PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Na czym polega przelanie rośliny?

Przelana roślina nie zawsze jest łatwa do rozpoznania. Po czym w takim razie rozpoznać, że podlewamy rośliny zbyt obficie?

Rośliny egzotyczne, które hodujemy w naszych domach jako rośliny doniczkowe, są dość wrażliwe, mają często wysokie wymagania hodowlane i nie tolerują zaniedbań oraz błędów w opiece. Jedną z najczęściej popełnianych nieprawidłowości w pielęgnacji roślin jest przelanie. Jak odróżnić efekty nadmiaru wody od np. chorób lub obecności pasożytów?

W jaki sposób uratować roślinę, która została niechcący przelana?

Na czym polega przelanie rośliny?

Każda roślina ma nieco inne wymagania, jeżeli chodzi o optymalne nasłonecznienie, temperaturę, jak również dostępność wody. Przelanie rośliny to właśnie jej zbyt duża podaż, która wynika ze zbyt częstego lub zbyt obfitego podlewania. Korzenie kwiatów doniczkowych pobierają z podłoża nie tylko wodę. Potrzebują również powietrza.

W przypadku, gdy proporcja między wodą a powietrzem nie jest zachowana, dochodzi do degradacji i obumierania korzeni. W skrajnych sytuacjach roślina może powoli usychać, mimo że paradoksalnie ma wody pod dostatkiem. Warto pamiętać, że nawet rośliny, które ze swojej natury potrzebują dużej ilości wody, także można przelać.

Objawy przelania

Niezadowolona roślina dość szybko zasygnalizuje nam błędy w pielęgnacji, będzie to pewnego rodzaju ostrzeżenie, czyli taka roślinna żółta kartka. Niestety wielu początkujących pasjonatów błędnie interpretuje wysyłane przez roślinę sygnały sądząc, że to oznaka grzyba lub… przesuszenia rośliny. Taka mylna diagnoza często doprowadza do o wiele poważniejszych problemów.

Przelanie rośliny nie zawsze łatwo rozpoznać. Po czym w takim razie rozpoznać, że podlewamy rośliny zbyt obficie? Jest kilka podstawowych objawów, m.in. więdnięcie, przebarwienie liści i opadanie, obrzęki i pęcherzyki (nadmiar wody został przetransportowany do komórek liści, skąd nie znajduje ujścia), brązowe czubki liści, żółknięcie, utrata liści (opadanie młodych liści i nierozwijające się pąki to typowa oznaka przelania rośliny).

rosliny-doniczkowe-wpis-111

Ratowanie przelanej rośliny

Jeśli spostrzeżemy, że doszło do przelania rośliny, a pojawiły się już zaawansowane objawy, zwykle wciąż istnieje szansa na jej uratowanie. Kluczowym czynnikiem będzie tutaj szybkość działania. Roślinę należy wyjąć z doniczki i dokładnie obejrzeć jej korzenie. Jeżeli na ich powierzchni pojawiła się już zgnilizna, należy zeskrobać martwe części z korzeni, a następnie je zdezynfekować.

Następnie roślinę umieszczamy do wysuszenia na dobrze wchłaniającym wodę materiale i w zacienionym miejscu. Po wyschnięciu korzeni roślinę można przesadzić do nowego, lekko wilgotnego podłoża. Ważne, aby zapewnić jej odpowiedni drenaż, a w przyszłości unikać błędu przelania.

Prawidłowe podlewanie

Prawidłowe podlewanie roślin zależy od bardzo wielu czynników, a najważniejszym z nich jest gatunek i potrzeby określonej rośliny. Gdy w naszym domu pojawia się nowy okaz, warto zdobyć wiedzę na jego temat. Oprócz tego, podlewając rośliny, powinniśmy trzymać się kilku ważnych zasad. Zimą podlewanie powinno być ograniczone, a latem, gdy temperatury powietrza są wyższe i woda z doniczki paruje, częstsze. Obfitość podlewania warto dostosować do panującej aktualnie temperatury. Latem bardziej zagrożone na wyschnięcie będą rośliny znajdujące się na balkonie lub na tarasie, więc zasługują one na większe ilości wody.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X