PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Kokedama, czyli kula mchu

W kokedama mogą rosnąć właściwie wszystkie rośliny, których system korzeniowy nie jest zbyt duży i głęboki.

W modnym, często szarym, betonowym wnętrzu w stylu loftowym nie powinno zabraknąć roślin, które nawiązują do tego co organiczne i pierwotne.

Wyjątkowo oryginalną inspiracją na wprowadzenie roślin do wnętrz może być… kula mchu. Warto wypróbować kreatywne pomysły zaczerpnięte z nowej sztuki uprawiania roślin bez doniczki, czyli Kokedama. Kokedama (w dosłownym tłumaczeniu oznacza “kulkę mchu”) to japońska sztuka uprawy roślin, których korzenie znajdują się wewnątrz kuli ulepionej z mieszanki ziemi owiniętej mokrym mchem. Są to fascynujące kompozycje wykonane z przeróżnych gatunków paproci, kwitnących roślin, bambusa lub sukulentów.

W kokedama mogą rosnąć właściwie wszystkie rośliny, których system korzeniowy nie jest zbyt duży i głęboki, doskonale sprawdzają się gatunki wymagające słonecznego stanowiska.

Jak wykonać kokedama?

Wykonanie kokedama jest prostą sztuką, a wszystkie składniki są łatwo dostępne  (internet, giełda kwiatowa). Najlepsza będzie jednak samodzielnie wykonana mieszanka gleby – która składa się z odrobiny ziemi, w której sadzonka rosła do tej pory, plastycznego, lepiącego się podłoża (tzw. torf keteo) oraz palonej gliny, która również po zwilżeniu staje się elastyczna i nadaje kuli lepkości. Do ulepienia kuli wymiennie można zastosować specjalne podłoże do bonsai lub podłoże akadema.

W celu prawidłowego wykonania kokedama należy przede wszystkim ukształtować zwartą kulę z wcześniej przygotowanego, wilgotnego podłoża. Kula powinna mieć taki wymiar, aby swobodnie zmieścił się w niej cały system korzeniowy rośliny. Następnie umieszczamy korzenie rośliny w kokedama – możemy to zrobić na dwa sposoby – albo zrobić otwór w przygotowanej wcześniej kuli, albo oblepiać wokół korzeni mieszankę podłoża.

Ważną czynnością jest obłożenie kuli mokrym mchem, a następnie owinięcie mchu sznurkiem, który utrzyma konstrukcję w całości. Sznurek można krótko uciąć, gdy kula ma być umiejscowiona na podstawce lub zostawiamy dłuższy odcinek z pętlą na końcu, która umożliwi zawieszenie roślinnej kompozycji.

Dobór roślin

Jedynym ograniczeniem w kokedama jest system korzeniowy. Najlepsze będą gatunki o korzeniach płytkich i delikatnych. Nie musi natomiast ograniczać nas rozmiar rośliny, ponieważ możemy zastosować kokedamę wiszącą lub stojącą.

Obydwa rodzaje są bardzo efektowne, jednak do aranżacji wiszących lepiej będzie wybrać rośliny mniejsze, a tym samym lżejsze. Egzemplarze o większej masie pewniej będzie ustawiać na dekoracyjnych podstawkach.

Jakie rośliny możemy wybrać do kokedamy? Idealne będą storczyki, o egzotycznym wyglądzie, wszelkie paprocie, rozchodniki, aloesy, skrzydłokwiaty, sprawdzi się również fitonia, bluszcz pospolity, czy zielistka. W kokedama możemy posadzić także fikusy kształtowane na bonsai, czy inne rośliny doniczkowe, które mamy w domu i chcemy nadać im nowy wygląd.

Ten niezwykły sposób uprawy roślin jest wykorzystywany nawet w przypadku… drzew – bajeczne wiśnie czy klony ozdobne są spotykane w niezwykle efektownych kokedama, ustawionych w japońskich ogrodach.

rosliny-doniczkowe-wpis-68

Pielęgnacja kokedama

Częstotliwość podlewania kokedama zależy od gatunku zaaranżowanej w niej rośliny. Jeśli zdecydujemy się na gatunki, które lubią dużą ilość wody to warto otulić je świeżym mchem. Taka kompozycja wymaga wtedy codziennego zraszania i kąpieli w wodzie raz na tydzień. Należy też ustawić ją w miejscu, w którym nie będzie zbytnio wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Żywotność kokedama generalnie jest zależna od gatunku roślin jakie w niej zaaranżujemy. W przypadku tych, które szybko rosną i lubią wilgoć czas trwałości kompozycji to ok. 2 lata. Rośliny lubiące suche otoczenie rosną w kuli mchu do 4 lat.

Jeśli zauważymy, że korzenie zaczynają rozrastać się poza obręb kokedama, jest to sygnał, że kula jest już za mała dla danego egzemplarza rośliny. W takiej sytuacji należy powiększyć kokedama o kolejną warstwę mchu lub przesadzić sadzonkę do klasycznej donicy. Oczywiście możemy także przesadzić roślinę, tworząc zupełnie nową, większą kulę, która pomieści w sobie nowe przyrosty korzeniowe.

Kokedama zachwyca swoim ekologicznym wyglądem i niecodziennym sposobem uprawy. Dodatkowym plusem jest to, że można ją wykonać samodzielnie i każda będzie unikatowa. Pielęgnacja jej jest może nieco bardziej wymagająca niż w przypadku klasycznej uprawy, lecz efekt wynagradza dodatkowy trud.

Kokedama sprawdzi się również na balkonie, nawet tym małym, gdyż ciekawie zaaranżuje przestrzeń pionową – zawieszona zaoszczędzi miejsca na podłodze.

Kąpiele wodne i zraszanie

Mimo, że uprawianie roślin tą japońską metodą jest satysfakcjonujące i oryginalne, to pielęgnacja takiej roślinnej aranżacji może być nieco kłopotliwa. Jednak, gdy zapamiętasz kilka podstawowych zasad opieki nad kokedama, to z pewnością odwdzięczy się ona swoim ekologicznym urokiem.

Pamiętaj więc o kilku złotych regułach:

nie narażaj kokedama na pełne słońce, które może źle na nią wpłynąć i wysuszyć mech otulający glebę.

• nie zapominaj o regularnym zraszaniu rośliny. Raz w tygodniu należy również zapewnić roślinie kąpiel wodną. Zanurz kokedama na kilka minut w wodzie o pokojowej temperaturze i czekaj do momentu, aż na powierzchni nie będą pojawiać się pęcherzyki powietrza.

• wszystkie zabiegi pielęgnacyjne staraj się wykonywać delikatnie, tak aby nie uszkodzić konstrukcji wiszącego ogrodu.

• w przypadku przerostu systemu korzeniowego poza obręb kokedama, należy przesadzić roślinę do większej kuli, lub jeśli przyrost nie jest dynamiczny – dołożyć kolejną, zewnętrzną warstwę mokrego mchu.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X