Rosnąca popularność terapii ogrodniczej sprzyja rozwojowi ośrodków umożliwiających pracę i przebywanie w ogrodzie. W Europie Zachodniej, USA czy Wielkiej Brytanii, a szczególnie w krajach skandynawskich pracę w ogrodzie i dbanie o rośliny niezwykle często wykorzystuje się do zwiększania aktywności pacjentów.
Krótka definicja
Hortiterapia, znana również jako terapia ogrodnicza lub ogrodoterapia, to forma psychoterapii, która wykorzystuje aktywności związane z ogrodnictwem i kontaktem z naturą w celu poprawy zdrowia i dobrostanu psychicznego, emocjonalnego oraz fizycznego.
Jest to metoda terapeutyczna, która wykorzystuje pracę w ogrodzie oraz kontakt z roślinami w celu poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego.
Kierunek studiów
Zainteresowanie hortikuloterapią sprawiło również, że powstał oddzielny kierunek studiów podyplomowych, które kształcą magistrów kierunków związanych z ochroną zdrowia w temacie terapii ogrodniczej. W Polsce studia takie oferuje między innymi Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz niektóre uniwersytety przyrodnicze.
Forma rehabilitacji
Prace ogrodnicze wykonywane są w ośrodkach dysponujących zapleczem ogrodniczym i dostępne również dla osób na wózkach inwalidzkich czy mające inne problemy z poruszaniem się. Pielęgnacja roślin to także aktywność fizyczna, która przynosi benefity dla osób wymagających rehabilitacji i fizjoterapii.

Na czym polega hortiterapia?
Ośrodki medyczne formą terapii roślin zajmują się nie od dziś. Jest to bowiem dość uniwersalna metoda rehabilitacji. Ogólnie hortiterapię możemy podzielić na dwa podtypy:
• hortiterapia bierna – wąchanie, oglądanie i dotykanie roślin w specjalnych ogrodach terapeutycznych, mające na celu pobudzić układy zmysłów;
• hortiterapia czynna – sadzenie, pielęgnacja, podlewanie, zbieranie i rozmnażanie roślin oraz pomoc w wykonywaniu innych czynności w ogrodzie.
Pomoc w depresji
Chociaż zajęcia ogrodnicze włączane są jako metoda wspomagająca przy wielu schorzeniach, szczególnie poleca się je przy depresji i zaburzeniach lękowych . Sadzenie, podlewanie i zajmowanie się prostymi pracami uspokaja, a korzyści wynikające z przebywania w ogrodzie i podziwiania roślin są bardzo istotne dla naszego układu nerwowego.