PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Magnolie symbolem piękna

Magnolie znajdują zastosowanie nie tylko jako roślina ozdobna, ale też środek leczniczy a nawet... przyprawa.

Zachwycająca swoimi kwiatami magnolia to drzewo lub krzew występujący dziko w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. Jako rośliny ozdobne uprawia się magnolie ze względu na urocze kwiaty, najczęściej przybierające różne odcienie różu.

Rośliny te symbolizują nie tylko piękno, ale też wytrwałość. Czy rzeczywiście uprawa magnolii w Polsce jest ograniczona z powodu zbyt surowego klimatu?

Magnolie a dinozaury

Warto wiedzieć, że magnolie są jednymi z pierwszych roślin kwiatowych na naszej planecie. Rośliny z rodziny magnoliowatych liczą sobie ponad 95 milionów lat, pochodzą z czasów, kiedy żyły jeszcze dinozaury. Lasy magnolii, tulipanowców, ambrowców i miłorzębów znajdowały się w rejonie całej Arktyki, jednak epoka lodowcowa spowodowała niemalże całkowite ich wyginięcie, podobnie jak stało się to z dinozaurami. Lasy jednak ocalały na wschodzie Ameryki Północnej, w Chinach, Japonii i Korei. Tam nadal można podziwiać skupiska niemal wszystkich istniejących 120-128 gatunków magnolii.

Wygląd i kwiaty

Większość magnolii kwitnie od kwietnia do maja, możemy jednak znaleźć odmiany, takie jak np. Magnolia stellata, które zakwitają już od marca, a także odmiany o późnym terminie kwitnienia, tj. kwitnące w maju i czerwcu (np. Magnolia sieboldii, czy Magnolia liliflora ‘Nigra’). Zdarza się również, iż pod koniec lata magnolie zakwitają ponownie.

Efektowne kwiaty magnolii zazwyczaj mają barwę od białej, przez różową i fioletową, do czerwonej. Niekiedy spotykana jest również odmiana, która prezentuje jasnożółte kwiaty.

Zastosowanie w kosmetyce i nie tylko

Magnolie znajdują zastosowanie nie tylko jako roślina ozdobna, ale też środek leczniczy lub nawet… przyprawa. Z kwiatów magnolii robi się szereg herbatek leczniczych, np. na kaszel oraz przeziębienie, odprężenie. Kora magnolii lekarskiej to środek działający przeciwlękowo, uspokajająco i nasennie. Roślinę wykorzystuje się też w kosmetykach, ma cudowny zapach, nadaje skórze gładkość oraz miękkość.

Na Dalekim Wschodzie liście magnolii japońskiej wykorzystywane są często do przyprawiania ryżu. Z kolei młode liście i płatki kwiatów magnolii szerokolistnej są jedzone po ugotowaniu. Popularnym przysmakiem są też marynowane płatki. W Chinach smaży się racuszki z płatkami.

Uprawa i wymagania

Do uprawy magnolii najbardziej odpowiednie będzie stanowisko zaciszne, osłonięte przed mroźnymi wiatrami, oraz dobrze nasłonecznione. Ewentualnie nieznacznie zacienione, pamiętajmy jednak, że im więcej cienia tym mniej kwiatów na krzewie.

Ziemia odpowiednia dla magnolii powinna być przepuszczalna, próchnicza i lekko kwaśna. Po posadzeniu glebę wokół roślin ściółkujemy korą sosnową lub torfem ogrodniczym, co ochroni korzenie rośliny przed przemarznięciem, a także pomoże utrzymać właściwą wilgotność gleby.

Sadząc magnolię w ogrodzie pamiętajmy także, że korzenie tych roślin są bardzo kruche i wrażliwe na uszkodzenia, a system korzeniowy jest płytki. Dlatego też w późniejszym czasie przesadzenie rosnącej już rośliny w inne miejsce jest wysoce niewskazane.

rosliny-doniczkowe-wpis-119

Pasożyty na magnolii

Najczęściej magnolie są atakowane przez przędziorki, które pod osłoną pajęczyny mogą żerować od maja do końca sierpnia. W wyniku żerowania przędziorków na górnej stronie liści pojawiają się mozaikowate przebarwienia, z czasem magnolia gubi liście, które najpierw zasychają, a potem opadają. W takim przypadku koniecznie usuwajmy opadłe liście. Rośliny należy opryskać pod koniec maja lub na początku czerwca preparatami przęziorkobójczymi. Polecany jest środek ochrony Karate Zeon 050 CS ale można też sięgnąć po preparaty oparte na składnikach naturalnych, takie jak: Emulpar 940 EC oraz Limocide.

Poza przędziorkami, na magnoliach mogą pojawić się również niebezpieczne i dość często spotykane mszyce. Możemy wtedy zauważyć skupiska bezskrzydłych ciemnozielonych szkodników na wierzchołkach pędów i dolnej stronie liści. Zaatakowane rośliny słabiej rosną, mają zniekształcone liście i pokryte są lepką rosą miodową. Pędy na których jest najwięcej skupisk mszyc dobrze jest usunąć. Konieczne jest także wykonanie oprysków preparatami mszycobójczymi.

Tu również możemy zastosować w/w preparaty Karate Zeon 050 CS, Emulpar 940 EC i Limocide.

Choroby magnolii

Znacznie rzadziej krzewy mogą być atakowane przez choroby magnolii o podłożu bakteryjnym lub grzybowym. Objawia się to najczęściej powstawaniem plam i przebarwień na liściach, deformacji liści, czasem są również widoczne skupiska zarodników grzyba. Przez choroby magnolii atakowane mogą być również kwiaty, które przy dużej wilgotności powietrza mogą zacząć gnić.

Najczęściej konieczne jest zastosowanie kilku oprysków w odstępach 14-dniowych (np. preparatem Scoprion 325 SC). W miarę możliwości ograniczajmy jednak stosowanie środków chemicznych, na choroby magnolii polecamy opryski wybranym fungicydem na zmianę z biopreparatem Biosept Active.

Warto zaznaczyć, że w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa rozwoju infekcji grzybowych, warto podczas podlewania nie zraszać całej rośliny, a jedynie glebę.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X