PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak złe decyzje wpływają na rośliny w biurze?

Panuje powszechnie mylne przekonanie, że pielęgnacja roślin doniczkowych polega jedynie na podlewaniu ich raz na jakiś czas.

Niestety, jeszcze w wielu firmach w Polsce dominuje pewien zaskakujący schemat myślenia i działania w procesie samodzielnego doboru i zakupu roślin oraz przeróżnych prób aranżacji zieleni w biurze. Do realizacji tego z pozoru łatwego zadania, wyznacza się zazwyczaj pracowników recepcji, którzy raczej woleliby go nie otrzymać. Osoby te na ogół nie mają nawet podstawowej wiedzy ani żadnego doświadczenia w zakresie doboru gatunków egzotycznych roślin doniczkowych i ich indywidualnych, niekiedy bardzo wysokich wymagań hodowlanych. Zobaczmy, czym to się kończy.

Pracownik recepcji. Mission impossible

Efektem serii błędnych decyzji, są sytuacje dość kuriozalne – jak zakup drzewka oliwnego do ciemnego hallu, ustawienie sadzonek skrzydłokwiatów na nagrzanym jak piekarnik parapecie, zaaranżowanie fikusa w przeciągu przy drzwiach wejściowych czy umiejscowienie draceny w ponurym kącie tuż przy drukarce…

W odpowiedzi na zasadnicze pytanie dlaczego ten gatunek został wybrany w tak skrajnie nieodpowiednie dla niego warunki w biurze, słyszymy zazwyczaj zdanie: „bo roślina ładnie wyglądała na zdjęciu w Internecie…”

Postawmy sprawę jasno – nieprzemyślany, zupełnie przypadkowy dobór roślin (kierowany jedynie wyglądem roślin) do danych warunków panujących w biurze oraz niewłaściwa i długotrwała opieka nad roślinami przez osoby do tego kompletnie nieprzygotowane i nieprzeszkolone, prowadzi do jednego – rozmaitych chorób roślin i ich złej ogólnej kondycji, a w konsekwencji do śmierci rośliny.

Zaniedbane rośliny to negatywna informacja dla kontrahentów i klientów, którzy postrzegają daną firmę jako niegodną zaufania, nierzetelną i… niechlujną.

Serwis sprzątający?

Panuje powszechnie mylne przekonanie, że pielęgnacja roślin doniczkowych polega jedynie na podlewaniu ich raz na jakiś czas. Otóż jest to bardzo krótkowzroczne i płytkie podejście do tematu. Rośliny są żywymi organizmami, które reagują na zmianę warunków panujących wokół nich tj. temperatura otoczenia, wilgotność, oświetlenie, nawiew z klimatyzacji, przeciąg, przelanie czy zmianę stanowiska.

Z doświadczenia wiemy, że rośliny pozostawione pod nieumiejętną opieką serwisu sprzątającego w biurowcach (który zazwyczaj mocno je przelewa), szybko i czasem bezpowrotnie tracą swój piękny i zdrowy wygląd.

Pomysł ten nie jest godny do naśladowania – nie idziemy przecież na przegląd zdrowia do mechanika, zamiast do lekarza.

Pielęgnacja i serwis roślin powinny być zostawiona jedynie i wyłącznie doświadczonym zawodowcom z odpowiednią wiedzą z zakresu fitopatologii roślin. Profesjonalna, stała opieka ogrodników nad zielenią biurową jest relatywnie ekonomiczna cenowo, i jedynie ona zagwarantuje, że biuro uniknie problemów z nieodpowiednim serwisem zieleni, a nowo posadzone rośliny będą wyglądały zdrowo i reprezentacyjnie przez długie lata, czyniąc tym samym inwestycję w pełni udaną.

Profesjonalny serwis polega na doborze i cyklicznej pielęgnacji roślin w biurze. W zależności od zaaranżowanych gatunków roślin ustala się częstotliwość wizyt i zakres prac. Bardzo wymagające rośliny będą wymagały stałej opieki, a odpornym na biurowe warunki niemalże samowystarczalnym zamiokulkasom i sansewieirom wystarczy wizyta raz w miesiącu.

rosliny-doniczkowe-wpis-34

Na czym polega serwis zieleni?

Nasze standardowe produkty i usługi w ofercie opieka nad roślinami to:

☑ przeglądy serwisowe – wykonywanie usługi regularnie, w celu zapewnienia czystości i świeżości liści i łodyg
☑ przesadzenie starszych roślin w odpowiednio większe donice
☑ przycięcie zbędnych (np. suchych) liści, kwiatostanów, itp.
☑ regularne kontrolowanie różnych gatunków i we właściwym czasie stosowanie nawożenia w celu osiągnięcia przez roślinne optymalnych rozmiarów
☑ oczyszczenie liści z kurzu, pyłu, innych zanieczyszczeń
☑ skuteczne zwalczanie szkodników (np. przędziorki, mszyce)
☑ stała kontrola nad stanem zdrowia danej rośliny
☑ ekologiczne mycie roślin
☑ wymiana chorujących, słabszych roślin
☑ uzupełnienie wypłukanej gleby do pierwotnego poziomu
☑ poprawa wyglądu roślin (np. podpięcie zwisających łodyg)
☑ utrzymanie donic w należytej czystości
☑ w razie potrzeby rotacja roślin w stosunku do jakiegokolwiek dominującego źródła światła
☑ monitorowanie warunków świetlnych, wilgotności i temperatury
☑ coroczna kontrola poziomu pH w glebie
☑ konserwacja zapobiegawcza w celu zminimalizowania potencjalnych problemów
☑ bezpłatne konsultacje

Wnioski

Zarówno serwis sprzątający, jak i pracownicy biura nie posiadają odpowiedniej wiedzy teoretycznej i doświadczenia ani też wystarczającego czasu, a być może chęci, aby prawidłowo zająć się pielęgnacją roślinności biurowej. Taka sytuacja często doprowadza do długotrwałego zaniedbywania zdrowia roślin, a w skrajnych wypadkach – do ich obumierania.

Aby temu skutecznie zapobiec, wystarczy jedynie wprowadzić racjonalne rozwiązanie w życie firmy – pozostawić opiekę i pielęgnację roślinności wykwalifikowanym, doświadczonym specjalistom. Podczas naszej wizyty oceniamy dobór stanowiska, wiek, stan i kondycję wszystkich roślin, a także zbieramy szczegółowe informacje odnośnie jakości i intensywności dotychczasowej opieki (bądź jej braku) nad nimi. Każda roślina jest inna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w tym: częstotliwości i ilości podlewania, nawożenia, doboru stanowiska i oświetlenia, itd.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X