PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dlaczego pH jest tak ważne?

Żyzna gleba to podstawowy czynnik decydujący o plonowaniu roślin.

Żyzna gleba to podstawowy czynnik decydujący o plonowaniu roślin. Na jakość gruntu wpływa m.in. odczyn: może być naturalnie kwaśny lub zasadowy, co można zmierzyć, badając wartość pH. Prawidłowe pH jest absolutnym fundamentem zapewniającym roślinom optymalne warunki rozwoju, nawet przy średniej zasobności w składniki mineralne.

Jaki jest logarytm?

PH to stosunek stężenia jonów wodorowych (H+) do jonów wodorotlenowych (OH-) wyrażona jako ujemny logarytm ze stężenia jonów wodorowych. Skala pH wskazuje, czy roztwór jest kwaśny (pH < 7), obojętny (pH = 7) lub alkaliczny czyli zasadowy (pH > 7).

Tak jest w przypadku roztworów. Odczyn gleby także odnosi się właściwie do roztworu glebowego, ale skala pH odczynu gleby jest inna, niż w przypadku roztworów chemicznych i wygląda następująco:

Gleba bardzo kwaśna pH < 4,5
Gleba kwaśna pH 4,6 – 5,5
Gleba lekko kwaśna pH 5,6 – 6,5
Gleba obojętna pH 6,6 – 7,2
Gleba zasadowa pH > 7,2

Podana wyżej skala pH ma duże znaczenie praktyczne, ponieważ rośliny różnią się między sobą wymaganiami dotyczącymi odczynu. Gatunki można podzielić na grupy, w zależności od preferencji danego gatunku odnośnie poziomu pH w glebie. Są wśród nich tolerancyjne, dobrze rosnące niezależnie od pH gleby, jak i gatunki restrykcyjnie wymagające konkretnego odczynu.

Co to jest odczyn gleby?

Odczyn gleby w praktyce mówi o tym, jaka jest zawartość pierwiastków odkwaszających, czyli przede wszystkim wapnia i magnezu. Zmiana odczynu gleby polega najczęściej na dodaniu do niej nawozów zawierających wapń i magnez (odkwaszanie) lub dodaniu związków wiążących wapń w nierozpuszczalne związki (zakwaszanie; np. dodanie zakwaszającego siarczanu amonu sprawia, że wapń jest wiązany przez siarkę w siarczan wapnia czyli gips).

Jak odczyn gleby wpływa na uprawy?

Odczyn gleby wpływa na przyswajalność składników pokarmowych znajdujących się w glebie. Kiedy odczyn jest niewłaściwy, roślina nie jest w stanie pobierać minerałów z gleby, nawet gdy są one tam obecne. Stosowanie kolejnych nawozów także nie przynosi efektów, ponieważ dodane do gleby składniki są szybko wiązane i też stają się nieprzyswajalne przez rośliny.

Zależność dostępności pierwiastków od odczynu jest szczególnie istotna dla fosforu i mikroelementów. Efekty są szczególnie widoczne przy roślinach kwasolubnych uprawianych w niewłaściwym podłożu – słaby wzrost i czerwienienie najmłodszych liści to właśnie objawy niedoboru mikroelementów.

rosliny-doniczkowe-wpis-221

Dlaczego pH jest tak ważne?

Odczyn gleby odpowiada za pobieranie składników pokarmowych, czyli za odżywianie się roślin. Jeśli odczyn jest niewłaściwy, system korzeniowy roślin nie będzie w stanie pobierać pierwiastków, a tym samym nie będzie w stanie rosnąć ani normalnie funkcjonować. Rośliny będą niedożywione i będą wykazywać objawy niedoboru składników, wśród których najbardziej odczuwalnym jest brak wzrostu, zasychanie liści, a w konsekwencji nawet zamieranie.

Jaki odczyn gleby jest najlepszy?

Doskonała większość gatunków najlepiej rośnie na glebach o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Zwykle nie są one nawet wymieniane na dostępnych w literaturze listach i tabelach. Najłatwiej przyjąć proste założenie: jeśli gatunek nie jest wymieniany wśród roślin kwasolubnych lub zasadolubnych, to z powodzeniem można go posadzić na glebie lekko kwaśnej lub obojętnej.

Jak rozpoznać odczyn gleby?

Pomiar pH gleby można wykonać różnymi sposobami:

• oddanie próbki gleby do laboratorium w okręgowej stacji chemiczno-rolniczej – daje szansę na najpewniejsze wyniki
użycie pH-metru – urządzenia mierzącego odczyn potencjometrycznie. pH-metry są dostępne m.in. w sklepach ogrodniczych
• zastosowanie metody kolorymetrycznej czyli użycie płynu Helliga, którego barwa ściśle zależy od odczynu. Porównując kolor otrzymanego roztworu ze skalą nadrukowaną płytce testowej można uzyskać przybliżoną wartość pH. W warunkach amatorskich taka wartość jest zupełnie wystarczająca
rośliny wskaźnikowe: obecność roślin typowych dla konkretnego odczynu gleby, np. o dużej kwasowości gleby świadczy szczaw, fiołek trójbarwny, koniczyna polna, rumian polny. Natomiast występowanie np. pięciornika rozłogowego, ostrożnia polnego, maku polnego czy podbiału pospolitego informuje, że gleba jest bogata w wapń czyli zasadowa.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X