PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak odstraszyć komary?

Samice komarów żywią się krwią ludzką lub zwierzęcą, samce zaś zadowalają się nektarem kwiatów.

W Polsce występuje aż 47 gatunków komarów, ale atakują tylko dwa z nich i są to jedynie samice. To one żywią się krwią ludzką lub zwierzęcą, samce zaś zadowalają się nektarem kwiatów. Te owady przyciąga między innymi ciepło ludzkiego ciała oraz wilgoć wynikająca z pocenia. Na bardzo dobrze wykształcony zmysł węchu u komarów duże oddziaływanie ma CO2 zawarte w wydychanym powietrzu.

Istnieje wiele sposobów do walki z niechcianymi komarami, które w szczególności pojawiają się przed burzą lub po deszczu. Dowiedz się, co możesz zrobić?

Moskitiera

Mieszkanie dosyć łatwo można zabezpieczyć zakładając moskitiery na oknadrzwi balkonowe. Jeśli nie zdążyliśmy zakupić moskitiery, w oknach można zamontować firankę na taśmie dwustronnej. Firankę montujemy również na wszystkie kratki wentylacyjne.

Urządzenia na prąd

W handlu można znaleźć różne repelenty lub urządzenia na prąd ze środkami trującymi owady, które wkładamy do gniazdka. Jednak takich urządzeń nie można stosować w pokojach małych dzieci oraz w kuchni – ponieważ środek chemiczny podczas nocy opada na każdą powierzchnię w tym, na pozostawioną żywność.

Odpowiednie rośliny

Najlepiej do odstraszenia tych niechcianych owadów nadają się gatunki i odmiany mięty, bazylii,  melisę lekarską, lawendę, nagietki, kocimiętkę, komarzycę. Komary nie lubią zapachu cytrynowego (jak i również waniliowego) i ten fakt należy wykorzystać.

W doniczkach można posadzić trawę cytrynową, geranium (pelargonia cytrynowa) i pelargonię wonną, pysznogłówkę cytrynową.

Lampy UV i pochodnie

Jeśli nie wiatraczki to specjalne lampy emitujące promienie UV, do których zlatują się owady. Giną w specjalnej siatce zasilanej prądem. Są bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

W ogrodzie można zamontować specjalne pochodnie emitujące pod wpływem ciepła środek chemiczny lub naturalnego pochodzenia, który odstrasza komary na określonej powierzchni przez określony czas. Zamiast pochodni można użyć kadzidełek zapachowych lub spirali, które podczas spalania uwalniają środek odstraszający komary.

rosliny-doniczkowe-wpis-79

Bransoletki ultradźwiękowe i olejki

Niektórzy producenci polecają użycie plastrów, które wydzielają zapach eukaliptusa i cytryny. Takie plastry można nakleić na ciało, ubranie lub na śpiwór, namiot. Można zakupić bransoletki ultradźwiękowe lub zapachowe odstraszające komary. Taka opaska działa w promieniu 2 m.

Repelenty można wykonać samodzielnie na bazie olejków: goździkowego, eukaliptusowego, cytrynowego, miętowego, pomarańczowego, waniliowego. Mieszając poszczególne lub wszystkie z alkoholem powstanie pachnący spray. Do ekstraktu z wanilii dodajemy sok z cytryny, kilka kropli olejku lawendowego, alkohol i naturalny spray gotowy. Działa do dwóch godzin.

Oczko wodne

Jeśli posiadamy oczko wodne, warto zamontować w nim fontannę i kaskadę. Do zbiornika należy również wpuścić ryby i żaby, które żywią się larwami komarów. Komarami żywią się także jerzyki, muchołówki: szara i żałobna oraz nietoperze. Dlatego dobrym pomysłem jest zainstalowanie dla nich odpowiednich budek lęgowych.

Po ukąszeniu

Miejsca po ukąszeniach warto posmarować pastą do zębów lub specjalnymi żelami albo sokiem z cebuli. Po powrocie do domu miejsca te należy zdezynfekować i pod żadnym pozorem nie wolno ich rozdrapywać, ponieważ może pojawić się wówczas reakcja alergiczna.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X