PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dzień Ochrony Środowiska

Podejmowane tego dnia działania mają uświadamiać istniejące problemy i zachęcać decydentów do ich rozwiązywania.

5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego, wydarzenie to zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1972 roku po to, aby podkreślić problem niszczenia środowiska naturalnego.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska to najważniejsza obchodzona inicjatywa na rzecz naszej planety. Podejmowane tego dnia działania mają uświadamiać istniejące problemy i zachęcać decydentów do ich rozwiązywania. W ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat charakter realizowanych w tym dniu inicjatyw wielokrotnie się zmieniał, ale wszystkim zainteresowanym chodziło ostatecznie o to samo: budowanie partnerstwa nie tylko wśród ludzi, ale także – a może nawet przede wszystkim – między żyjącymi na naszej planecie gatunkami.

W tym roku w Dzień Ochrony Środowiska zaplanowano także premierę najnowszej publikacji sieci Eurodesk i ERYICA “Greening Youth Information Services”. Publikacja skupia się na informacji młodzieżowej w kontekście kryzysu klimatycznego i będzie w niej można znaleźć m.in. sposoby na zaangażowanie młodych ludzi w działania proekologiczne.

Ekologiczny kredyt

Każdego roku zużywamy o ponad połowę więcej zasobów niż nasza Ziemia jest w stanie odtworzyć.  Jak wskazuje raport WWF “Living Planet Report” żyjemy na ekologiczny kredyt, a nasz ślad ekologiczny wzrósł w ciągu ostatnich 50 lat dwukrotnie. Dzieje się tak dlatego, że “konsumujemy” coraz więcej naturalnych zasobów jak np. drzew, ryb i owoców morza, emitujemy coraz więcej zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, produkujemy coraz więcej śmieci, a także coraz częściej betonujemy tereny zielone.

rosliny-doniczkowe-wpis-31

Segreguj odpady

Każdy z nas ma wpływ na to, czy nasza planeta, która jest już mocno zdewastowana, za 50 lat nadal będzie bezpiecznym miejscem i możliwym do normalnego życia.  Samorząd Mazowsza aktywizuje społeczność lokalną na rzecz gospodarowania odpadami w sposób przyjazny środowisku, także młodzież, organizując m.in. ekokonkursy dotyczące recyklingu, surowców wtórnych, prawidłowego i bezpiecznego postępowania z odpadami sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Oszczędzaj energię

Nie pozostawiaj sprzętu RTV w trybie czuwania (stand-by) – tracisz w ten sposób energię i pieniądze. To samo dotyczy zapalonego światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz czy ładowarki do telefonu albo laptopa zostawionej w kontakcie.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X