Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Blog Artanis - pielęgnacja i aranżacja roślin - Co to jest gumoza?

PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak wygląda gumoza drzew?

Wyciekający żel, czyli gumoza na drzewach pestkowych jest dość częstym zjawiskiem.

Gumoza jest reakcją obronną rośliny na uszkodzenie tkanek przez czynniki zewnętrzne, np. urazy mechaniczne, czy uszkodzenia spowodowane przez szkodniki i pasożyty.

Uszkodzone w ten sposób tkanki ulegają wysychaniu co powoduje, że podlegają one gumozie. Substancje wytwarzane przez roślinę podczas gumowacenia zabezpieczają tkanki roślin przed wnikaniem pasożytów, zarazków i dalszym uszkodzeniem rośliny.

Jakie drzewa chorują?

Gumoza na drzewach pestkowych, czyli wyciekający żel, jest zjawiskiem, które występuje dość powszechnie w sadach drzew pestkowych. W Polsce bardzo często i obficie gumoza pojawia się na wielu odmianach brzoskwiń. Zaobserwować można ją również na pozostałych gatunkach drzew pestkowych: wiśniach, czereśniach, śliwach i morelach.

Proces gumowacenia

Proces gumowacenia jest wynikiem działania enzymów, których działanie polega na rozpuszczaniu ścian uszkodzonych komórek. Następnie całe zespoły komórek zamieniają się w gumę. Łatwo gumowaceniu ulegają młode warstwy drewna.

Komórki żywe, które nie zostały uszkodzone, lecz znajdują się w zgumowaconych przestrzeniach, często tworzą specjalne wypustki z kallusu, które wpuszczają do wnętrza (z czasem one również gumowacieją).

rosliny-doniczkowe-wpis-213

Objawy

Substancje wytwarzane przez drzewo pestkowe podczas gumowacenia, chronią tkanki roślinne przed wnikaniem pasożytów, patogenów. Substancje te (gumy roślinne), są bardzo elastyczne. Po deszczu bardzo silnie pęcznieją.

Leczenie

Gumozę opanowujemy w momencie, gdy wytniemy porażone gałęzie lub gdy pojawiające się rany oczyścimy i zasmarujemy specjalną maścią ogrodniczą z dodatkiem fungicydu. Warto także opryskać całe drzewo fungicydem, np. miedziowym, trzy razy w sezonie (sierpień, wrzesień i październik).


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X