PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Czarne jabłka istnieją naprawdę

Black Diamond są odmianą jabłek Hua Niu, a swój kolor zawdzięczają warunkom geograficznym, w których są uprawiane.

Black Diamond są odmianą jabłek Hua Niu, a swój kolor zawdzięczają warunkom geograficznym, w których są uprawiane. Jabłonki rosną w Nyingchi, małym mieście w górach Tybetu. W ciągu dnia otrzymują dużo światła ultrafioletowego, w nocy zaś następuje gwałtowny spadek temperatury, co powoduje, że skórka jabłek zyskuje czarny, a w zasadzie ciemnofioletowy kolor.

Pochodzenie Black Diamond

Niezwykle oryginalne jabłka Black Diamond uprawiane są w Tybecie na wysokości 3100 metrów. Jest to mutacja odmiany Red Delicious, została wynaleziona w regionie Nyingchi w 2011 roku. Od tamtej pory obsadzonych zostało około 50 hektarów sadu.

Arkansas Apple

Niestety, czarne jabłka w Polsce są niemal nie do zdobycia. Istnieje jednak podobny do Black Apple rodzaj jabłek, uprawianych na południu Ameryki. Owoce jabłoni Arkansas Black zebrane i wypróbowane bezpośrednio podczas zbiorów (w październiku) są wyjątkowo twarde i pozbawione smaku, który pojawia się dopiero po pewnym czasie. Z tego właśnie powodu, jabłka przechowywano niegdyś w dołach ze słomą, zwykle do końca grudnia lub stycznia.

Obecnie jabłka przechowywane są w chłodniach przez kilka miesięcy, podczas których owoc staje się bardziej miękki i nabiera słodkiego smaku. Słodki miąższ jabłek Arkansas Black zachowa chrupką konsystencję i swoje walory smakowe nawet do kilku miesięcy po zbiorach.

rosliny-doniczkowe-wpis-120

Trudna hodowla

Hodowla czarnych jabłek jest bardzo trudna – nawet 70% zbiorów nie trafia na rynek. Uzyskanie pierwszych owoców zajmuje około 7 lat, a przedsięwzięcie to może i tak zakończyć się niepowodzeniem. Z tego też powodu jedynie nieliczni sadownicy decydują się podjąć ryzyko tej niezwykle niszowej hodowli.

Czarne jabłka w Polsce

Czarne jabłka to wyjątkowy rarytas, który niestety nie jest dostępny w sklepach na terenie Polski. Gdzie można je zatem kupić? Są sprzedawane jako produkty premium w największych chińskich miastach oraz przez internet. Pakowane są po 6 lub 8 sztuk, a ich cena oscyluje w granicach 20 dolarów (czyli około 75 zł).

Czarne jabłka są dostępne w sprzedaży jedynie od końca października do stycznia.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X