamiokulkas zamiolistny jest rośliną niewymagającą i należy do jednych z najłatwiejszych gatunków w domowej hodowli. Bardzo dobrze znosi suszę, nie ma problemu z lekkim zacienieniem, a jego liście są zwykle błyszczące i sprężyste. Zdarza się jednak, że choć na pierwszy rzut oka nic mu nie dolega, zamiokulkas przestaje rosnąć. Dlaczego tak się dzieje?

Jak szybko powinien rosnąć zamiokulkas?

Zamiokulkas potrzebuje sporo czasu, aby zacząć wypuszczać nowe liście, zazwyczaj potrzeba kilku lat, aby wyhodować okaz sporej wielkości. W normalnych warunkach roślina rośnie zaledwie kilka centymetrów rocznie. W ciągu roku zamiokulkas wypuszcza od 5 do 8 nowych liści.

Jeśli jednak roślina przestaje rosnąć, a nawet zaczyna tracić swój urok, to przyczyną może być jeden lub kilka z poniższych błędów w hodowli.

Niewłaściwe podlewanie

Sukulenty, do których zalicza się zamiokulkasa, pochodzą z Afryki, gdzie panują skrajne warunki atmosferyczne, jak np. długotrwały brak opadów. To właśnie dlatego zamiokulkas wykształcił umiejętność magazynowania wody w liściach, roślina zatem ma niskie zapotrzebowanie na wodę. Według schematu odpowiedniego podlewania, zamiokulkas powinien być podlany dopiero w momencie, gdy podłoże w donicy będzie całkiem suche. Zbyt częste podlewanie, lub zbyt duża ilość wody podczas jednorazowego podlania, która sprawi, że podłoże będzie długo wilgotne, będą prowadziły do podgniwania korzeni. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo doniczka nie będzie miała otworów odprowadzających wodę.

Zbyt rzadkie podlewanie również nie jest dobre dla rośliny i może powodować obeschnięcie korzeni w podłożu, z kolei nagły nadmiar wody po jednorazowym podlaniu może zapoczątkować proces gnicia korzeni. Dlatego najlepszą praktyką jest regularne, choć rzadsze niż w przypadku innych roślin podlewanie zamiokulkasa.

Brak otworów w doniczce

Doniczki z pełnymi dnami, bez otworów drenażowych, będą powodowały nagromadzenie się wody w dolnych partiach, nawet wtedy, gdy zamiokulkas podlewany jest rzadko, czyli zgodnie ze swoimi potrzebami. Ta roślina zdecydowanie bardziej woli nawet nadmierne przesuszenie niż minimalny nadmiar wody. Gromadząca się na dnie doniczki woda doprowadzi bardzo szybko do gnicia korzeni.

Niewłaściwy rozmiar doniczki

Doniczka jest bardzo ważna dla właściwego wzrostu rośliny. Zamiokulkas, który ma zbyt małą doniczkę może przestać wypuszczać nowe liście. Korzenie zamiokulkasa, tak samo, jak każdej rośliny potrzebują przestrzeni, aby rosnąć.

Należy jednak podkreślić, że przesadzanie do większych donic jest czynnością, która w przypadku zdecydowanej większości roślin poprawia ich prawidłowy rozwój, jednak nie w przypadku zamiokulkasa. Należy on bowiem do roślin bulwiastych, które tak jak rośliny wytwarzające kłącza lub rośliny cebulowe, będą szybciej rosły w donicach, które nie pozostawią im zbyt wiele przestrzeni.

Wynika to z tego, że posadzony w dużej donicy zamiokulkas skieruje swoje siły życiowe do powiększania bulwy i powierzchni korzeniowej, przez co mniejszą uwagę i energię poświęci na wzrastanie części nadziemnej.

Podobnie jak w przypadku zbyt dużej donicy, zamiokulkas może przestać rosnąć, jeśli przesadzony zostanie do doniczki zbyt głębokiej. W naturze zamiokulkasy rosną w cieniu i w pobliżu korzeni innych roślin, a więc najlepsze dla zamiokulkasów są doniczki niewiele większe niż ich kłącze oraz raczej płaskie.

rosliny-doniczkowe-wpis-107

Niedostateczne oświetlenie

Zamiokulkas preferuje jasne miejsca jednak lepiej nie wystawiać go na bezpośrednie promienie słońca, które mogą poparzyć jego liście. Najlepiej sprawdzi się do tego południowe okno. Najwięcej młodych pędów zamiokulkasy wytwarzają ustawione w jasnych i widnych miejscach, w których światło jest rozproszone.

Zamiokulkasy świetnie radzą sobie także w półcieniu, jednak umiejscowienie donicy  w miejscu, do którego naturalne światło nie dociera w ogóle lub w pomieszczeniu bez okna, sprawi, że roślina zacznie chorować.

Nieodpowiednie nawożenie

Zamiokulkas jest rośliną naskalną. Rośnie w środowisku bardzo ubogim w substancje odżywcze, dlatego jego potrzeby w tej materii są niewielkie.

W zupełności zaspokoimy je, nawożąc zamiokulkasa 2-3 razy podczas sezonu wegetacyjnego. Zbyt częste nawożenie lub zbyt mocne stężenie nawozu może doprowadzić do poparzenia korzeni. W tym wypadku roślina zarzuci wytwarzanie nowych pędów na rzecz regeneracji korzeni. Warto stosować nawozy dedykowane do zamiokulkasów i ściśle trzymać się dawek narzuconych przez producenta.

Przesadzanie rośliny

Samo przesadzenie, nawet jeśli doniczka zostanie wybrana poprawnie, może spowodować zahamowanie wzrostu. Wynika to z faktu, że po przełożeniu do nowego podłoża zamiokulkas skieruje swoje siły w ukorzenianie, hamując tym samym wzrost części naziemnej. Zacznie rosnąć, gdy tylko ukorzeni się w nowej donicy, im jest ona mniejsza, tym proces ukorzeniania będzie krótszy.

Nieodpowiednia pora roku

Niektóre pory roku są optymalne do wzrostu, a inne sprawiają, że roślina zapada w sen zimowy. W zimie rośliny zasypiają i odpoczywają.

Na wiosnę rośliny budzą się ze snu i rozpoczynają swój wzrost, w lecie zaś kwitną i się rozmnażają. Jesienią z kolei nie wypuszczają już nowych liści i wtedy też zaczynają zmniejszać prędkość wzrostu i przygotowują się do zimy.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X