PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak wygląda unikatowy czarny Scindapsus?

Scindapsus treubii ‘Dark Form’ jest niezwykle oryginalną rośliną, wyjątkowo cenioną przez wielbicieli ciemnych odmian

Scindapsus treubii ‘Dark Form’ jest niezwykle oryginalną rośliną, wysoko cenioną przez wielbicieli ciemnych odmian. To tropikalne pnącze zachwyca pięknymi, błyszczącymi, lancetowatymi liśćmi o ciemnozielonym, niemal czarnym ubarwieniu, które wyrastają naprzemiennie z równie ciemnych i długich pędów. Tworzy pokrój pnący i najlepiej prezentuje się uprawiana przy drabinkach czy kokosowych palikach. W takiej kolumnowej formie liście będą miały warunki lepsze dla rozwoju. Alternatywnie roślinę można uprawiać z wiszących pojemnikach, z których pędy będą zwieszały się kaskadowo.

Wymagania stanowiskowe

Scindapsus porasta poszycia lasów deszczowych oraz wspina się po pniach wysokich drzew, co mówi nam wiele odnośnie jego pielęgnacji. Stanowisko, na którym będzie się dobrze czuł powinno być jasne, z dużą ilością rozproszonego światła.

Bezpośrednie, południowe słońce może poparzyć jego liście, natomiast zbyt ocienione stanowisko spowoduje, że roślina będzie wyciągać się w kierunku słońca, co skutkuje wydłużeniem międzywęźli i utratą zwartego pokroju. Wskazane jest więc umiejscowienie Scindapsusa na wschodnim, północnym lub zachodnim parapecie.

Podłoże

Podłoże dla tej odmiany Scindapsusa powinno być lekko kwaśne, żyzne, próchnicze, a jednocześnie przepuszczalne. ‘Dark Form’ radzi sobie świetnie również w uprawie hydroponicznej.

Rozmnażanie

Scindapsusa treubii ‘Dark Form’ można łatwo rozmnożyć ucinając sadzonkę z węzłem i korzeniem powietrznym. Po włożeniu do wody (np. z węglem aktywnym) w ciągu około 2 tygodni szczepka powinna zacząć produkować nowe korzonki.

rosliny-doniczkowe-wpis-162

Podlewanie i wilgotność powietrza

Scindapsusa należy podlewać jedynie wtedy, gdy podłoże prawie całkowicie przeschnie. Jest on rośliną wrażliwą na przelanie, które może doprowadzić do gnicia korzeni i powstania infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Pierwsze objawy przelania to charakterystyczne żółknięcie liści.

Wilgotność powietrza powinna oscylować co najmniej wokół 50%, im wyższa wilgotność, tym roślina bardziej to doceni. Poziom wilgotności można sprawdzić przy pomocy higrometru, a jeśli jest zbyt niska można się wspomóc nawilżaczem.

Nawożenie

Roślinę należy regularnie nawozić nawozem do roślin zielonych według instrukcji podanych na etykiecie producenta. Nawożenie powinno odbywać się w miesiącach słonecznych, tj. najlepiej od marca do października.

Jeśli natomiast stosujemy żarówki doświetlające w miesiącach zimowych, to nie powinno się wówczas rezygnować z nawożenia nawet w tym okresie.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X