PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Które stanowisko wybrać?

Przy ustawieniu roślin w pomieszczeniu, oprócz kwestii tj. wilgotność powietrza, system klimatyzacji czy centralne ogrzewanie, należy wziąć pod uwagę strony świata.

Niektóre gatunki roślin idealnie odnajdą się w pełnym słońcu (strona południowa i zachodnia), inne natomiast uwielbiają półcień (strona północna i wschodnia). Nie chodzi jedynie o światło, ważna jest także temperatura. Ilość światła w pomieszczeniu będzie zależeć nie tylko od orientacji względem stron świata, ale także od pory roku.

Strona północna

Ekspozycja północna jest zalecana w głównej mierze małym roślinom, które można ustawić na parapecie. Większe rośliny doniczkowe nieprzystosowane do półcienia, ustawione na podłodze z dala od okien, będą miały przede wszystkim ograniczony wzrost, gorszą kondycję lub też mogą być narażone na ataki rozmaitych pasożytów lub chorób grzybowych. Egzemplarze ustawione z kolei tuż przy oknie, zimą mogą przemarznąć.

Do roślin cieniolubnych możemy zaliczyć asparagusy, aspidistry, bluszcze, cissusy, fitonie, kliwie, chamedory, monstery, paprocie, phlebodia, sansevierie, skrzydłokwiaty i zamiokulkasy.

Strona południowa

Największą zaletą strony południowej jest długi czas dobrego doświetlenia roślin. Większość roślin doniczkowych, które zdobią nasze mieszkania, to rośliny egzotyczne, uwielbiające wysokie temperatury. Istotne jest jednak to, aby liście nie dotykały bezpośrednio szyby, która w okresie letnim nagrzewa się błyskawicznie.

Na bezpośrednim słońcu poradzą sobie aloesy, ceropegie, crassule, kaktusy, senecio i wilczomlecze. Idealna dla tych roślin będzie wystawa południowa lub zachodnia, jeśli okna nie są przysłonięte drzewami lub budynkami.

Strona wschodnia

Ekspozycja wschodnia jest najbardziej optymalna dla większości roślin doniczkowych. Zapewnia odpowiednią porcję światła, które nawet w okresie letnim nie powinno stanowić zagrożenia poparzenia liści, czy innych części roślin. Parapety z ekspozycją wschodnią to miejsca, w których pełne nasłonecznienie występuje tylko przez kilka godzin porannych.

Takie warunki idealnie sprawdzą się dla roślin tropikalnych, takich jak aglaonemy, alokazje, begonie, calathee, chamedory, diffenbachii, epipremnum, facje, fikusy, maranty, monstery, pachiry, pilee, philodendrony, scindapsusy, szeflery i trzykrotki.

Strona zachodnia

Na oknie wychodzącym na zachód rośliny będą bezpośrednio oświetlone od wczesnego popołudnia do wieczora i zdarzyć się może, że wysoka temperatura i bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi dla niektórych gatunków może być nawet zbyt duży.

Przy dość wysokim nasłonecznieniu, ale nie na bezpośrednim słońcu odnajdą się ananasy, anturium, areki, bananowce, drzewka oliwne, echeverie, geranium, hoye, krotony, opuncje, patyczaki, papirusy, sansevieire, strelicje, syngonia, żywe kamienie oraz jasne odmiany caladium.

rosliny-doniczkowe-wpis-157

Niedobór światła

Głównym skutkiem niedoboru światła jest nieprawidłowy, spowolniony wzrost roślin oraz wyciąganie się pędów w poszukiwaniu światła. Innymi oznakami braku światła może być żółknięcie dolnych liści i utrata wybarwienia u młodych roślin. Niektóre rośliny z powodu braku światła mogą nie związywać pąków kwiatowych. Taką roślinę musimy przestawić w widniejsze miejsce. Powinniśmy jednak unikać bezpośredniego słońca.

Jeżeli w naszych wnętrzach brak światła pojawia się okresowo, szczególnie jesienią i zimą, warto pomyśleć o doświetlaniu bardziej wymagających roślin specjalnymi lampami.

Nadmiar światła

W przypadku nadmiaru światła na liściach rośliny mogą pojawić się żółte lub brązowe plamy, a kwiaty i liście mogą dość szybko zasychać. Taką roślinę należy przestawić w chłodniejsze i mniej nasłonecznione miejsce, a uszkodzone liście stopniowo wycinać, zaczynając od tych najbardziej zniszczonych.

Pamiętajmy, aby nie zraszać roślin w czasie, kiedy są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ krople wody utrzymujące się na liściach, mogą doprowadzić do powstania oparzeń. Aby ograniczyć ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza naszych mieszkań wystarczy zainstalować w oknach folię ciekłokrystaliczną, przeciwsłoneczną lub zamgławiającą.

Folia na okna w zależności od rodzaju ogranicza nasłonecznienie i przenikanie promieni UV, przyciemnia szyby i zapewnia prywatność. Możemy również wykorzystać rolety, firanki, czy zasłony, które rozproszą palące promienie słońca.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X