PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Lecznicza siła Geranium

Ze świeżych liści anginki możemy m.in. przygotować płukankę na bolące gardło czy tradycyjną inhalację wspomagającą i oczyszczającą drogi oddechowe.

Geranium, inaczej anginka, a częściej pelargonia pachnąca lub bodziszek, to roślina pochodząca z rejonów Afryki Południowej. W swojej ojczyźnie rośnie bujnie i przybiera formę niewysokiego krzewu. Natomiast w całej reszcie świata dominuje doniczkowa uprawa geranium, które jest pod tym względem bezproblemowe i mało wymagające.

Geranium nie rośnie naturalnie w Polsce, a jednak jest to u nas jedna z najpopularniejszych roślin, głównie doniczkowych. Kiedyś bardzo często zasilała parapety szkolnych sal, oczyszczając w nich powietrze i przesycając je wonnym aromatem cytrusów. Geranium nazywamy inaczej anginką, gdyż jest bardzo pomocne w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych.

Jak stosować geranium i do czego jeszcze warto je wykorzystać?

Wygląd

Anginka jest podobna do pelargonii, a to dlatego, że należy do tej samej rodziny roślin. Anginka to pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens), a właściwie różne mieszańce i kultywary tej rośliny. Inna jej nazwa to pelargonia szorstka, ponieważ jej listki są pokryte włoskami i szorstkie w dotyku.

Wytwarza zielone lub jasnozielone liście, które są mocno powycinane. Wyrastają z pędu na długich ogonkach i rozchodzą się jak gałązki. Na górze łodyg pojawiają się drobne kwiatki, jednak w domowych warunkach anginka nie zawsze zakwita.

Bogate właściwości lecznicze

Choć w medycynie ludowej używano go jako leku na biegunki i oparzenia, dziś wiemy, że pelargonia pachnąca najlepiej sprawdza się w chorobach górnych dróg oddechowych oraz przy rozmaitych infekcjach o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Jeśli czujemy na przykład, że zbliża się zapalenie ucha, wystarczy świeży liść geranium urwać i zwinąć w kulkę, a następnie ostrożnie umieścić w uchu. Ból i stan zapalny powinny minąć.

Ze świeżych liści anginki możemy również przygotować płukankę na bolące gardło czy tradycyjną inhalację wspomagającą i oczyszczającą drogi oddechowe.

Ponadto, pelargonia posiada właściwości bakteriobójcze, antywirusowe i przeciwgrzybicze. Świeże liście można żuć, dzięki czemu oddech będzie zdecydowanie bardziej przyjemny, a uwolnione olejki eteryczne pozwolą nam się uspokoić i odprężyć.

Kilka kropli olejku z geranium można dodać do oliwki i natrzeć nią klatkę piersiową. Uwalniające się olejki udrożnią zatkany nos i pozwolą nam szybciej zasnąć. Tak przygotowana oliwka uśmierzy również ból reumatyczny i będzie pomocna przy leczeniu żylaków.

rosliny-doniczkowe-wpis-83

Warunki uprawy

Pelargonia pachnąca nie ma specjalnych wymagań – dobrze rośnie w ziemi kompostowej lub do roślin zielonych, najlepiej w glinianej doniczce i na stanowisku słonecznym. Bardzo łatwo ukorzenia się.

Tej rośliny nie nawozimy nawozami sztucznymi.

Moc zapachu

Geranium (anginka) pachnie głównie cytrusami z nutą woni różanej. Z aromatycznych liści produkuje się olejek geraniowy, który ma m.in. skuteczne właściwości relaksujące. Poza olejkiem, do aromaterapii możemy wykorzystać samą roślinę w doniczce. Wystarczy stanąć nad nią na kilka minut, a ta prosta inhalacja przyniesie ulgę naszym nerwom i rozgoni napięciowy ból głowy. Te olejki są także pozyskiwane na skalę przemysłową – można je kupić pod nazwą olejek geraniowy.

W domu przydatna jest jeszcze jedna cecha tej rośliny: geranium odstrasza komary.

Jak zrobić napar?

Do zrobienia naparu potrzeba 3 liści i pół szklanki wrzątku.

Po 15 minutach napar gotowy jest do picia. Aby pozbyć się dolegliwości trzeba pić codziennie 3 szklanki naparu. Takim naparem można płukać gardło i jamą ustną – pozbędziemy się nie tylko bólu gardła, ale wyleczymy również stany zapalne w jamie ustnej i uśmierzymy ból zębów.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X