PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Po co stosować drenaż w doniczce?

Najlepszym materiałem na uzyskanie odpowiedniej warstwy izolującej jest wszechstronny keramzyt.

Keramzyt to bardzo uniwersalny materiał, dający wiele możliwości zastosowania w ogrodnictwie i uprawie roślin doniczkowych. Może on być stosowany jako drenaż, materiał spulchniający lub ściółkowy. Jest przy tym nieszkodliwy dla roślin i środowiska oraz stosunkowo tani. Dowiedz się więcej o możliwościach jakie daje keramzyt oraz jak go stosować w ogrodnictwie.

Co to jest keramzyt?

Najlepszym materiałem na uzyskanie odpowiedniej warstwy izolującej na spodzie doniczki jest wszechstronny keramzyt. Otrzymywany jest poprzez wypalanie naturalnej gliny ilastej w piecach obrotowych w temperaturze około 1150°C. Dzięki temu materiał ten jest niezwykle twardy.  Ma szerokie zastosowanie w przygotowaniu specjalistycznego podłoża pod uprawę roślin, mających ściśle określone wymagania co do zawartości wody i powietrza w podłożu.

Właściwości keramzytu

Keramzyt jest także całkowicie obojętny chemicznie (stosowany w podłożach ogrodniczych nie zmienia pH gleby), nie jest rozpuszczalny ani wypłukiwany przez wodę, jedynie w bardzo niewielkim stopniu nasiąka wodą.

Keramzyt jest także całkowicie odporny na wszelką działalność szkodników, pleśni czy grzybów, co zmniejsza ryzyko infekcji dla roślin. Jest zatem bardzo trwałym materiałem, który z biegiem czasu nie traci swoich właściwości. Wszystko to składa się na możliwość jego długotrwałego wykorzystania lub też możliwość kilkukrotnego wykorzystania tego samego keramzytu dla różnych celów w ogrodnictwie.

rosliny-doniczkowe-wpis-105

Jaka warstwa drenażu?

W przypadku mniejszych doniczek wystarczająca będzie warstwa dwucentymetrowa, przy dużych możemy wysypać ich znacznie więcej, nawet do 10 cm wysokości. Drenaż z dużych elementów skutecznie oddzieli korzenie roślin od wody, a także nie spowoduje zatkania się otworów w dnie doniczki.

Napowietrzenie gleby

Jako dodatek do podłoża zwiększa jego porowatość. Zapewnia korzeniom dużą ilość powietrza niezbędnego do ich szybkiego rozwoju i zapobiega zatrzymywaniu wody przez inne bardziej chłonne składniki podłoża (np. torf).

Keramzyt pozwala na stworzenie zrównoważonych stosunków powietrzno-wodnych w mieszance podłoża, dzięki czemu rośliny lubiące wilgoć, ale nie tolerujące nadmiaru wody mogą bardzo dobrze się rozwijać. Optymalny stosunek keramzytu do pozostałych składników podłoża to 10-50% zależnie od wymagań danej rośliny.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X