PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dzień Ochrony Środowiska

Podejmowane tego dnia działania mają uświadamiać istniejące problemy i zachęcać decydentów do ich rozwiązywania.

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego. Wydarzenie zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1972 roku po to, aby podkreślić problem niszczenia środowiska naturalnego.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska to najważniejsza i najszerzej obchodzona inicjatywa na rzecz naszej planety. Podejmowane tego dnia działania mają uświadamiać istniejące problemy i zachęcać decydentów do ich rozwiązywania. W ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat charakter realizowanych w tym dniu inicjatyw wielokrotnie się zmieniał, ale wszystkim zainteresowanym chodziło ostatecznie o to samo: budowanie partnerstwa nie tylko wśród ludzi, ale także – a może nawet przede wszystkim – między żyjącymi na naszej planecie gatunkami.

W tym roku w Dzień Ochrony Środowiska zaplanowano także premierę najnowszej publikacji sieci Eurodesk i ERYICA “Greening Youth Information Services”. Publikacja skupia się na informacji młodzieżowej w kontekście kryzysu klimatycznego i będzie w niej można znaleźć m.in. sposoby na zaangażowanie młodych ludzi w działania proekologiczne.

Ekologiczny kredyt

Każdego roku zużywamy o ponad połowę więcej zasobów niż nasza Ziemia jest w stanie odtworzyć.  Jak wskazuje raport WWF “Living Planet Report” żyjemy na ekologiczny kredyt, a nasz ślad ekologiczny wzrósł w ciągu ostatnich 50 lat dwukrotnie. Dzieje się tak dlatego, że “konsumujemy” coraz więcej naturalnych zasobów jak np. drzew, ryb i owoców morza, emitujemy coraz więcej zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, produkujemy coraz więcej śmieci, a także coraz częściej betonujemy tereny zielone.

Życie proekologiczne wcale nie jest trudne czy kosztowne. A więc zaczynajmy:

Pij wodę z kranu

W wielu miastach „kranówka” jest zdatna do picia, ale jeśli nie macie pewności co do jakości wody – można ją wcześniej przegotować lub użyć dzbanka z filtrem do jej oczyszczenia.

Kupuj produkty na wagę

Spróbuj kupować produkty pakowane w papierowe torby – kilogram ryżu jest w przeliczeniu tańszy niż ten porcjowany, a gotowany bez foliowego woreczka też inaczej smakuje. Warto wiedzieć, że spożywanie produktów gotowanych w foliowych woreczkach może być przyczyną poważnych kłopotów ze zdrowiem. Jak się bowiem okazuje, woreczki przeznaczone do gotowania żywności przeważnie zawierają tak zwany Bisfenol A (BPA), który jest fenolem powszechnie stosowanym, między innymi, jako plastyfikator i półprodukt w syntezie żywic epoksydowych i tworzyw sztucznych poliwęglanowych.

Bawełniane torby

Kupowanie za każdym razem foliówki lub plastikowej torby jest na szczęście coraz mniej popularne. To nie tylko troska o środowisko, ale również oszczędność. Prosta kalkulacja pozwala dokładnie określić nasze oszczędności – za torebkę plastikową płacimy 20 gr. Według danych UE średnio każdy zużywa jedną dziennie. Dla czteroosobowej rodziny własna siatka to oszczędność 292 zł rocznie.

Nie korzystaj ze słomek

Produkty z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, m.in. słomki, mieszadełka i plastikowe sztućce łącznie stanowią 70 proc. wszystkich odpadów, które zaśmiecają plaże i oceany. Alternatywą jest metalowa rurka do picia, wielokrotnego użytku, lub… własny kubek!

Mydło w kostce

Jego płynną wersję, zapakowaną w plastikową butelkę, dużo szybciej zużywamy, a poza tym jest droższe i mniej wydajne. A mydło w tradycyjnej formie coraz częściej jest pakowane w biodegradowalny papier, nie w plastikowe opakowanie.

rosliny-doniczkowe-wpis-31

Segreguj odpady

Każdy z nas ma wpływ na to, czy nasza planeta, która jest już mocno zdewastowana, za 50 lat nadal będzie bezpiecznym miejscem i możliwym do normalnego życia.

To zależy od naszych codziennych decyzji i nawyków – nawet pozornie tak mało ważnych, jak wyrzucanie i spalanie śmieci. Samorząd Mazowsza aktywizuje społeczność lokalną na rzecz gospodarowania odpadami w sposób przyjazny środowisku, także młodzież, organizując m.in. ekokonkursy dotyczące recyklingu, surowców wtórnych, prawidłowego i bezpiecznego postępowania z odpadami sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Dbaj o drzewa

Lasy i parki to naturalne filtry, zielone płuca miast – doskonale poprawiają jakość powietrza, które często m.in. przez smog i spaliny, jest mocno zanieczyszczone.

Jeśli posiadasz działkę, powinieneś dobrze przemyśleć plan zasadzenia drzew i krzewów, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnej wycinki.

Nie marnuj jedzenia

Niestety, Polacy marnują żywność wyjątkowo dużo – aż 247 kg rocznie na osobę (to 5. niechlubne miejsce w Unii Europejskiej wśród najbardziej rozrzutnych). Jeśli masz go za dużo – podziel się z innymi – oddaj nadwyżki do fundacji wspierających np. ludzi bezdomnych.

Lokalne produkty

Lokalne produkty,  w szczególności warzywa i owoce, często można dostać w warzywniaku za rogiem, lub na pobliskim bazarku.

Produkty te są smaczne i pozbawione sztucznych dodatków, a co za tym idzie – bezpieczne i niezwykle zdrowe. Ogranicz zakupy w supermarkecie – tam większość rzeczy jest sprowadzanych z zagranicy, a do tego w foliowych lub plastikowych opakowaniach.

Oszczędzaj energię

Nie pozostawiaj sprzętu RTV w trybie czuwania (stand-by) – tracisz w ten sposób energię i pieniądze. To samo dotyczy zapalonego światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz czy ładowarki do telefonu albo laptopa zostawionej w kontakcie.

To były przykłady kilku prostych kroków, jest ich znacznie więcej. Niemniej już dziś zastanów się, co możesz zrobić, by chronić środowisko i naszą planetę, także dla przyszłych pokoleń.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X