PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Kochaj albo rzuć?

WHO twierdzi, że nie ma dowodów na to, że psy lub koty mogą rozprzestrzeniać koronawirusa.

COVID-19 to choroba wywołana przez koronawirus z Wuhan (2019-CoV). Wcześniej choroba nie miała nazwy i posługiwano się określeniami typu „choroba wywołana przez koronawirus” lub „zachorowanie z powodu zakażenia koronawirusem z Wuhan”. Nazwa COVID-19 została ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obowiązuje oficjalnie. “CO” w nazwie oznacza koronę (ang. corona), “VI” – wirus (ang. virus), “D” – chorobę (ang. disease), a liczba 19 wskazuje rok pojawienia się wirusa – 2019 (Corona-Virus-Disease-2019). Różnica między koronawirusem a COVID-19 jest taka, że koronawirus to czynnik wywołujący chorobę, a COVID-19 to choroba, czyli zespół objawów spowodowanych przez ten czynnik.

Przebieg zakażeń COVID-19 jest zróżnicowany: od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego (podobną do przeziębienia), po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej i/lub niewydolnością wielonarządową.

Około 80% osób, które chorują na COVID-19 nie wymaga leczenia, a choroba ustępuje sama. 1 na 6 osób ma cięższy przebieg choroby, problemy z oddychaniem i wymaga leczenia.

Jak to się zaczęło?

Początkowo wydawało się, że przenoszenie koronawirusa 2019-nCoV wiąże się z kontaktem ze zwierzętami, ponieważ wielu chorych na zapalenie płuc w Wuhan w Chinach zgłaszało, że mieli kontakty z targiem rybnym lub targiem ze zwierzętami. Jednak narastająca liczba chorych, którzy nie mieli takich powiązań, kazała przypuszczać (i w późniejszym etapie to potwierdzono), że wirus przenosi się jedynie z człowieka na człowieka.

Stanowisko WHO

Niepokojące informacje o właścicielach czworonogów decydujących się na uśpienie swoich pupili opływają całą Polskę. Decyzje mają podejmować w obawie przed zarażeniem się koronawirusem…

Niedawno podano do wiadomości publicznej przypadek psa z Hongkongu, na którego nosie i pyszczku znaleziono wirusa SARS-CoV-2. Eksperci stwierdzili jednak, że wirusy przeniesione zostały na zwierzę wskutek bliskiego kontaktu z ciałem opiekuna, u którego potwierdzono Covid-19. Jednak faktyczna infekcja u psa, podczas podjętej dla czworonoga kwarantanny, została przez badaczy wykluczona. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt pies nie wykazywał żadnych klinicznych objawów choroby. Organizacja twierdzi, że nie ma dowodów na to, że psy mogą rozprzestrzeniać chorobę lub że choroba może powodować zachorowanie zwierzęcia.

Nie ma dotychczas żadnych danych wskazujących na to, że zwierzęta domowe, takie jak psy i koty mogą przenosić zakażenie koronawirusem 2019-nCoV. Niemniej zaleca się przestrzeganie zasad higieny, np. mycie rąk wodą z mydłem po kontakcie ze zwierzętami domowymi, ponieważ mogą one przenosić na człowieka różne bakterie (np. E. coli albo Salmonellę).

Środki ostrożności

Jak zminimalizować ryzyko zakażenia? W obliczu panującej pandemii pamiętaj, aby: często myj ręce mydłem i wodą lub użyj odkażacza do rąk na bazie alkoholu zawierającego co najmniej 60% alkoholu, unikaj dotykania oczu, nosa i ust niemytymi rękami, unikaj bliskiego kontaktu z innymi osobami, zastosuj się do akcji #zostanwdomu, zakryj kaszel lub kichnięcie chusteczką, a następnie wyrzuć chusteczkę do śmieci, czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty i powierzchnie, zachowaj więcej osobistej przestrzeni między tobą a innymi ludźmi niż zwykle.

rosliny-doniczkowe-wpis-14

Wielu właścicieli zwierząt domowych w środkowych Chinach wyposaża swoje zwierzaki w malutkie maski na pysk, ale ma to niewielką zaletę – w rzeczywistości może to być jeszcze bardziej stresujące dla zwierzęcia i może powodować, że zaczną przejawiać objawy kliniczne nasilonych, niepożądanych stanów psychicznych tj. stres, lęk, nerwica czy depresja.

Przypominamy, WHO zaleca właścicielom zwierząt częste mycie rąk mydłem po pracy lub zabawie ze zwierzętami. Jeśli właściciele psów są szczególnie zaniepokojeni, mogą wyczyścić łapy swojego psa antyseptycznymi chusteczkami po spacerze na zewnątrz – ale powinni uważać, aby nie dopuścić do objawów alergicznych, jak np. przesuszenie skóry na spodniej powierzchni łap, powstanie mikro ran lub zatarć lub pojawienie się miejscowego stanu zapalnego.

Szczepienia zwierząt

Maski wykonane dla zwierząt domowych mogą nie być skuteczne w zapobieganiu chorobom przenoszonym przez kropelki płynu ustrojowego.

W celu ochrony swojego zwierzaka przed chorobami układu oddechowego, zaszczep go w kierunku Bordetella (tzw. kaszel kenelowy), czyli w rzeczywistości zapalenie górnych dróg oddechowych. To choroba bakteryjno-wirusowa wywołana przez adenowirus typu 2 (CAV-2), wirus parainfluenzy typu 2 (CPIV) oraz bakterie Bordetella bronchiseptica.

Kaszel kenelowy

Kaszel kenelowy, syndrom kaszlu kenelowego, zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli psów czy wreszcie zakaźne zapalenie górnych dróg oddechowych psów to określenia dotyczące tej samej choroby.

Nazwa schorzenia sugeruje, że choroba rozwija się tylko w dużych grupach, stadach psów – kenelach, czyli hodowlach, schroniskach dla psów. Jest to jednak mylące. Choroba może dotyczyć każdego psa, jest bardzo zaraźliwa i szybko się rozprzestrzenia. Szerzy się drogą pośrednią (skażone miski, ręce, buty, ubrania), ale przede wszystkim drogą bezpośrednią – podczas nawet krótkiego kontaktu chorego psa ze zdrowym.

Największa liczba zarażeń wśród psów przypada na jesień, zimę i wiosnę. Chociaż kaszel kenelowy jest uleczalny, to dla szczeniąt i młodych psów z obniżoną odpornością przebieg tej choroby jest cięższy – w konsekwencji może ona doprowadzić do bardzo niebezpiecznego zapalenia płuc.

Szczepienia standardowe zabezpieczają częściowo przed tą chorobą, ale nie przed wszystkimi wywołującymi ją czynnikami. Jest to jednak najlepsza forma profilaktyki.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X