PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Dlaczego "fotel teściowej"?

Nazwa odnosi się do charakterystycznego kształtu oraz rozmiaru rośliny, ale nie tylko.

Echinocactus grusonii to kaktus pochodzący z Meksyku, który potocznie występuje pod nazwą „fotel teściowej” lub „poduszka teściowej”.

Obie są nawiązaniem do charakterystycznego kształtu oraz rozmiaru rośliny. Występujące w łacińskiej nazwie słowo echino, oznacza jeża i również doskonale oddaje jej wygląd. Echinocactus grusonii cechuje się niemal idealnie kulistym kształtem, jednak posiada delikatnie spłaszczoną górę. Wraz ze wzrostem przybiera nieco bardziej wydłużoną formę.

W uprawie doniczkowej kaktus ten osiąga zazwyczaj do około 80-100 cm wysokości – w porównaniu z innymi gatunkami o kulistej formie jest zatem potężny. Jego zieloną powierzchnię zredukowanego, kulistego pędu zdobi liczna ilość żeber, które udekorowane są gęsto osadzonymi kolcami, które są długie, ostre, początkowo w białym, a później w złocistym kolorze.

Dojrzałe oraz dorodne okazy (o średnicy około 50 cm) kwitną przez całe lato. Dokoła wierzchołka rośliny pojawia się wówczas wianuszek składający się z jasnożółtych kwiatów, które otoczone są brązowymi włoskami.

Uprawa i pielęgnacja

W naturalnych warunkach ta niezwykła roślina może dorastać nawet do około 1,5 metra wysokości i tworzyć „kule” o średnicy do 90 cm. Trzeba przyznać, że to bardzo imponujący wynik jak na kaktusa.

Uprawiany w doniczce wymaga stanowiska bardzo słonecznego i ciepłego, w letnich miesiącach można z powodzeniem wystawić go na balkon, taras lub do ogrodu.

Nie toleruje wilgotnej gleby. W przypadku przelania zacznie gnić i praktycznie jest nie do odratowania. Ryzyko przelania można zminimalizować dzięki zastosowaniu suchego, wręcz piaszczystego podłoża wraz ze spodnią warstwą drenażu.

Podczas nawożenia należy stosować nawozy w rozcieńczeniu z niską zawartością azotu.

Kaktus jest raczej odporny na choroby i szkodniki.

rosliny-doniczkowe-wpis-42

Przesadzanie sukulentów

Oferowane sadzonki produkowane są w podłożu torfowym, które nie nadaje się docelowo do uprawy ze względu na wysoki współczynnik absorpcji wody. Nadmiar wody prowadzi często do gnicia korzeni i rozwoju chorób. Zalecamy przesadzenie sukulentów bezpośrednio po otrzymaniu do właściwego podłoża. Należy stosować jedynie specjalistyczną ziemię dla kaktusów i sukulentów.

Najlepszym terminem na przesadzanie sukulentów jest wiosna i lato. Kupując sukulenty w okresie jesiennym i zimowym, bezpieczniej jest pozostawić je w dotychczasowym podłożu dbając o bardzo oszczędne podlewanie. W okresie jesienno-zimowym sukulenty rosnące w takim podłożu podlewa się niewielką ilością wody czyli raz na 4-8 tygodni (zależnie od temperatury).

W celu zminimalizowania ryzyka przelania, najlepiej do podlewania używać ręcznego rozpylacza do wody. Wyraźnym wskaźnikiem do kolejnego podlania jest obkurczenie liści sukulentów.

Kwitnienie

W uprawie domowej ten okrągły kaktus potrafi przepięknie zakwitnąć, ale wymaga do tego okresu spoczynku. W czasie lata temperatura powietrza powinna przekraczać 25°C, zimą woli “chłody” (15-16°C).


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X