PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak objawia się Fytoftoroza?

Oznaki porażenia mogą wskazywać na zaniedbania uprawowe, np. przelanie podłoża lub przeciwnie, brak dostatecznego nawadniania.

Fytoftoroza to wysoce niebezpieczna choroba odglebowa jest powodowana przez rozmaite gatunki patogenów grzybopodobnych z rodzaju Phytophthora.

Jakie są objawy?

Oznaki porażenia mogą wskazywać na zaniedbania uprawowe, np. przelanie podłoża lub przeciwnie, brak dostatecznego nawadniania. Fytoftoroza daje się poznać głównie poprzez plamistość liści, brązowienie i zamieranie łodyg oraz zgniliźnie widocznej na korzeniach i podstawie pędu. Zaatakowane przez nią rośliny przestają również rosnąć i tracą swoje naturalne barwy.

Zwalczanie

Fytoftoroza jest chorobą wyjątkowo szybko się rozprzestrzeniającą, także wewnątrz porażonej rośliny, konsekwentnie prowadząc do jej zamierania. Co więcej, może przenosić się także na sąsiadujące okazy. Kiedy zauważymy więc jej objawy, powinniśmy reagować jak najszybciej, jak to możliwe.

Pojawienie się fytoftorozy oznacza w wielu przypadkach konieczność wykopania i spalenia zainfekowanej rośliny. Należy tak postąpić, szczególnie w przypadku, gdy jest ona silnie porażona. Na mniej zainfekowane okazy oraz sąsiadujące z nimi rośliny należy natomiast zaaplikować przystosowany do danego gatunku preparat. Możemy tego dokonać obsypując roślinę środkiem sypkim lub opryskać ją płynnym preparatem. Wszystkie zabiegi wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta danego wyrobu. W przypadku fytoftorozy koniecznie jest również odkażenie podłoża.

rosliny-doniczkowe-wpis-208

Zapobieganie

Chcąc uniknąć tej groźnej choroby, należy dbać przede wszystkim o optymalną wilgotność dla naszych roślin. Bardzo istotne jest ich prawidłowe podlewanie, zgodnie z wymaganiami danego gatunku.

Zastosowanie Proplant Substral

Środek służy do zwalczania i zapobiegania chorobom grzybowym roślin iglastych i ozdobnych. Szczególnie polecany jest do stosowania przy fytoftorozie roślin iglastych oraz w zwalczaniu mączniaka rzekomego roślin ozdobnych. Może być stosowany bez przeszkód w sezonie od maja do września.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X