PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Co to jest biohumus?

Ekologiczny biohumus to nawóz powstający w wyniku przetrawienia substancji organicznej przez dżdżownice kalifornijskie.

Nawozy naturalne to doskonała alternatywa dla tych, którzy chcą uprawiać swoje rośliny w sposób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska naturalnego. Przeciwnicy stosowania chemicznych nawozów nie powinni rezygnować z zasilania roślin, lecz sięgnąć po nawozy organiczne takie jak biohumus.

Co to jest biohumus?

Biohumus to nawóz powstający w wyniku przetrawienia substancji organicznej przez dżdżownice kalifornijskie (inaczej kompostowe).

Trawiąc podłoże, dżdżownice nasycają je mikroorganizmami namnażanymi w ich przewodach pokarmowych. Ze względu na dużą zawartość mikroelementów, biohumus jest bezsprzecznie bardzo wartościowy w uprawie roślin, szczególnie w warunkach domowych. Niewątpliwą zaletą biohumusu jest jego dobroczynny wpływ na rośliny, które zostały zaatakowane przez szkodniki lub choroby grzybowe.

Dzięki zawartości mikroflory bakteryjnej nawożenie tym preparatem regeneruje i wspomaga prawidłowy rozwój. Wyraźne efekty stosowania biohumusu zobaczyć można, zasilając nim rośliny doniczkowe wiosną, po rozpoczęciu sezonu wegetacyjnego, zwłaszcza w przypadkach osłabienia po okresie spoczynku zimowego.

Zalety biohumusu

Biohumus posiada wysoką wartość nawozową i jest dobrze wchłaniany przez rośliny, zarówno doniczkowe, jak i ogrodowe. Nie grozi też przenawożeniem, bowiem związki mineralne i odżywcze skumulowane są w mikroorganizmach i uwalnianie wraz z ich stopniowym obumieraniem. Bezsprzecznie podnosi to bezpieczeństwo jego stosowania w uprawie roślin doniczkowych.

Liczne źródła naukowe podają, że w porównaniu z kompostem produkowanym tradycyjnymi metodami, stosowanie biohumusu korzystniej wpływa na plonotwórcze właściwości gleby i na jej zdolność do samooczyszczania się od skażeń chemicznych. W uprawach ogrodniczych łagodzi negatywne skutki przesadzania roślin, przeciwdziała szkodom powodowanym przez choroby i szkodniki oraz poprawia jakość plonów.

rosliny-doniczkowe-wpis-88

Jak stosować biohumus?

Dokarmianie biohumusem nie zmienia odczynu i nie powoduje szkodliwego zasolenia podłoża. W związku z tym, zasilanie tym preparatem, w rozcieńczeniu zalecanym przez producenta, można stosować przy każdorazowym podlewaniu roślin.

Biohumus można wyprodukować samodzielnie, w pryzmie kompostowej zawierającej wspomniane wcześniej dżdżownice. Niewątpliwie jednak łatwiejszy jest zakup gotowego preparatu. Nowością na rynku jest nawóz w formie kroplówki,  zalecany do zasilania organicznego wszystkich roślin doniczkowych. Jest niezwykle prosty w stosowaniu, w formie bezpośrednio gotowej do użycia, bez konieczności rozcieńczania.

Czytajmy uważnie etykiety

Jeżeli decydujemy się na zakup biohumusu, zwróćmy baczną uwagę na skład danego produktu. Niestety niektórzy producenci nawozów umieszczają na opakowaniach duże napisy z nazwą biohumus, co sugeruje, że jest to czysty biohumus bez żadnych dodatków.

Jeżeli biohumus miesza się z nawozami mineralnymi, obecna w biohumusie naturalna mikroflora bakteryjna jest eliminowana przez składniki chemiczne.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X