PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Przemarznięte rośliny

Dla roślin, które nie są przystosowane do chłodu, nawet chwilowy spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza może prowadzić do zamarzania wody w komórkach roślinnych.

Większość roślin doniczkowych to rośliny egzotyczne, które nie tolerują niskich temperatur i nawet krótkotrwałe zetknięcie z zimnym powietrzem może im poważnie i długotrwale zaszkodzić. Do przemarznięcia rośliny rośliny może dojść np. podczas przewietrzenia mieszkania czy niesienia niezabezpieczonej rośliny ze sklepu do samochodu.

Droga ze sklepu do domu

Rośliny w sklepach, w celu ich najlepszej ekspozycji, są ustawiane w pobliżu źródeł światła, emitujących ciepło. Zabranie jej i przeniesienie w niskiej temperaturze do samochodu może być dla niej szokiem termicznym i z pewnością roślina to odchoruje w mniejszym lub większym stopniu. Dodatkowym stresem dla niej jest nagła zmiana miejsca.

Jak temu zapobiec? Włóż zakupioną roślinę w karton tekturowy. Dobrym rozwiązaniem jest okrycie rośliny kocem, o ile przyniesiemy go ze sobą w celu owinięcia sadzonki lub ewentualnie koc był również celem zakupów.

Więcej o prawidłowym zabezpieczeniu rośliny znajdziesz we wpisie Transport roślin.

Jak rozpoznać przemarznięcie?

Dla roślin, które nie są przystosowane do chłodu, nawet chwilowy spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza może prowadzić do zamarzania wody w komórkach roślinnych, co powoduje ich rozerwanie (czyli zniszczenie). Bardziej narażone na przemarzanie zimą są gatunki roślin doniczkowych o liściach gładkich, mięsistych i delikatnych (np. storczyki) niż te o liściach skórzastych, owłosionych i pokrytych woskiem.

Pierwszym niepokojącym objawem przemarznięcia rośliny są plamy na liściach, jeśli je zauważysz zastanów się, czy roślina nie stoi np. przy często otwieranym oknie lub czy jest ono dobrze uszczelnione. Plamy te, znajdujące się często w okolicach krawędzi liści, są zazwyczaj nieregularne i mają kolor od jasnożółtego do brązowego. Kiedy roślina przemarznie mocniej, wtedy więdnie (traci turgor), a jej liście i pędy ciemnieją i stają się szkliste (podobne do liści podczas procesu gnicia). Taka roślina bardzo szybko zamiera.

rosliny-doniczkowe-wpis-65

Co możesz zrobić?

W przypadku nieszczelności okna wystarczy położyć zwinięty koc na parapecie, na którym stoją rośliny lub zamontować odpowiednie uszczelki wokół całego okna. Dobrą izolacją od szyby okiennej  jest także styropian, którego detaliczną ilość (np. jeden prostokątny arkusz) można zakupić w markecie, na dziale budowlanym.

Jeżeli jednak powodem wpływania zimnego powietrza do pomieszczenia nie jest nieszczelność okien, tylko np. częste wietrzenie mieszkania – musisz koniecznie przenieść sadzonki z dala od często otwieranego lub uchylanego okna.

Jak uratować przemarzniętą roślinę?

Pierwszym krokiem w przypadku przemarznięcia rośliny jest usunięcie wszystkich porażonych liści. Kolejnym krokiem, jeśli do przemarznięcia doszło wskutek np. wietrzenia mieszkania, jest zmiana miejsca z dala od podmuchów zimnego powietrza.

Można zastosować stymulatory wzrostu roślin. Są to preparaty wspomagające regenerację i pobudzające roślinę do wzrostu. Dzięki nim rośliny stają się bardziej odporne na czynniki stresogenne i niekorzystne dla zdrowia, a także na choroby i szkodniki. Możesz wykorzystać w tym celu Asahi SL do rozpuszczania w wodzie, lub gotowy do oprysku preparat Chikos.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X