PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dlaczego fikus gubi liście?

Figowiec, nazywany od łacińskiej nazwy fikusem, jest drzewem zrzucającym liście, jednak gdy robi to w nadmiarze, jest to znak, że jego pielęgnacja jest niewłaściwa.

Figowiec, nazywany od łacińskiej nazwy fikusem, jest drzewem zrzucającym liście, jednak gdy robi to w nadmiarze, jest to znak, że jego pielęgnacja jest niewłaściwa.

Składniki mineralne

Zwijanie się liści od krawędzi i w końcu ich opadanie może wskazywać na niedobór potasu. Zrównoważony nawóz wieloskładnikowy dla tej rośliny doniczkowej musi zawierać potas, fosfor i wapń w stosunku 1:2:3.

Jeśli roślina cierpi na niedobór składników pokarmowych, nie należy w żadnym wypadku drastycznie zwiększać dawki nawozu, ponieważ figowiec potrzebuje czasu na swoją regenerację. W okresie wzrostu należy zasilać go raz w tygodniu i zmieniać od czasu do czasu nawóz.

Niedobór wody

Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra, gdyż fikusy szybko reagują na przelanie, które grozi  opadaniem liści, a nawet zgniciem korzeni rośliny. Podlewamy miękką, odwapnioną i najlepiej przegotowaną wodą, dopiero gdy ziemia w doniczce przeschnie, z częstotliwością zależną od temperatury pomieszczenia, czyli latem około 2 razy w tygodniu, zimą co 7-10 dni. Nadmiar wody z podstawki wylewamy.

Figowce uwielbiają wręcz zraszanie. W okresie letnim możemy zapewnić mu SPA w postaci delikatnej mgiełki nawet codziennie, a raz na jakiś czas warto uraczyć go nawet krótkim prysznicem. W okresie zimowym natomiast liście warto regularnie przecierać z kurzu, by ułatwić roślinie oddychanie.

Patogeny grzybowe

Patogeny grzybowe o nazwie Rdzowce (Pucciniales) tworzą małe, czerwonobrunatne plamy na liściach fikusa. Strzępki grzybni przerastają liść i pozbawiają roślinę składników odżywczych, w następstwie czego liść obumiera i zostaje zrzucony. Reagować należy już przy pierwszych objawach rdzy. Zalecane jest ostrożne usunięcie opanowanych liści, a te które już opadły trzeba dokładnie wyzbierać i zutylizować. Po zakończeniu pracy figowiec należy opryskać odpowiednim fungicydem.

Zmiana pory roku

Niewielka utrata liści jest również reakcją na zmianę pory roku. Zrzucanie do 20% liści, jest naturalnym zjawiskiem, ale możemy mu zapobiec. Aby uniknąć zrzucania liści, należy roślinie zapewnić jasne stanowisko, temperaturę powyżej 18 stopni oraz wysoką wilgotność powietrza wokół rośliny (stosując np. nawilżacz powietrza).

rosliny-doniczkowe-wpis-164

Wirus mozaiki fikusa

Bardzo wiele figowców jest nosicielami wirusa mozaiki. Przede wszystkim młode liście przebarwiają się na żółto, wykazują zniekształcenia blaszki liściowej i w rezultacie opadają. Odpowiedzialny za rozwój choroby tej rośliny doniczkowej jest stres wywołany wilgotnymi warunkami otoczenia i nadmiernym podlewaniem.

Nieodpowiednie podlewanie

Najczęściej fikus, podobnie jak inne gatunki roślin doniczkowych, zrzuca  liście na skutek przelania lub przesuszenia. Kluczem do opieki nad fikusem jest umiarkowane i stałe podlewanie, które należy wykonać jedynie wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.

Częstym błędem jest sadzenie fikusa do doniczki bez odpływu wody lub zapominanie o warstwie keramzytu, który izoluje korzenie od zalegającej wody.

Zmiana miejsca

Fikusy nie tolerują częstego przestawiania, dlatego wybór stanowiska dla niego powinien być przemyślany. Zrzucenie liści po przyniesieniu rośliny do domu jest czymś zupełnie normalnym, ponieważ gatunek ten potrzebuje czasu na adaptację.

Fikusy najlepiej czują się w jasnym stanowisku, ale nie na bezpośrednim słońcu.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X