PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Ile czasu zajmuje wyhodowanie imbiru?

Jeśli tylko zadbamy o odpowiednie warunki, imbir z powodzeniem możemy uprawiać w doniczce.

Imbir “odkryty” został prawdopodobnie na wyspach Melanezji, ale najbardziej rozpowszechniono go w Azji, skąd później dotarł nad Morze Śródziemne i do Polski.

Jest popularną przyprawą, głównie w kuchni azjatyckiej. Jego walorem jest nie tylko ostry smak, lecz również fakt, że posiada właściwości zdrowotne. Imbir w Polsce można z reguły bezproblemowo kupić na stoiskach warzywnych. Czy wyzwaniem będzie zatem wyhodowanie go samodzielnie w domu? Zobacz, ile czasu wymaga wyhodowanie imbiru w domu.

Jak uprawiać imbir w doniczce?

Imbir, choć uprawiany jest na terenach o ciepłym klimacie, nie lubi silnego nasłonecznienia. Preferuje półcień, dlatego też doniczka z imbirem nie powinna być ustawiana na południowym parapecie. Pamiętajmy, że zbyt mocne nasłonecznienie może spowodować poparzenie liści. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje temperatury co najmniej 20°C, w niższych temperaturach przestaje rosnąć.

Imbir najlepiej czuje się w glebie przepuszczalnej, żyznej i lekko wilgotnej. Odczyn pH podłoża powinien wynosić od 6,1 do 6,5. Natomiast optymalna temperatura gleby do kiełkowania imbiru to od 22 do 25°C. Zimą powinien znajdować się w miejscu, w którym temperatura nie spadnie poniżej 10°C. Stanowisko to powinno być także osłonięte od wiatru.

Sadzenie imbiru w doniczce

Imbir występuje w ponad 100 odmianach, jeśli natomiast zależy nam na imbirze jako dodatku do potraw, wybierzmy jadalny imbir lekarski. Korzeń imbiru powinien być zdrowy, bez uschniętych lub zgniłych fragmentów. Możemy wybrać mały kawałek imbiru lub też zakupić większy, który należy podzielić. Największe szanse na powodzenie uprawy będziemy mieli, jeśli na każdym z nich znajdą się trzy “oczka”. Miejsce cięcia przed włożeniem do gleby należy osuszyć, odkładając pocięty imbir na kilka dni w suche, jasne miejsce.

Fragmenty kłącza należy umieścić w doniczce “oczkiem” skierowanym ku górze, przysypać około 2-centymetrową warstwą ziemi i podlać. Pojemnik do pojawienia się pierwszych pędów można przykryć folią, która pomoże utrzymać wilgotność i wysoką temperaturę.

Do uprawy imbiru powinno się wybierać większe doniczki o średnicy co najmniej 30 cm. Sadzenie najlepiej jest przeprowadzić wczesną wiosną.

Jeśli tylko zadbamy o odpowiednie warunki, imbir z powodzeniem możemy uprawiać w doniczce. Jego pełny rozwój trwa dwanaście miesięcy, ale warto uzbroić się w cierpliwość, by później móc cieszyć się świeżym kłączem dobrej jakości.

rosliny-doniczkowe-wpis-134

Jak pielęgnować imbir w doniczce?

Podstawą pielęgnacji imbiru jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Wodę należy dostarczyć tylko wtedy, gdy sucha będzie wierzchnia warstwa gleby. Podlewanie powinno być umiarkowane, by nie dopuścić do przelania rośliny. Powinniśmy również pamiętać o warstwie drenażowej (keramzyt) umieszczonej na spodzie doniczki. Wraz z końcem lata roślina będzie potrzebowała coraz mniej wody. Od października możemy całkowicie ograniczyć podlewanie.

Jeśli posadziliśmy kłącze imbiru w żyznej glebie lub wzbogaciliśmy ją kompostem, nie ma potrzeby nawożenia. Jeśli jednak na liściach wystąpią żółte przebarwienia, może być to sygnał o niedoborze składników odżywczych. Wówczas należy sięgnąć po organiczny nawóz.

Kłącza, które planujemy użyć w kuchni, możemy wyjąć z gleby jesienią, gdy zwiędną już pędy. Jeśli chcemy imbir uprawiać w kolejnym roku, możemy odciąć część korzenia, a resztę pozostawić w doniczce do wiosny, kiedy znowu wejdzie w okres wegetacji.

Czy imbir można uprawiać w ogrodzie?

Imbir to roślina pochodząca z wysp na Oceanie Spokojnym, niemal niemożliwe jest spotkanie jej dziko rosnącej w naturalnym środowisku. Najwięcej upraw imbiru znajduje się w krajach o ciepłym klimacie, np. Indiach, Japonii, Brazylii i Afryce.

W Polsce zatem całoroczna uprawa imbiru w gruncie jest niemożliwa.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X