PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Nowoczesne doniczki? Stwórz własną postać!

Dzięki ogromnej ilości gatunków roślin doniczkowych, głowa doniczka będzie zawsze inaczej wyglądać w zestawieniu z różnymi roślinami.

Jeśli szukasz nowych rozwiązań do swojego domu, dobrym pomysłem na wyeksponowanie roślin będzie ich aranżacja w donicy w kształcie głowy. Tak, jak każdy obraz potrzebuje odpowiedniej do niego ramy, tak bez wątpienia każda roślina musi być odpowiednio zaprezentowana. Na rynku ujmuje nas mnogość barw, struktur i kształtów roślin doniczkowych. W ślad za nimi do wyboru mamy coraz bardziej fantazyjne donice i osłonki. Nowym trendem są te w formie głowy, twarzy lub popiersia.

Tego rodzaju rzeźby i figury zdobią wnętrza od tysięcy lat. Obecnie wielkim przebojem te charakterystyczne formy zagościły, nie tylko w zamkach czy pałacach,  ale i w prywatnych domach i mieszkaniach.

Doniczka czy osłonka?

Nagminnie i zarazem powszechnie nazwa doniczka i osłonka stosowane są zamiennie, ale jest między nimi zasadnicza różnica. Otóż donica, w przeciwieństwie do osłonki, ma otwór w swej podstawie, który odprowadza nadmiar wody. Wybierając natomiast osłonkę z pełnym dnem również możemy zapewnić roślinie doniczkowej optymalne warunki do wzrostu, nawet w przypadku przelania. Podczas sadzenia rośliny wystarczy pamiętać o zastosowaniu najpierw warstwy keramzytu na dnie naczynia, która z powodzeniem będzie izolować glebę od nadmiaru wody.

Co można stworzyć?

To, że doniczki w kształcie głowy, czy twarzy stały się takie popularne w dużej mierze zawdzięcza swój sukces, poprzez fakt, że stylizację rośliny możemy potraktować na wiele rozmaitych wariantów. Efekt z pewnością będzie niezwykle oryginalny! Warto też pamiętać, że kolor donicy, klasyczny biały lub szary, będzie stanowił “niezobowiązujące” tło dla kolorów i struktury liści czy kwiatostanów danej rośliny.

Ze względu na pełną dowolność, w stworzeniu własnej „twarzowej” kompozycji, niech jedynym ograniczeniem w aranżacji “roślinnych postaci” będzie zatem tylko nasza wyobraźnia. Niewątpliwie donice w kształcie głowy w asyście egzotycznej rośliny o intrygującym pokroju, wybiją się na pierwszy plan na tle innych ozdób w pomieszczeniu, zarówno tym w stylu glamour, nowoczesnym czy industrialnym.

rosliny-doniczkowe-wpis-47

Wariacje na temat

Na rynku dostępne są doniczki i osłonki, wykonane w formie przeróżnych głów i twarzy. Dzięki ogromnej ilości gatunków roślin doniczkowych, które można w nich zaaranżować, konkretna głowa będzie inaczej wyglądać w zestawieniu z różnymi sadzonkami. Co więcej, osłonki głowy można dowolnie grupować, tworząc ciekawe “społeczności” domowych roślin doniczkowych lub potraktować jako pojedynczą, centralną ozdobę, dominującą we wnętrzu.

Dobór roślin

Najefektowniej wyglądać będą w osłonkach w kształcie różnych twarzy rośliny płożące, sukulenty oraz rośliny wiszące. Klasyką gatunku są Senecio rowleyanus nazwany Starcem zwisającym, czy Rhipsalis cassutha czyli Patyczak zwisający. Romantyczne loki sprawić donicy głowie można za sprawą rośliny Aeschynanthus japhrolepis ‘Twister’ czy drobnolistnej Callisia rosato ‘Pink Lady’.

“Anarchistycznego” punka możemy wystylizować przy pomocy liści w odcieniu delikatnego różu Trzykrotki Tradescantia. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie paproci (która przypominać będzie damską fryzurę z czasów PRL).


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X