PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Mistrzowie survivalu?

Mamutowce są mistrzami przetrwania i niestraszne im silne wichry, uderzenie pioruna, korniki, a nawet… pożar.

Sekwoja olbrzymia to iglaste, wiecznie zielone drzewo z rodziny cyprysów (Cupressaceae), zawdzięczające swoją nazwę gigantycznym rozmiarom. Drzewa te rosną na zachodnich zboczach Sierra Nevadas w Kalifornii na wysokościach od 900 do 2600 metrów.

83-metrowy Sherman

Drzewa te mają zazwyczaj kształt piramidy, z czerwonawo-brązową włóknistą korą, która jest niezwykle odporna na ogień. Największym okazem olbrzymiej sekwoi jest drzewo generała Shermana w Parku Narodowym Sekwoi, mającym u podstawy 31 metrów obwodu, 83 metry wysokości i waży aż 276 ton!

Największe czy najwyższe?

To jak to w końcu jest? Potocznie mówiąc „sekwoje” tak naprawdę mówimy o sekwojach wiecznie zielonych – najwyższych drzewach świata i sekwojach olbrzymich, a w zasadzie mamutowcach olbrzymich – największych objętościowo drzewach na świecie.

Mamutowiec olbrzymi (mamutowe drzewo) – gatunek drzew iglastych, wyróżniających się potężnymi rozmiarami i osiągająch wiek 2000-3500 lat. Współczesne drzewa dorastają do 95 m wysokości i 10 m średnicy (z Parku Narodowego Sekwoi w Kalifornii znane są pnie drzew ściętych w XIX wieku, o średnicy 12 m i wysokości szacowanej na 135 m).

Mistrzowie survivalu

Mamutowce są mistrzami przetrwania i niestraszne im silne wichry, uderzenie pioruna, korniki, a nawet… pożar. Piekielnie wysoka temperatura powoduje, że szyszki osuszają się, otwierają i nasiona spadają na ziemię. Same sekwoje są na ogień odporne, więc nic groźnego im się nie dzieje, natomiast okoliczne niższe drzewa i krzewy po spaleniu i przysypaniu nasion są dla nich świetnym nawozem. 

Kora mamutowców przesycona jest antypróchnicznymi kwasami garbnikowymi i innymi związkami, zatem korniki nie są dla tych niezwykłych drzew również żadnym zagrożeniem.

rosliny-doniczkowe-wpis-17

Powierzchniowy system korzeniowy

System korzeniowy tych drzew jest dość płytki (około 3-4 metrów), ale bardzo rozległy, więc jego uszkodzenie w połączeniu ze zbyt wilgotnym podłożem i silnym wiatrem może doprowadzić do upadku takiego dostojnego kolosa, jakim jest niewątpliwie mamutowiec olbrzymi.

Gdzie w Polsce?

Przykładowe miejsca, w których możemy podziwiać te piękne i imponujące rośliny to m.in.: ogród botaniczny w Oliwie (Gdańsk), Brwice, (województwo zachodniopomorskie) – obecnie największy okaz w Polsce (prawie 30 metrów wysokości i ponad 100 lat), ogród botaniczny w Glinnej – jeszcze większy okaz od poprzedniego, ale niestety już obumarły z powodu mrozu, Arboretum w Wojsławicach – ogród dendrologiczny na terenie Wojsławic, ogród botaniczny w Poznaniu.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X