PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak uprawiać koperek w doniczce?

Koper to mało wymagający gatunek, a uprawa udaje się nawet osobom początkującym.

Koper to mało wymagający gatunek, a uprawa udaje się nawet osobom początkującym. Zwykle wysiewa się go w warzywniaku lub innych miejscach w ogrodzie. Plon uzyskuje się nawet z uprawy balkonowej. Co warto wiedzieć o pielęgnacji kopru?

Dobór doniczki

Wysiew kopru należy przeprowadzić do niezbyt dużej donicy. Jeżeli chcemy zyskać większe krzaczki, lepszy będzie odpowiednio duży pojemnik. Okazy, które wyrastają na około 15-20 cm należy spożywać. Koper ogrodowy nie tworzy mocnych i bardzo rozłożystych korzeni nie wymaga zatem zbyt wiele przestrzeni (jednak w większej donicy jego podłoże będzie bardziej wilgotne i nie będzie się zbytnio nagrzewało). Jeżeli dobierzemy do niego nazbyt małą doniczkę roślina będzie słabo wzrastała, stanie się łykowata, wcześniej zakwitnie, a nierzadko całkowicie wyschnie.

Jak siać koper?

Siejąc koper należy robić to w jednym rządku, dosiewając kolejną partię co 1-2 tygodnie (dzięki czemu będziemy mogli spożywać świeży koperek przez całe lato). Do wysiewu w uprawie doniczkowej najlepiej wybierać koper zakupiony w nasionach w sklepie ogrodniczym (ten w doniczkach dostępny w marketach itp. nie sprawdzi się na dłuższą metę).

Nasiona kopru z pewnością dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym.

Nawożenie

W kwestii nawożenia nie trzeba się specjalnie wysilać, bowiem koperek w doniczce, w żyznej, kompostowej glebie zyskuje wszystko co niezbędne mu do wzrostu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy posialiśmy go na słabej ziemi, dlatego warto zasilić ją 1-2 razy, wykorzystując w tym celu nawóz naturalny.

rosliny-doniczkowe-wpis-203

Ile czasu wschodzi koperek?

Koper ogrodowy należy bezpośrednio wysiewać na podłoże wysypane do donicy, najlepiej na głębokość około 1-2 cm. Okres, w którym warto wysiać roślinę to czas pomiędzy 15 kwietnia a 10 sierpnia. Ponieważ koperek jest rośliną szybko wzrastająca, już po 10-14 dniach wschodzi, aby po niespełna miesiącu zaoferować pierwsze nadające się do spożycia listki.

Pielęgnacja

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie kopru ogrodowego w doniczkach jest podlewanie. Ziemia pod rośliną powinna być wilgotna, ale nie nazbyt mokra czy przelana. Brak wody odczuwają szczególnie młode okazy koperku, dlatego warto na bieżąco kontrolować ich nawodnienie.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X