PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dlaczego rośliny są zielone?

Wszystko polega na kolorze absorbowanym, który jest częścią światła słonecznego.

Podobnie jak ludzie, rośliny potrzebują dużej dawki energii, aby przetrwać cały dzień. Za pomocą substancji chemicznej zwanej chlorofilem rośliny mogą przekształcać energię ze słońca w związki chemiczne, z których mogą korzystać, a proces ten określany jest jako fotosynteza.

Chlorofil, główny czynnik ułatwiający fotosyntezę, pochłania niebieskie i czerwone światło i odbija zielone światło, z tego właśnie powodu rośliny wyglądają na zielone. Jednakże, jednym z najważniejszych warunków, aby proces ten przebiegł bezproblemowo, niezbędna jest profesjonalna opieka nad roślinami, szczególnie w zatłoczonych i naszpikowanych sprzętem elektronicznym, biurowcach.

Komórki rośliny

Roślina jest zbudowana przez sznur komórek i każda komórka rośliny jest obdarowana wszystkimi funkcjami żeby móc żyć samodzielnie, innymi słowy, w ciągu dnia komórki są więc podzielone w swoich zadaniach (inne ma korzeń, inne łodyga, a inne liść). Lecz jeśli to jest konieczne, komórka korzenia może zmienić swój kolor na zielony, (wpływ światła na ziemniaka) i zielone komórki łodygi mogą formować białe korzenie.

Jak zmienia się kolor?

Części rośliny na zewnątrz są zazwyczaj zielone. Kiedy patrzymy na zieloną komórkę pod mikroskopem, widzimy zamknięte okręgi wypełnione kolorami: zielony (ciemniejszy i jaśniejszy), żółty i czerwony. Zielony kolor to chlorofil (grec. chloros znaczy zielony a phyllon – liść), natomiast żółty i czerwony to karoten.

Wraz z sezonem jesiennym karoten w drzewach staje się widzialny, ponieważ rośliny zapożyczają zieleń liści (chlorofil) do łodygi, żeby ocalić go do następnej wiosny. Wraz z tym zjawiskiem możemy zaobserwować ciepłą paletę barw liści, bajecznie podświetloną przez promienie słoneczne w jesienne dni.

Niezielone rośliny

Przykłady “niezielonych” roślin:
Orchidea Phantom, Korzeniówka pospolita, Zaraza.

rośliny do biura, opieka nad roślinami warszawa

Dlaczego rośliny zmieniają kolor?

Istnieje wiele przyczyn, dlaczego rośliny zmieniają kolor z zielonego na inny, ale zazwyczaj istnieją dwie kategorie takiego stanu rzeczy: sezon i aktualne zdrowie roślin. Liście roślin zewnętrznych często zmieniają kolory podczas jesieni. W miarę, jak robi się zimniej, rozkładają się pigmenty chlorofilowe. Dzięki temu inne pigmenty mogą odbijać światło, co powoduje powstanie liści o innych kolorach, takich jak czerwony i pomarańczowy.

I odwrotnie, jeśli roślina otrzymuje zbyt dużo lub zbyt mało światła, zielony kolor może zniknąć lub zmienić kolor na brązowy. Nieprawidłowe ilości wody lub nawozu oraz obecność szkodników mogą również spowodować brązowienie roślin.

Kolor ma znaczenie

Kolor zielony jest kolorem równowagi i spokoju, więc włączenie go do projektu biura może pomóc w walce z nieodłącznymi czynnikami stresogennymi w miejscu pracy. Co więcej, chłodne kolory, takie jak zieleń i błękit, tworzą optyczną głębię i sprawiają, że obiekty wyglądają na mniejsze (np. biurka, ścianki meblowe, lady).

Ten efekt może pomóc w powiększeniu niewielkiej przestrzeni.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X