+48 501 858 666 | 22 409 62 81 biuro@roslinyzielone.pl

Menu

Dlaczego rośliny są zielone?

Wszystko polega na kolorze absorbowanym, który jest częścią światła słonecznego.

Dlaczego rośliny są zielone?

By In blog On 14 września 2018


Podobnie jak ludzie, rośliny potrzebują energii, aby przetrwać cały dzień. Za pomocą substancji chemicznej zwanej chlorofilem rośliny mogą przekształcać energię ze słońca w związki chemiczne, z których mogą korzystać. Proces ten określany jest jako fotosynteza. Chlorofil, główny czynnik ułatwiający fotosyntezę, pochłania niebieskie i czerwone światło i odbija zielone światło. Z tego powodu rośliny wyglądają na zielone. Roślina jest zbudowana przez sznur komórek i każda komórka rośliny jest obdarowana wszystkimi funkcjami żeby móc żyć samodzielnie. W ciągu dnia komórki są podzielone w swoich zadaniach (inne ma korzeń, inne łodyga, a inne liść). Lecz jeśli to jest konieczne, komórka korzenia może zmienić swój kolor na zielony, (wpływ światła na ziemniaka) i zielone komórki łodygi mogą formować białe korzenie. Części rośliny na zewnątrz są zazwyczaj zielone. Kiedy patrzymy na zieloną komórkę pod mikroskopem, widzimy zamknięte okręgi wypełnione kolorami. Te kolory to zielony (ciemniejszy i jaśniejszy), żółty i czerwony. Zielony kolor to chlorofil (grec. chloros znaczy zielony a phyllon – liść), natomiast żółty i czerwony to karoten. Wraz z sezonem jesiennym karoten w drzewach staje się widzialny, ponieważ rośliny zapożyczają zieleń liści (chlorofil) do łodygi, żeby ocalić go do następnej wiosny. Wraz z tym zjawiskiem możemy zaobserwować ciepłą paletę barw liści, bajecznie podświetloną przez promienie słoneczne w jesienne dni.

Rośliny, podobnie jak człowiek, potrzebują sporej dawki energii do codziennego, zdrowego rozwoju.
Przykłady "niezielonych" roślin: Orchidea Phantom, Korzeniówka pospolita, Zaraza.

Jak się zmienia roślinna paleta barw?

Istnieje wiele przyczyn, dlaczego rośliny zmieniają kolor z zielonego na inny, ale zazwyczaj istnieją dwie kategorie takiego stanu rzeczy: sezon i aktualne zdrowie roślin. Liście roślin zewnętrznych często zmieniają kolory podczas jesieni. W miarę, jak robi się zimniej, rozkładają się pigmenty chlorofilowe. Dzięki temu inne pigmenty mogą odbijać światło, co powoduje powstanie liści o innych kolorach, takich jak czerwony i pomarańczowy. I odwrotnie, jeśli roślina otrzymuje zbyt dużo lub zbyt mało światła, zielony kolor może zniknąć lub zmienić kolor na brązowy. Nieprawidłowe ilości wody lub nawozu oraz obecność szkodników mogą również spowodować brązowienie roślin.

Kolor zielony jest kolorem równowagi i spokoju, więc włączenie go do projektu biura może pomóc w walce z nieodłącznymi czynnikami stresogennymi w miejscu pracy. Co więcej, chłodne kolory, takie jak zieleń i błękit, tworzą optyczną głębię i sprawiają, że obiekty wyglądają na mniejsze (np. biurka, ścianki meblowe, lady). Ten efekt może pomóc w powiększeniu niewielkiej przestrzeni.

Najnowsze wpisy


Masz pytania? Napisz do nas.

X