PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dlaczego pH jest tak ważne?

Żyzna i zdrowa gleba to podstawowy czynnik decydujący o plonowaniu roślin.

Fruczak gołąbek (Macroglossum stellatarum) inaczej dłużniec gwiaździk nie jest kolibrem ani motylem, a aktywną w ciągu dnia ćmą. Owad ten należy do rodziny zawisakowatych i jest gatunkiem nomadycznym. Występuje na terenach Europy Środkowej i Południowej, w Afryce Północnej, oraz na części terenów Azji.

Charakterystyka

Rozpiętość skrzydeł fruczaka gołąbka wynosi około 4,5 cm. Ma on krępą sylwetkę i jest niewielkich rozmiarów. Jego przednie skrzydła są szarobrązowe, pokrywają je szare linie, tylne zaś są koloru pomarańczowego. Ma doskonały wzrok i bardzo szybko reaguje ucieczką dostrzegłszy najmniejszy ruch obok siebie. Gąsienica polskiego kolibra jest zielona lub brązowa a na końcu ciała ma narząd przypominający kolec w kolorze niebieskawo-żółtym albo brązowo-żółtym. Jego funkcja nie jest znana.

Polskiego koliberka można spotkać w trakcie pobierania nektaru zarówno w dzień słoneczny, jak i w deszczu. Potrafi rozwinąć w locie prędkość nawet 50 km/h, a w ciągu 5 minut spić nektar aż ze 100 kwiatowych kielichów.

Występowanie

Owad na terenie Polski występuje powszechnie. Można go spotkać na łąkach i w ogrodach, zagląda nawet na ukwiecone balkony. Ćmy te są owadami wędrującymi. U nas pojawiają się w dwóch pokoleniach. To pierwsze przylatuje z południa Europy na przełomie maja i czerwca. Pokolenie drugie pojawia się w sierpniu w postaci gąsienic żerujących na różnych gatunkach wiciokrzewu i przytulii. Od końca sierpnia do października podziwiać już można pokolenie, które narodziło się u nas, ze złożonych wcześniej jajeczek.

Fruczak gołąbek, choć wydawać się to może dziwne ze względu na jego wyjątkowość, nie jest owadem prawnie chronionym w Polsce.

rosliny-doniczkowe-wpis-221

Emigracja

We wrześniu następuje emigracja fruczaków na południe Europy, gdzie owady przeczekują długą zimę. W maju i czerwcu ćmy te ponownie pojawiają się w Polsce. Nie są to jednak te same owady, które nas we wrześniu opuściły, jest to ich potomstwo. Te, które rodzą się u nas i z jakichś powodów nie odlatują, niestety w większości giną podczas dużych przymrozków.

Jakie rośliny lubi fruczak?

Gąsienice żerują na przytuliach i wiciokrzewach, natomiast owady dorosłe, które odżywiają się nektarem wybierają te rośliny, które dostarczają go w dużych ilościach. Do tego preferują kwiaty o długich i wąskich kielichach. Najczęściej zatem spotkać je można na kwiatach pelargonii, szałwii, budlei, lawendy, petunii czy na floksach.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X