PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dlaczego "fotel teściowej"?

Charakterystyczną, zieloną kulę kaktusa zdobi liczna ilość żeber z gęstymi, długimi i ostrymi kolcami.

Echinocactus grusonii to kaktus pochodzący z Meksyku, który potocznie występuje pod nazwą “fotel teściowej” lub “poduszka teściowej”. Obie są nawiązaniem do charakterystycznego kształtu oraz rozmiaru rośliny. Występujące w łacińskiej nazwie słowo echino, oznacza jeża i również doskonale oddaje jej wygląd.

Echinocactus grusonii cechuje się niemal idealnie kulistym kształtem, jednak posiada delikatnie spłaszczoną górę. Wraz ze wzrostem przybiera nieco bardziej wydłużoną formę.

Wygląd

W uprawie doniczkowej kaktus ten osiąga zazwyczaj do około 80-100 cm wysokości, a w naturalnych warunkach dorasta nawet do ok. 1,5 metra i tworzy „kule” o średnicy do 90 cm. Trzeba przyznać, że to bardzo imponujący wynik jak na kaktusa.

Charakterystyczną, zieloną kulę kaktusa zdobi liczna ilość żeber z gęstymi, długimi i ostrymi kolcami. Dojrzałe oraz dorodne okazy kwitną przez całe lato. Dokoła wierzchołka rośliny pojawia się wówczas wianuszek składający się z jasnożółtych kwiatów, które otoczone są brązowymi włoskami.

Uprawa i pielęgnacja

Doniczkowy “fotel teściowej” wymaga stanowiska bardzo słonecznego i ciepłego, w lato (podczas szczególnie upalnych dni) można z powodzeniem wystawić go na balkon, taras lub do ogrodu. Nie toleruje wilgotnej gleby, a w przypadku przelania zacznie szybko i nieodwracalnie gnić. Ryzyko przelania można zminimalizować dzięki zastosowaniu suchego, wręcz piaszczystego podłoża wraz ze spodnią warstwą drenażu.

rosliny-doniczkowe-wpis-42

Przesadzanie sukulentów

Pamiętajmy, że “fotel teściowej” to sukulent, który toleruje jedynie ziemię przeznaczoną dla kaktusów. Najlepszym terminem na przesadzanie tej niezwykłej rośliny jest wiosna i lato.

Kwitnienie

W uprawie domowej ten okrągły kaktus potrafi przepięknie zakwitnąć, ale wymaga do tego okresu spoczynku. W czasie lata temperatura powietrza powinna przekraczać 25°C, zimą woli “chłody” (15-16°C).


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X