PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jakie są darmowe aplikacje do rozpoznawania roślin?

Aplikacje florystyczne zawierają obszerną bazę zdjęć i są w stanie rozpoznać konkretną roślinę, jej środowisko naturalne oraz wymagania hodowlane, w zaledwie parę sekund.

Podręczny program do rozpoznawania roślin pokochają wszyscy entuzjaści kwiatów, drzew i krzewów. Nie trzeba być przecież ogrodnikiem, by fascynować się otaczającą nas przyrodą. Tym bardziej, że jest ona niezwykle rozmaita, a najbardziej wyszukane okazy potrafią skutecznie wzbudzić zachwyt, ale także fascynować swoim pochodzeniem i nazwą.

Niestety, czasem, wertowanie tradycyjnych książek może okazać się żmudną i mało efektywną pracą. Na szczęście z pomocą przychodzą darmowe aplikacje do rozpoznawania roślin, które możemy mieć zawsze pod ręką, a dokładniej w swoim smarfonie.

Flora incognito

Aplikacja, która jest wspólnym dziełem niemieckich naukowców, powstała, aby umożliwić wszystkim ludziom szybkie i poprawne rozpoznawanie gatunków roślin dziko rosnących.

Baza liczy ponad 5000 gatunków i jest stale rozwijana. Pomimo że wielokrotnie podkreślano, iż identyfikacja roślin doniczkowych oraz odmian hodowlanych roślin ogrodowych nie jest celem aplikacji, to jednak radzi ona sobie z nimi całkiem dobrze. Jej forma pozwala łatwo, szybko i bardzo dokładnie zidentyfikować okazy dzikiej flory w czasie rzeczywistym.

Wystarczy, że zrobimy zdjęcie okazu za pomocą aparatu fotograficznego w swoim smartfonie. Flora Incognita nie tylko w mgnieniu oka zidentyfikuje roślinę, ale także poinformuje o najważniejszych dla danego gatunku cechach, przedstawiając jego pełen profil, w którym zawarte są takie informacje, jak np. rozmieszczenie czy status ochrony.

Flora Capture

Obecnie można pobrać jeszcze Flora Capture, aplikację będącą niejako uzupełnieniem Flora incognito i służącą do kolekcjonowania zdjęć. Trwają pracę nad Flora Key – połączeniem tradycyjnego klucza do oznaczania roślin z nowymi technologiami. Pozwoli to na bardzo precyzyjne określenie gatunku, co może być w przyszłości przydatne specjalistom. Jest to bardzo obiecująca aplikacja, zwłaszcza dla osób zawodowo zajmujących się inwentaryzacją i/lub ochroną przyrody.

Obiektyw Google

Obiektyw Google jest często całkowicie ignorowany, a niesłusznie. Ta sprytna aplikacja z dużą dokładnością rozpoznaje poszczególne gatunki roślin, zapewniając przy tym banalnie łatwą obsługę. Z pomocą apki szybko odnajdziemy też kwiaciarnie, w których możemy kupić dany gatunek rośliny.

Funkcjonalność tego narzędzia nie ogranicza się jedynie do identyfikacji okazów flory, bo z pomocą obiektywu rozpoznamy niemal wszystko – zwierzęta, pomniki czy obiekty architektoniczne. Tak bogata funkcjonalność sprawia, że aplikacja może okazać się niezastąpiona podczas rodzinnych wycieczek.

rosliny-doniczkowe-wpis-113

Pl@ntNet

Kolejną aplikacja – Pl@ntNet (PlantNet Plant Identification) to owoc pracy francuskich naukowców. Również, z założenia służy do identyfikowania roślin dziko rosnących, jednak baza roślin jest stale poszerzana również o rośliny uprawne i ich odmiany.

Z popularnymi roślinami doniczkowymi radzi sobie równie dobrze jak Flora incognito, a pozwala na to jej niezwykle obszerna baza, posiadająca na chwilę obecną ponad 20 000 gatunków. Program jest bezpłatny, jednak dostęp do informacji na temat roślin wymaga zalogowania się. Zdjęcia są również dodawane przez użytkowników i można pomóc je identyfikować poprzez dodawanie komentarzy.

Po zrobieniu zdjęcia wybieramy organ, którego ono dotyczy i możemy również wybrać z zakładek geolokalizację (bądź ogólnie – światowa flora). Roślina jest identyfikowana z dużą trafnością, jeśli jednak nie zostanie rozpoznana, zostaje podany gatunek najbardziej podobny.

PlantSnap

Dzięki aplikacji do rozpoznawania roślin PlantSnap ze znakomitym efektem zidentyfikujemy: kwiaty, drzewa, sukulenty, grzyby, i wiele, wiele innych gatunków flory. W sumie jest ich tu ponad 600 000 rodzajów. Oprócz tego, dzięki cennym wskazówkom, szybko i skutecznie nauczymy się, jak dbać i uprawiać konkretne rośliny, oraz jakie są ich wymagania.

Co więcej, ten darmowy program do identyfikacji roślin na smartfon pozwala na dołączenie do społeczności miłośników flory, gdzie można wymieniać się radami ogrodniczymi, a także spostrzeżeniami wynikającymi z własnych doświadczeń przy uprawie i hodowli konkretnych gatunków.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X