PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak wygląda domowa hodowla awokado?

Do odpowiedniego rozwoju awokado potrzebuje dużych ilości światła i ciepła i stałego podlewania.

Jeśli uwielbiasz awokado, a dodatkowo jesteś wielbicielem egzotycznych roślin doniczkowych, możesz spróbować samodzielnie wyhodować soczyście zieloną sadzonkę awokado.

Zakup odpowiedniego awokado

Dostępne są dwie odmiany awokado: Fuerte i Hass. Fuerte charakteryzuje się gładką, zieloną skórką, owalnym kształtem i jasno-zielonym miąższem, Hass natomiast posiada brązowo-fioletowej, chropowatą skórkę. Niezależnie od odmiany owoc powinien być zdrowy i dojrzały, bez przebarwień i uszkodzeń mechanicznych.

Ukorzenianie pestki awokado

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie pestki, w którą następnie należy ukośnie wbić 3 wykałaczki, w równych odległościach od siebie, tak, aby stabilnie opierały się na dnie szklanki (czyli tworzymy trójnóg). Osadzamy owoc na ściankach szklanki i wlewamy (woda powinna sięgać jedynie do 3/4 wysokości nasionka). Następnie, stawiamy naczynie w jasnym miejscu, np. na parapecie okna. Regularnie uzupełniamy wodę i wymieniamy ją na nową co kilka dni. Pestka zacznie pękać i kiełkować po około 2 tygodniach.

Po paru tygodniach nasionko wykiełkuje (standardowo ok. 4, a czasami nawet do 8 tygodni). Pęd na szczycie pestki powinien kontynuować swój wzrost. Po pewnym czasie łodyga zacznie wypuszczać odnogi z zielonymi listkami. Pielęgnujemy w ten sam sposób roślinę i czekamy, aż łodyga osiągnie około 15 cm. Sadzonkę należy umieścić w glebie dopiero w momencie, kiedy będzie miała dobrze rozwinięty system korzeniowy oraz rozwijający się pęd.

Jak zasadzić awokado?

Awokado potrzebuje żyznej i bogatej w próchnicę ziemi. Powinna być bardzo przepuszczalna, a jednocześnie utrzymywać wilgoć. Dlatego zwykła ziemia do roślin domowych nie jest odpowiednia. Najlepiej wymieszać ją z torfem i piaskiem lub perlitem.

Dno doniczki wypełniamy warstwą drenującą (np. keramzyt), a na nią sypiemy ziemię kompostową wymieszaną z nawozem. Na samej górze usypujemy warstwę czystej gleby i umieszczamy w niej pestkę. Wierzch pestki powinien znajdować się lekko ponad ziemią. Na koniec sadzonkę dokładnie podlewamy.

rosliny-doniczkowe-wpis-41

Wymagania awokado

Do odpowiedniego rozwoju awokado potrzebuje dużych ilości światła i ciepła, dlatego też donice z sadzonkami najlepiej umieszczać na wystawie południowej. Optymalna temperatura wynosi ok. 24 stopnie Celsjusza. Zbyt małe ilości światła spowodują, że sadzonka będzie źle rosła, zacznie wypuszczać długie pędy, jej pień będzie się wyginał, a cały kształt ulegnie deformacji. Oprócz słońca awokado wymaga również solidnego podlewania – ziemia w donicy powinna być zawsze wilgotna. Wyjątkiem jest zima, podczas której roślina przechodzi przez okres odpoczynku. Wówczas nawadnianie drzewka powinno być zredukowane do minimum.

W okresie zimowym awokado musi znajdować się w jasnym i chłodnym stanowisku – temperatura otoczenia powinna wynosić między 0-8 stopni Celsjusza.

Kwitnienie awokado

Kwiaty pojawiają się u minimum 4-letnich roślin, głównie tych przechowywanych w wilgotnych i ciepłych szklarniach. Domowa hodowla awokado rzadko prowadzi do uzyskania owoców, z kolei awokado w warunkach naturalnych kwitnie bardzo obficie – kwiaty rośliny są drobne, żółtozielone i lekko owłosione od wewnątrz.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X