PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Prywatna jonizacja powietrza?

Oczyszczacz z funkcją jonizacji powietrza jest szczególnie rekomendowany w pomieszczeniach ze sprzętem elektronicznym.

W obecnych czasach, szczególnie przy szeroko omawianym problemie smogu i pandemii koronawirusa, jakość powietrza jest przez nas coraz częściej analizowana i brana pod uwagę np. w przypadku wyjazdu na urlop. Mamy coraz większą świadomość o zagrożeniach związanych z zanieczyszczonym powietrzem i możliwościach, z których możemy skorzystać, aby poprawić nasze zdrowie i codzienne samopoczucie. Przekonaj się więc, czym różni się jonizator powietrza od oczyszczacza powietrza z jonizatorem i/lub nawilżaczem.

Czym jest jonizacja powietrza?

Jonizacja powietrza to oczyszczanie powietrza z jonów dodatnich, jednocześnie wzbogacając je jonami ujemnymi. W środowisku naturalnym zjonizowane powietrze występuje np. w okolicach wodospadów czy po burzy. Charakterystyczne rześkie powietrze to efekt rozrywania cząsteczek wody, których samotne kationy wodoru i aniony tlenu krążą w powietrzu, dążąc do przyłączenia się do cząsteczki wody.

Proces określany jako efekt Lenarda sprawia, iż podczas rozrywania się kropelek wody mniejsze z rozerwanych części zostają naładowane ujemnie, natomiast większe dodatnio. Mniejsze kropelki dyfundują (rozprzestrzeniają się i przenikają) na większą odległość, tworząc przestrzenną przewagę ładunku ujemnego.

Jonizator vs. oczyszczacz powietrza

Jak wspomnieliśmy już wyżej, uwalniane przez jonizator ujemne jony unieszkodliwiają wiele zanieczyszczeń. Jednak ich skuteczność w warunkach codziennego użytku nie jest zbyt wysoka. O ile poradzą sobie całkiem nieźle z substancjami krążącymi w powietrzu, o tyle w przypadku zanieczyszczeń ukrytych w różnych powierzchniach, ich skuteczność wyraźnie spada.

Czas pracy jonizatora potrzebny do osiągnięcia zadowalającego nas efektu jest również bardzo długi (do kilkudziesięciu godzin). Prym w oczyszczaniu i jonizacji powietrza wiedzie oczyszczacz powietrza z jonizatorem, który wymusza wydajną cyrkulację powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Należy podkreślić, że skuteczność procesu jonizacji jest nieporównywalnie większa w przypadku cyrkulacji powietrza niż bez niej oraz zastosowanie właściwego filtra, tj. HEPA i węglowego.

rosliny-doniczkowe-wpis-36

Kiedy warto?

Oczyszczacz z funkcją jonizacji powietrza jest szczególnie rekomendowany w pomieszczeniach ze sprzętem elektronicznym (komputery, TV, drukarki), silnie emitującym niekorzystne dla nas jony dodatnie. W pomieszczeniach tych wytwarzane jest pole magnetyczne, co skutkuje nadmiernym gromadzeniem się szkodliwych zanieczyszczeń przenoszonych wraz z powietrzem. Postawiony obok silnych źródeł pola elektrostatycznego (działające telewizory, monitory) oczyszczacz z jonizatorem jest w stanie znacząco zmniejszyć napięcie strumienia ładunków dodatnich.

Przy wyborze jonizatora metraż ma kluczowe znaczenie. Na małej powierzchni dobrze sprawdzą się jonizatory stacjonarne, które produkując jony ujemne, wypuszczają je jednostajnym strumieniem w powietrze, dla większych przestrzeni zaś zalecane są jonizatory mobilne, które poruszając się, rozprowadzają dobroczynne jony po całym metrażu.

Rośliny oczyszczające powietrze

Naturalnym oczyszczaczem powietrza są głównie rośliny doniczkowe, w szczególności: Skrzydłokwiat (Spathiphyllum), Rapis wyniosły (Rhapis excelsa), Bluszcz pospolity (Hedera helix), Paprotka (Nephrolepis exaltata), Dracena obrzeżona (Dracaena marginata), Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) i Sansewieria (Sansevieria trifasciata).


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X