PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe do wzrostu potrzebują wody, dlatego należy je regularnie i odpowiednio podlewać, w zależności m.in. od potrzeb danego gatunku, fazy wzrostu czy pory roku.

Rośliny doniczkowe do wzrostu potrzebują wody, dlatego należy je regularnie i odpowiednio podlewać, w zależności m.in. od potrzeb danego gatunku, fazy wzrostu czy pory roku. Nie bez znaczenia jest także jakość wody używanej do podlewania.

Znaczenie wody dla roślin

W przypadku roślin woda nie jest co prawda materiałem budulcowym, ale wpływa na ich rozwój, głównie poprzez transportowanie różnych związków chemicznych do wszystkich komórek. Do tego jest substratem fotosyntezy. Odpowiada za regulację temperatury, dzięki czemu dana roślina się nie przegrzewa. Poprawne podlewanie, a więc regularne i dotyczące właściwej ilości cieczy, jest konieczne, ponieważ w przeciwnym wypadku roślina może zgnić lub uschnąć. Co więcej, woda powinna być neutralna, ponieważ dodatkowe substancje (np. chlor) mogą uszkodzić tkanki rośliny.

Jako ciekawostkę można dodać, że rośliny składają się aż w 90% z wody, tymczasem ludzie (dorośli) w 60%.

Woda z kranu

Najczęściej do podlewania pokojowych roślin doniczkowych wykorzystujemy wodę z kranu. Wodę wodociągową można z powodzeniem używać do nawadniania roślin doniczkowych – nie powinna ona zaszkodzić większości gatunków roślin. Jeśli jednak woda z kranu jest twarda (czyli zawiera sole magnezu i wapnia), to nie powinno się nią podlewać roślin, które wymagają podłoża o bardzo kwaśnym pH. Takie rośliny nawadnia się wodą przegotowaną (i oczywiście ostudzoną).

Woda przegotowana i "odstana"

Jeśli decydujesz się na wykorzystanie wody kranowej, to warto przed podlaniem roślin odstawić ją przynajmniej na kilka godzin lub nawet dni. To pozwoli częściowo pozbyć się chloru, który ulotni się z cieczy. Dobrą praktyką jest także przegotowanie wody.

Należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju wody wykorzystanej do podlewania, musi ona mieć temperaturę pokojową.

rosliny-doniczkowe-wpis-95

Filtry do wody

Przefiltrowana woda o umiarkowanej zawartości minerałów i pozbawiona chloru jest doskonałym źródłem nawodnienia dla domowej flory.

Jeśli zastanawiasz się jak zmiękczyć wodę do podlewania roślin, to wystarczy, że zastosujesz odpowiedni filtr. Na przykład filtry do dzbanków zawierają żywicę jonowymienną, która niweluje jony wapnia i magnezu, zastępując je sodem.

Dzięki temu po przefiltrowaniu woda jest skutecznie zmiękczona. Oprócz tego zawarty w filtrze węgiel aktywny usuwa z wody chlor.

Wykorzystaj deszczówkę

Woda deszczowa jest miękka i również świetnie nadaje się do podlewania roślin. Można wykorzystać ją bez obaw do nawadniania roślin doniczkowych i ogrodowych, zwłaszcza gdy deszczówka jest zbierana w czystym środowisku.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X