PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Kiedy stosować perlit ogrodniczy?

Perlit ogrodniczy znajduje zastosowanie głównie jako materiał doskonale spulchniający i napowietrzający podłoże dla roślin doniczkowych.

Perlit ogrodniczy to produkt pochodzenia wulkanicznego, który poddany niewielkiej obróbce stanowi materiał o niezwykłych właściwościach, a przy tym którego cena jest stosunkowo niewielka. Zastosowanie perlitu jest bardzo szerokie i skuteczne, dlatego produkt ten jest coraz powszechniej używany nie tylko w ogrodnictwie, ale również w innych dziedzinach życia, takich jak budownictwo, farmaceutyka, ochrona środowiska, hutnictwo i wiele innych.

Jak wygląda perlit?

Perlit otrzymuje się z glinokrzemianów wulkanicznych, które są dokładnie mielone i spiekane w temperaturze około 1000°C. Dzięki tak wysokiej temperaturze z materiału skutecznie wyparowuje woda, a także ulatniają się gazy. Po tym procesie perlit zyskuje pożądaną, porowatą strukturę gąbki. Przeważnie wielkość poszczególnych granulek perlitu wynosi ok. 4-6 mm.

Zastosowanie perlitu

Poza napowietrzaniem i spulchnianiem gleby perlit posiada niezwykłe właściwości absorbujące wodę i równoczesnego oddawania jej nadmiaru do gleby (w przypadku suszy). Cechy te skutecznie pomagają roślinom rosnącym w mieszance ziemi z perlitem lepszy dostęp do wody. Powietrze zawarte między granulkami sprawia, że korzenie roślin lepiej się rozwijają będąc lepiej napowietrzone. Należy pamiętać, że po roku perlit zaczyna chłonąć większe ilości wody, tak więc warto go wykorzystywać do upraw jednorocznych, a dla wieloletnich wykorzystać jakiś inny materiał rozluźniający glebę.

Perlit ogrodniczy stosuje się również bardzo szeroko jako podłoże do rozmnażania wegetatywnego, głównie ze względu na swoją sterylność i strukturę. Perlit jest również wykorzystywany do bezglebowej uprawy warzyw i roślin w szklarni. Stosuje się wtedy tzw. maty z perlitu naturalnego.

rosliny-doniczkowe-wpis-123

Odpowiednie proporcje

Jeżeli chcemy w prawidłowy sposób wymieszać perlit z podłożem, należy to zrobić tak, aby ilość perlitu wynosiła ok. 10-30% objętości całego podłoża. Należy trzymać się odpowiednich proporcji dla perlitu, ponieważ przekroczenie ich może powodować gorszą jakość podłoża, a tym samym pogorszenie jakości całej hodowli naszych roślin.

Cena perlitu

Perlit ogrodniczy jest chętnie kupowany nie tylko ze względu na swoje fenomenalne właściwości, ale również i ze względu na swoją niską cenę. Za 20 litrowy worek perlitu zapłacimy ok. 20-30 zł. Dostępne są oczywiście również mniejsze opakowania, przydatne, gdy mamy jedynie kilka kwiatów doniczkowych. Mały 3-litrowy worek perlitu kupimy w cenie ok. 3 zł.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X