Dracena to roślina doniczkowa często spotykana w mieszkaniach i biurach, pochodząca z obszarów tropikalnych, ceniona głównie za piękny kolor liści i nietypowy wygląd. W uprawie doniczkowej spotykane są rozmaite gatunki i odmiany draceny, a najpopularniejsze z nich to dracena wonna, dracena obrzeżona i dracena Sandera.
Draceny (szerzej jak o nie dbać przeczytaj na: https://www.roslinyzielone.pl/jak-dbac-o-dracene/), oprócz swojego niezaprzeczalnego uroku, mają również bardzo wysokie wymagania i niestety dość często chorują. Niepokojące objawy na roślinie pojawiają się głównie w wyniku popełnionych przez nas błędów uprawowych, rzadziej przez choroby infekcyjne.
Suche końcówki liści
Bez wątpienia najczęściej spotykanym problemem są suche końcówki liści draceny oraz żółtawo-brunatne plamy. Przyczyną usychania końcówek liści u draceny zazwyczaj jest zbyt suche powietrze, o co nietrudno w mieszkaniach ogrzewanych zimą i zbyt suchych pomieszczeniach biurowych.
W takiej sytuacji pomaga zraszanie liści draceny oraz montaż nawilżacza, możemy też lepiej kontrolować temperaturę oraz wilgotność powietrza za pomocą higrometru. Pamiętajmy też, aby roślina nie stała bezpośrednio przy kaloryferze, kominku lub innym źródle ciepła.
Pęknięcia brzegów liści
Bardzo szybki wzrost temperatury (np. po przyniesieniu draceny z chłodnej kwiaciarni do ciepłego mieszkania) może spowodować pęknięcia brzegów liści draceny. Najczęściej pęknięcia pojawiają się przy nasadach blaszek liściowych.
Na tę przypadłość szczególnie wrażliwa jest dracena deremeńska, ale może to też dotyczyć innych dracen. Aby zapobiec pękaniu brzegów liści należy roślinie zapewnić stałą temperaturę uprawy i unikać nawet krótkotrwałych dużych wahań temperatury.
Pęknięcia liści mogą powstawać również w wyniku uszkodzenia mechanicznego – liście dracen są delikatne, szczególnie trzeba uważać jeśli w towarzystwie tych roślin znajdują się nieostrożne zwierzęta lub dzieci.
Plamistość liści
Jeśli na liściach draceny zauważymy szybko powiększające się żółte plamy, które później przybiorą barwę brunatną może to świadczyć o infekcji bakteryjnej. Czasem czernieje też łodyga przy podstawie, a zgnilizna przesuwa się także na nasady ogonków liściowych. Wydzielać się przy tym może nieprzyjemny zapach.
Przy lekkim porażeniu należy usunąć chore liście, a roślinę i podłoże opryskiwać środkiem ze stymulatorem wzrostu, ograniczającym rozwój choroby plamistości, np. Biosept Active (0,1%) lub Beta-Chikol (2,5%), Pokon Biochitan 020 PC (2,5%). Wskazany jest też środek Miedzian 50 WP (0,3%).
Niestety, przy zaawansowanej chorobie nie możemy już roślinie pomóc i najpewniej dracena zgnije.
Omówiona wyżej plamistość liści ma podłoże bakteryjne, ale na dracenach występuje też plamistość o podłożu grzybowym. Wówczas na dolnych liściach chorych dracen formują się żółte, z czasem brązowiejące, nieregularne plamy o średnicy 1-5 mm, otoczone purpurową obwódką. Na powierzchni obumarłych tkanek widoczne są czarne skupiska zarodników grzyba.
W celu ograniczenia rozwoju tej choroby należy usunąć porażone liście oraz zaprzestać zraszania rośliny. Należy też wykonać serię oprysków (co najmniej 3 opryski w odstępach co 7 – 10 dni) stosując naprzemiennie biopreparaty i fungicydy. Z biopreparatów przydatne będą: Biosept Active (0,1%), Beta-Chikol (1%), Kostka Himal z czosnkiem (dawny Bioczos BR), Biochikol 020 PC (1%), Pokon Biochitan 020 PC (1%), a z fungicydów – Dithane NeoTec 75 WG (0,2%) oraz Topsin M 500 SC (0,1%).
Na roślinach może występować również tzw. fuzaryjna plamistość liści draceny, w wyniku której obserwowana jest zgnilizna podstaw całych rozet liściowych. Na liściach pojawiają się drobne, nieregularne, wodniste plamy z jasnożółtą obwódką. W zwalczaniu tej choroby pomocne będą biopreparaty Biochikol 020 PC (1%), Pokon Biochitan 020 PC (1%) lub fungicyd Topsin M 500 SC (0,1%).
Pleśń
Pojawieniu się pleśni (która może pokrywać wszystkie części rośliny) sprzyja słaba jakość gleby, niedobór światła, wysoka wilgotność powietrza i podłoża oraz nadmierne podlewanie. Jeśli zauważymy pleśń, na wiosnę wskazane będzie przesadzenie rośliny do świeżej ziemi o luźnym podłożu, najlepiej z warstwą drenażową. Bezwzględnie należy usunąć porażone organy, następnie roślinę umieszczamy w przewiewnym miejscu, podlewamy tylko rano i opryskujemy środkiem grzybobójczym.

Przelanie
Dracena, aby dobrze rosła, powinna być umiarkowanie, ale systematycznie podlewana – pamiętajmy jednak o 3-miesięcznym okresie spoczynku (późna jesień-zima), kiedy ilość wody należy ograniczyć.
Często popełnianym błędem jest nadmierne podlewanie draceny, prowadzące do gnicia jej korzeni oraz łodygi. Dlatego należy dbać, aby pomiędzy kolejnymi podlewaniami wierzchnia warstwa gleby zdążyła przeschnąć, a po podlaniu trzeba zawsze wylewać nadmiar wody, która wypłynęła na podstawkę pod doniczką.
W przypadku, gdy u nadmiernie podlewanej draceny dolne liście żółkną, wiotczeją i opadają, należy roślinę wyjąć z ziemi i sprawdzić stan jej korzeni. Jeżeli po wyjęciu zauważymy, że wystąpiła zgnilizna podstawy pędu i korzeni draceny, roślina jest już w zasadzie do wyrzucenia.
Zahamowanie wzrostu oraz ciemnienie, brązowienie i zamieranie podstawy łodygi to objawy fytoftorozy. Pojawia się przy zbyt wilgotnym i zimnym podłożu. Zbyt obfite podlewanie może powodować również czarne, wodniste plamy na liściach i zamieranie pędów.
Objawy te powodowane są przez miękką zgniliznę bakteryjną. Porażoną roślinę należy usunąć. U pozostałych, nieporażonych roślin ograniczamy podlewanie oraz opryskujemy je wraz z podłożem właściwym preparatem.
Przy wystąpieniu dopiero początkowych objawów, należy dracenę przesadzić do lżejszej ziemi z drenażem na dnie doniczki, ograniczyć częstotliwość podlewania. Przesadzoną roślinę podlać jednym z preparatów: Biosept Active (roztwór w stężeniu 0,1%), Beta-Chikol (1%), Dithane NeoTec 75 WG (0,2%) lub Topsin M 500 SC (0,1%).
Poparzenie liści
Choroby draceny mogą też wynikać z nadmiernego nasłonecznienia, prowadzącego do poparzeń liści. Pamiętajmy, że dla większości dracen zalecane jest stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.
Światło powinno być rozproszone, np. zimą tuż przy oknie, ale latem co najmniej 1 metr od okna. Z kolei zbyt słabe oświetlenie powoduje blaknięcie i gorsze wybarwienie liści odmian o wielobarwnych liściach.
Niedobór w nawożeniu
Problemy w uprawie draceny mogą też wynikać z niewłaściwego nawożenia. Niedobory w nawożeniu mogą objawiać się spowolnionym wzrostem, drobnieniem liści, a także nadmiernym żółknięciem i zrzucaniem dolnych liści. Z kolei zanik charakterystycznego intensywnego wybarwienia liści draceny może świadczyć o przenawożeniu azotem.
Nekrotyczne plamy w części wierzchołkowej liści draceny lub żółte, następnie brunatniejące i zasychające powierzchnie przy brzegu blaszki liściowej mogą wynikać z nadmiaru fluoru. Źródłem fluoru mogą być nawozy fosforowe oraz woda wodociągowa. W takim przypadku należy zmienić stosowany nawóz na inny, a do podlewania używać wyłącznie wody odstałej (przez co najmniej 1 dzień) lub przefiltrowanej.
W przypadku, gdy młode liście są małe i zniekształcone, a rośliny słabo rosną, brakuje im składników pokarmowych. Wówczas niezbędne będzie ich nawożenie. Na początku raz w tygodniu podajemy połowę dawki nawozu. Kiedy odpowiednio się wzmocnią, przestawiamy się na standardowe dawki.