PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Czym jest Rizoktonioza?

Ta choroba grzybicza może powodować zamieranie całych pędów, dlatego też kluczowa jest nasza natychmiastowa reakcja.

Jeśli u podstawy pędów i na liściach roślin zaobserwujemy nieregularne, szybko rozszerzające się szaro-brunatne plamy o ciemniejszym brzegu, możemy mieć do czynienia z rodzajem choroby grzybowej o nazwie rizoktonioza. Może ona powodować zamieranie całych pędów, dlatego też kluczowa jest nasza natychmiastowa reakcja.

Zobacz, jak możesz uratować zaatakowaną roślinę, jeśli nie jest jeszcze za późno.

Czym jest rizoktonioza?

Rizoktonioza roślin to choroba poważnie zagrażająca kondycji i zdrowiu roślinie, zarówno uprawnej, jak i ozdobnej. Patogen Thanatephorus cucumeris zalicza się do pasożytniczych grzybów. Jest znanym sprawcą zgorzeli siewek. Rizoktonioza roślin ozdobnych atakująca starsze okazy nie rozwija się tak szybko. Niemniej jednak ostatecznie prowadzi do zamierania porażonych egzemplarzy, ponieważ powoduje zagniwanie ich korzeni.

Zmiany chorobowe postępują w górę łodygi, wyniszczając wiązki przewodzące i uniemożliwiając roślinom transport wody oraz niezbędnych składników pokarmowych. Zewnętrznym objawem toczącej się infekcji są brunatne plamy gnilne, widoczne w dolnych partiach pędów. Tak ciężko uszkodzone okazy żółkną i więdną, a procesu zniszczenia nie da się już zahamować.

Kiedy choroba się ujawnia?

Źródłem infekcji mogą być porażone bulwy, korzenie lub nasiona, a także zakażona gleba. Rizoktonioza uaktywnia się w sytuacjach stresowych dla roślin, kiedy dochodzi do wahań kwasowości gleby oraz kiedy ma ona nie najlepszą strukturę. Infekcja rozpoczyna się w bryle korzeniowej i prowadzi do rozwoju brunatnej zgnilizny.

Patogen do rośliny może wnikać zarówno przez naturalne otwory i uszkodzenia naskórka, jak również przez zdrowy naskórek.

rosliny-doniczkowe-wpis-151

Obraz choroby

Klasycznym objawem tej choroby są butwiejące korzenie, które przybierają barwę brązową i czarną. W rezultacie tkanki nie pobierają wody, przez co nadziemne części zaczynają więdnąć, a ich pędy są pomarszczone. Następnie grzyb wrasta w tkanki liści, dając objawy podobne do plamistości obwódkowej.

W wyniku porażenia osłabieniu ulega wzrost roślin. Grzybnia może uszkadzać również wiązki przewodzące, w wyniku czego dochodzi do częstych zaburzeń w transporcie wody i składników pokarmowych, co powoduje obumieranie roślin.

Leczenie

Roślinę należy podlać mieszanką różnych środków. Stosujemy następujące kombinacje: Rovral Aquaflo 500 SC lub Topsin M 500 SC mieszamy z Aliette 80 WP lub Proplantem 722 SL. Z wybranych preparatów sporządzamy wodny roztwór i podlewamy nim roślinę dwukrotnie co 14-21 dni. Warto również opryskać ją Rovralem Aquaflo lub Topsinem.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X