PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Co zrobić z choinką po Świętach?

Kupując żywą choinkę warto już wtedy pomyśleć, co z nią zrobimy, kiedy święta się skończą i trzeba będzie ją rozebrać.

Kupując żywą choinkę warto już wtedy pomyśleć, co z nią zrobimy, kiedy święta się skończą i trzeba będzie ją rozebrać. Standardowo gości w naszych domach przynajmniej do Święta Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Od tego dnia coraz więcej naturalnych choinek pojawia się koło śmietników lub w kontenerach. W jaki sposób pozbyć się świątecznej ozdoby, aby odbyło się to z poszanowaniem środowiska oraz w zgodzie z przepisami?

Sadzenie w gruncie

Pamiętajmy, że warunkiem na “drugie życie” choinki jest zakup drzewka z nienaruszonym systemem korzeniowym. Często zdarza się tak, że drzewka sprzedawane pod nazwą “choinki w donicy”, to drzewka ze znacznie przyciętymi korzeniami, lub wręcz uciętymi tuż przy pniu. Taka choinka z całą pewnością nie przyjmie się po posadzeniu jej w gruncie.

Istotną rzeczą, która przedłuży świeży wygląd choinki, jak i pozwoli jej zachować względnie dobrą kondycję w warunkach domowych jest ustawienie jej możliwie jak najdalej od kaloryfera oraz regularne podlewanie.

Ważną zasadą jest to, że po świętach nie wystawiamy donicy na zewnątrz, bo wtedy drzewko przemarznie. Choinkę trzymamy w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 10ºC.  Pod koniec marca lub w kwietniu, gdy gleba już rozmarznie, możemy posadzić drzewko. Jeśli w międzyczasie na choince pojawią się młode pączki, do gruntu przesadzamy ją dopiero w maju.

Czy można wyrzucić choinkę na śmietnik?

Tak, choinki możemy bez żadnego problemu pozostawić przy śmietniku, gdzie będą traktowane jako odpady komunalne. Odpowiedzialność za ich wywóz spoczywa na firmach, które zajmują się wywozem śmieci w danej gminie. W dużych miastach choinki odbierane są po Świętach zwykle raz lub dwa razy w tygodniu.

Często w pobliżu śmietnika ustawiany jest dodatkowy, specjalny kontener z przeznaczeniem na uschnięte choinki. Drzewka świąteczne są odbierane zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Do kiedy trzymać choinkę?

Do kiedy drzewko bożonarodzeniowe może stać w domu? Nie ma jednej daty, po której powinno się rozebrać drzewka świąteczne. Zwyczajowo przyjęły się trzy terminy, do kiedy choinki trzyma się w domach.

Pierwsza data to święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia, następna to przypadająca w niedzielę po Trzech Królach – Niedziela Chrztu Pańskiego. Trzeci termin to 2 lutego, dzień kiedy obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, ustanowione na pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej, które odbyło się 40 dni po narodzinach.

rosliny-doniczkowe-wpis-102

Gdzie oddać choinkę?

Jeśli nie chcemy czekać na odbiór choinki przez służby komunalne możemy we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów, jako odpad biodegradowalny – tj. muszą być pozbawione wszelkich lampek i dekoracji wykonanych z plastiku, papieru, szkła czy metalu.

Bardzo często w styczniu w różnych miejscowościach organizowane są ogólnokrajowe, specjalne akcje typu: „oddaj choinkę”. Warto śledzić podobne informacje w lokalnej prasie. Drzewka ze zbiorów najczęściej trafiają do elektrociepłowni i są przetwarzane na energię. To ekologiczny sposób utylizacji, ograniczający ilość powstających przy spalaniu zanieczyszczeń.

Niekiedy choinki służą także do produkcji zrębków. Czasem „zużyte” choinki przewozi się do Ogrodów Zoologicznych. Tam mogą posłużyć zwierzętom jako pokarm lub schronienie (ścieli się nimi klatki i budki lęgowe).

Ekologiczna utylizacja

Choinkę po świętach można wykorzystać w ekologiczny sposób, np. do ochrony innych roślin. Gałązki (jeśli posiadają jeszcze igły) oddziela się od pnia i używa jako osłon przeciwmrozowych dla bylin, roślin cebulowych czy niskich krzewinek.

Mniejsze, zdrewniałe fragmenty (jak również igły) można ułożyć w pryzmach kompostowych. Jeśli kompost jest dość jednorodny i powstał z roślin iglastych, można stosować go jako ściółkę lub nawóz dla roślin kwasolubnych. Grubsze pędy i pień zazwyczaj są palone.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X