Codziennie w każdym domu powstają odpady z jedzenia, które są segregowane i następnie wyrzucane do kosza. Ilości marnowanego jedzenia są zatrważające (w szczególności po Świętach ogrom żywności jest niewykorzystana i w rezultacie trafia na śmietnik), dlatego na rynku są już dostępne sprzęty, które pomogą nam efektywnie wykorzystać to, co do tej pory było niewykorzystane.
Alarmujące statystyki
Statystyki pokazują, że tylko w naszym kraju, corocznie na śmietniku ląduje 9 milionów ton jedzenia. W procesie ich rozkładu, powstaje metan – bardzo silny gaz cieplarniany, który przyczynia się do przyspieszenie procesu globalnego ocieplenia.
Dbanie o środowisko zaczyna się od małych kroków, które powinien czynić każdy z nas jako pozytywna rutyna. Należy do nich recykling odpadów, ubrań i niepotrzebnych przedmiotów, który zmniejsza ilość zanieczyszczeń. Warto przekształcać zużyte surowce, by nie eksploatować nadmiernie tych jeszcze występujących w naturze. W końcu one też mają swój limit – nie czekajmy, aż się wyczerpie.
Kompostownik w kuchni
Innowacyjnym rozwiązaniem do domu jest kosz na śmieci Zera Food Recycler, który pełni funkcję współczesnego kompostu. Chociaż tradycyjnie kompostowanie trwa tygodniami lub długimi miesiącami, ten genialny wynalazek przekształca odpady w nawóz w ciągu 24 godzin! Dzięki temu resztki jedzenia zamiast się marnować, posłużą za glebę dla roślin w doniczkach lub ogrodzie.
Co istotne, w przeciwieństwie do naturalnego kompostu, to szybkie i ciche w działaniu urządzenie potrafi rozłożyć każdy typ żywności, włącznie z mięsem i nabiałem. Dodatkowo, jego wygląd łatwo wkomponowuje się w wystrój, a sam sprzęt jest kompaktowy i prosty w obsłudze. By powstał uniwersalny i bogaty w składniki mineralne nawóz, wystarczy jedynie doba – po tym czasie możemy rozsypać w pełni gotowy nawóz na trawniku lub rabatkach. Taki mechanizm sprawdza się przy 3,5 kg jedzenia marnowanego w ciągu jednego tygodnia – według statystyk taka jest bowiem średnia w europejskich i amerykańskich domach.
ZERĘ zaprojektowano tak, by pasowała designem do nowoczesnej kuchni – połączono biel z jasnym odcieniem szarości otoczonej naturalnym drewnem. Fanów technologii ucieszy także fakt, że urządzeniem możemy swobodnie sterować poprzez aplikację na smartfona.
Jak to działa?
Resztki jedzenia umieszcza się w specjalnym pojemniku, gdzie poddawane działaniu bakterii, robaków czy mechanicznych procesów – w zależności od rodzaju urządzenia – są rozkładane, w wyniku czego powstaje z nich zdrowa, żyzna mieszanka kompotowa. Resztki pokarmów zostaną przerobione bez problemu, bez nieprzyjemnych zapachów czy hałasu.
Kompost powstały w wyniku takiego przetworzenia oznacza lepszą glebę dla roślin, mniej odpadów żywnościowych na składowisku, i bardziej ekologiczną przyszłość.
Co nadaje się na kompost?
Na kompost możemy przeznaczyć prawie wszystko – resztki z obiadu, fusy po kawie czy herbacie. Najlepiej sprawdzają się warzywa i owoce, ale również gazety bez kolorowych nadruków stanowią dobry materiał na kompost.
Sprzęty, które pozwolą nam znacząco ograniczyć ilość produkowanych śmieci są naszą przyszłością. Ogromne masy śmieci jakie produkujemy przytłaczają nasza planetę, szkodzą jej i nam. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń uda się nam chociaż w pewnym stopniu zmniejszyć negatywne skutki naszego działania, uzyskując jeszcze dodatkowe korzyści, w formie żyznej ziemi czy kompostu dla roślin doniczkowych lub balkonowych.