PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Znaczenie kwiatu Lotosu

Lotos przez starożytnych Egipcjan postrzegany był jako symbol zmartwychwstania i życia wiecznego.

Lotos przez starożytnych Egipcjan postrzegany był jako symbol zmartwychwstania i życia wiecznego, dlatego wykorzystywano go w rytuałach pogrzebowych. Dziś kojarzy się raczej z pięknem, czystością, spokojem.

Historia Lotosu

Lotos (Nelumbo nucifera) jest kwiatem o głębokim znaczeniu kulturowym i religijnym w wielu cywilizacjach. Jego historia sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był czczony w starożytnym Egipcie, Indiach oraz Chinach. W kulturze egipskiej Lotos symbolizował odrodzenie i nieśmiertelność, natomiast w hinduizmie i buddyzmie jest symbolem czystości, duchowego przebudzenia i boskości.

Lotos rośnie głównie w ciepłych, tropikalnych regionach Azji, gdzie jego kwiaty i liście unoszą się na powierzchni spokojnych jezior i stawów.

Kultura wschodu

Lotos jest niezwykle ważnym symbolem w kulturach wschodnich, szczególnie w Indiach, Chinach i Japonii. W hinduizmie i buddyzmie Lotos symbolizuje czystość, oświecenie duchowe i odrodzenie. Kwiat ten jest często przedstawiany jako tron, na którym siedzi Budda lub inne boskie postacie.

W kulturze chińskiej Lotos symbolizuje czystość serca i umysłu, ponieważ rośnie w błotnistych wodach, ale jego kwiaty pozostają nieskazitelnie czyste.

rosliny-doniczkowe-wpis-258

Adaptacja ekologiczna

Lotos posiada fascynującą zdolność termoregulacji. Kwiaty Lotosu są w stanie utrzymać stałą temperaturę, podobnie jak ssaki, niezależnie od temperatury otoczenia. Naukowcy odkryli, że kwiaty Lotosu mogą utrzymywać temperaturę około 30-35°C, co jest niezwykłym przykładem adaptacji ekologicznej w świecie roślin.

Nasiona Lotosu

Co ciekawe, nasiona Lotosu są jednymi z najtrwalszych nasion na świecie. Mogą przetrwać ekstremalne warunki i zachować zdolność kiełkowania przez wiele wieków. Najstarsze nasiona Lotosu, które udało się wykiełkować, mają około 1300 lat. Znaleziono je w suchych jeziorach północnych Chin i udowodniono, że są w stanie wykiełkować po tak długim okresie spoczynku.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X