PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Co zrobić, aby hoja zakwitła?

Warunkami, jakie hoja lubi najbardziej jest absolutny spokój. Zapewnimy go np. stawiając roślinę w rzadko uczęszczanym miejscu.

Popularna w naszych domach Hoya carnosa, zwana woskownicą, to zachwycająca pięknymi, intensywnie pachnącymi, drobnymi kwiatami roślina. Zdarza się jednak tak, że nie kwitnie przez wiele lat. Co jest tego przyczyną i jak pomóc roślinie, aby bajecznie zakwitła?

Hoya carnosa, czyli woskownica

Najczęściej spotykana w polskich domach jest Hoya carnosa (hoja różowa), niekiedy możemy spotkać także inną odmianę (bella), znacznie bardziej kapryśną w hodowli domowej.

Hoja, inaczej zwana woskownicą, nie wymaga szczególnej pielęgnacji, Jeśli nie zależy nam na tym, by kwitła, możemy cieszyć oczy lśniącymi, grubymi i soczystymi liśćmi bez poświęcania roślinie wiele uwagi. Doniczkę z hoją wystarczy umieścić w umiarkowanie nasłonecznionym miejscu i podlewać od czasu do czasu, najlepiej odstaną, wodą.

Naturalne środowisko

Woskownica to gatunek rośliny pnącej – w swoim naturalnym środowisku wypuszcza pędy w górę rosnących w pobliżu drzew, lecz nie pasożytuje na nich – wszelkie składniki odżywcze pobiera z ziemi oraz własnych liści. Jeśli hodujemy ją w domu, warto ustawić ją w pobliżu barierki od schodów, umieścić w doniczce tyczki lub pociągnąć do sufitu sznurki, po których będzie mogła się piąć.

Jeśli nie zapewnimy jej możliwości pięcia się, możemy zaobserwować jak roślina będzie wypuszczać nowe pędy na wszystkie strony, desperacko szukając podpory, po której będą mogły się dalej piąć. Jeśli jej nie znajdą, opadną po kilku tygodniach, by dalej „pomaszerować” po podłodze.

Kwiaty z wosku?

Chociaż sprawienie, by hoya carnosa zakwitła jest zadaniem trudnym, pojawienie się kwiatów na jej pędach nie zawsze jest efektem pożądanym. Drobne kwiaty hoi posiadają bardzo intensywny zapach, co może sprawić u niektórych ludzi ból głowy lub nawet nudności. Dodatkowo z rozwiniętych pąków wydziela się lepki śluz o konsystencji wosku, który może sprawiać problemy z czystością wokół donicy.

rosliny-doniczkowe-wpis-109

Co zrobić, aby hoja zakwitła?

Jeśli chcemy nacieszyć się uroczymi kwiatami hoi carnosy, przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość. Jest to bowiem roślina bardzo kapryśna i wbrew pozorom delikatna. Warunkami, jakie lubi najbardziej jest absolutny spokój.

Zapewnimy go stawiając roślinę w rzadko uczęszczanym miejscu i pozostawiając donicę już na stałe, w jednym miejscu. Kupując nową hoję warto od razu umieścić ją w dużej donicy, by nie trzeba było szybko jej przesadzać. Przesadzenie bowiem, dla wrażliwej hoi, może zakończyć się szokiem i zaprzestaniem kwitnienia nawet na kilka lat.

Pozostawienie rośliny w spokoju z pewnością ułatwi fakt, że nie potrzebuje ona częstego podlewania – utrzymywanie ziemi w stałej wilgotności może być nawet przeszkodą do kwitnięcia.

Pierwsze kwitnienie

Pierwsze kwitnienie hoi, przy spełnionych założeniach zapewnienia roślinie spokoju oraz odpowiednim warunkom i pielęgnacji, może nastąpić nawet po kilku latach.

Kiedy jednak już raz pojawią się na niej kwiaty, roślina może wypuszczać je nawet kilka razy w roku. Co ważne, nie wolno absolutnie usuwać szypułek (chyba, że same odpadną), hoja zastąpi je nowymi kwiatami w odpowiednim momencie kwitnienia.

Zobacz więcej informacji pod wpisem: Dlaczego Hoja nie kwitnie?


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X