PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jak działa maść ogrodnicza?

Maść ogrodniczą można zastosować zarówno po pojawieniu się uszkodzeń mechanicznych, jak i naturalnych.

Nawet drobne uszkodzenia o charakterze mechanicznym oraz długotrwały, niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych to tylko niektóre z zagrożeń, na jakie narażone są drzewa i krzewy. Do najczęściej występujących ran zaliczyć można pęknięcia kory, a także pozostałości po cięciach i szczepieniach.

Dobrym sposobem na zabezpieczenie tych uszkodzeń jest lecznicza i regenerująca maść ogrodnicza, tworząca specjalną barierę ochronną 

Po co stosować maść ogrodniczą?

Podczas przycinania gałęzi drzew owocowych czy krzewów powstają rany, przez które mogą przenikać różnego rodzaju patogeny. W przypadku drzew i krzewów zazwyczaj są to zarodniki grzybów, prowadzące najczęściej do chorób grzybowych powodujących nawet całkowite obumarcie rośliny.

Maść ogrodniczą można zastosować zarówno po pojawieniu się uszkodzeń mechanicznych, jak i naturalnych. Warto po nią sięgnąć jeszcze w okresie zimowym, bowiem drzewa i krzewy narażone są na uszkodzenie mrozowe. Objawiają się one między innymi zniszczeniem i odarciem kory. Często na pniu i grubszych konarach pojawiają się też podłużne pęknięcia. Zastosowanie maści przyśpieszy regenerację drzew i ochroni powstałe rany przed infekcją patogenów.

Skład maści

Zazwyczaj w skład maści ogrodniczej wchodzą składniki o wyłącznie naturalnym pochodzeniu, które nie są uzupełniane i wzbogacane żadnymi syntetycznymi odpowiednikami. Przeważnie tego typu produkt zawiera mieszankę kalafonii, wosku oraz rozpuszczalników organicznych, które są niezwykle bogate w różnego rodzaju substancje odżywcze i regeneracyjne.

W ich składzie nie ma natomiast żadnych substancji o działaniu aktywnym, w związku z czym maści ogrodnicze nie są uznawane za preparaty przeznaczone do ochrony roślin. Dostępne w sklepach maści ogrodnicze zazwyczaj mają formę pasty. Producenci dołączają często do swoich produktów specjalne pędzle do aplikacji, które są bardzo wygodne w użytkowaniu i pozwalają na szybkie rozprowadzenie maści ogrodniczej na wybranym obszarze.

Maść po wyschnięciu tworzy szczelną i elastyczną powłokę odporną na warunki atmosferyczne. Nie spłynie wraz z deszczem i nie zaszkodzi jej niska temperatura.

rosliny-doniczkowe-wpis-99

Jak zabezpieczyć rany drzew?

Po maść ogrodniczą należy sięgnąć w przypadku każdego uszkodzenia, warto ją również zastosować bezpośrednio tuż po przycięciu. Przed jej nałożeniem należy dokładnie wyczyścić ranę i wyrównać jej brzegi – dzięki temu działanie maści będzie bardziej efektywne. Wykorzystując pędzelek, preparat należy równomiernie rozprowadzić na całej powierzchni rany, pokryć należy również jej obrys i obrzeża.

Maść ogrodnicza powinna zaschnąć godzinę po aplikacji, tworząc elastyczną i trwałą powłokę. Jest niezmywalna i odporna na działanie czynników atmosferycznych, pozostaje na roślinie aż do czasu całkowitego wyleczenia. Stosować można ją przez cały rok, jednak nie jest wskazane nakładanie jej w deszczu i na mrozie – takie warunki mogą utrudnić prawidłowe zaschnięcie maści.

Maść ogrodniczą należy stosować do całkowitego zabliźnienia się rany.

Rodzaje maści ogrodniczej

Jednym z najczęściej wybieranych preparatów jest maść ogrodnicza Agrecol, która polecana jest zarówno do przydomowych ogródków, jak i wielkopowierzchniowych sadów. Do opakowania dołączony jest pędzelek, za pomocą którego można rozprowadzać maść na ranach. Innym polecanym produktem jest maść ogrodnicza Koro-Derma firmy Bros. Preparat ten można stosować cały rok, z wyjątkiem okresów mrozu.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X