PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Czy uprawa konopi w Polsce jest legalna?

Założenie własnej plantacji wymaga odpowiedniego przygotowania i uzyskania stosownych zezwoleń z urzędu miasta.

Konopie siewne (łac. Cannabis sativa) obecne są w wielu preparatach leczniczych i kosmetycznych. Surowcami, które wykazują szczególne właściwości prozdrowotne, są olej i nasiona pozyskiwane z tej rośliny. Konopie siewne znane są przede wszystkim z działania regeneracyjnego, uspokajającego, antyoksydacyjnego i łagodzącego ból.

Wygląd i pochodzenie

Konopie (łac. Cannabis L.) to rośliny zielne, jednoroczne, najczęściej dwupienne, (kwiaty męskie i żeńskie rozwijają się na osobnych roślinach), należące do rodziny konopiowatych (Cannabaceae) oraz niewielkie drzewa z rzędu Rosales.

Nazwa Cannabaceae nawiązuje do łacińskich słów kane (kene) – trzcina oraz bosem (busma) – wonna, pachnąca, aromatyczna. Konopie siewne (Cannabis sativa) pochodzą z obszarów okołorównikowych (Meksyk, Kolumbia).

Konopie siewne to rośliny bardzo odporne na niekorzystne warunki klimatyczne. Charakteryzują się krótkim okresem wegetacji (3-4 miesiące), rosną w bardzo szybkim tempie i osiągają do 4 m wysokości. Wyróżniają się jedną główną łodygą, która rozgałęzia się w mniejszym lub większym stopniu. Z obu stron liście są szorstko owłosione, o brzegu piłkowanym i zaostrzonym wierzchołku. Konopie siewne, inaczej włókniste, mają smukłe i luźne kwiatostany, które są zebrane w kłosy.

Czy uprawa jest legalna?

Uprawa konopi siewnej w Polsce jest legalna. Założenie własnej plantacji wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i uzyskania szeregu stosownych zezwoleń z urzędu miasta. Należy także posiadać status przedsiębiorcy lub rolnika, by móc starać się o pisemną zgodę na rozpoczęcie przedsięwzięcia. Materiał siewny, który chcemy wykorzystać, również musi mieścić się w określonych normach – powinien on kategoryzować się jako kwalifikowany lub elitarny.

Uprawa konopi siewnej w Polsce założona może zostać wyłącznie w określonym wcześniej miejscu, a jej powierzchnia nie może różnić się od tej ściśle wyznaczonej w dokumentacji. Wszelkie odstępstwa są niezgodne z prawem, a za naruszenie norm właściciele plantacji otrzymują bardzo wysokie kary pieniężne.

rosliny-doniczkowe-wpis-178

Wymagania uprawowe

Konopie siewne wymagają dużo światła, dlatego powinny być uprawiane na stanowiskach słonecznych lub wspomagane odpowiednimi żarówkami do wzrostu roślin.

Jeśli chodzi o glebę, rośliny te wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby, bogatej w makroelementy, takie jak azot, fosfor i potas. Niezbędna do wzrostu jest także wysoka wilgotność gleby. Ich rozbudowany system korzeniowy jest w stanie czerpać wodę z głębszych warstw ziemi, a więc krótkotrwałe przesuszenie nie powinno im zbytnio zaszkodzić. Optymalna temperatura dla szybkiego wzrostu wynosi od 18-28 stopni Celsjusza. Gatunek ten lubi wysoką wilgotność powietrza, najlepiej między 40 a 60%.

Oleje konopne CBD

W skład konopi siewnych wchodzą: nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy np. E, aminokwasy – m.in. arginina, cysteina, metionina i kwas glutaminowy, minerały (żelazo, wapń, magnez, fosfor), węglowodory terpenowe, kannabinoidy, THC.

Warto podkreślić, że stężenie poszczególnych kannabinoidów uwarunkowane jest wieloma czynnikami, w tym warunkami środowiskowymi, a także tym, czy w uprawie stosuje się rośliny modyfikowane genetyczne (bez genu kodującego THC).

Jedynie THC ma właściwości psychoaktywne. Zarówno CBD, jak i CBG są tej właściwości pozbawione i działają uspokajająco, a także łagodząco.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X