Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Blog Artanis - pielęgnacja i aranżacja roślin - Miedź na ślimaki

PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Miedź przeciw ślimakom

Ślimaki z jakiegoś powodu unikają kontaktu z miedzią, dlatego nie zbliżają się do roślin otoczonych miedzianymi barierami.

Ślimaki są pożyteczną armią oczyszczającą środowisko z biologicznych odpadów i gnijącej materii organicznej. Pomimo swojej ważnej funkcji w bio-systemie, pełnią niestety także rolę szkodników w naszych ogrodach.

Wszystkie ślimaki, jeśli ich znaczna ilość nie podlega kontroli, wyrządzają szkody. Jednak za bardziej żarłoczne i trudne do zwalczenia są uważane ślimaki nagie. Wynika to z ich trybu życia i rozmnażania. Wszystkie składają jaja, gdyż są obojnakami. Niektóre, jak pomrowik mały, do rozmnażania nie potrzebują nawet partnera, a pierwsze jaja składają już w wieku około 30 dni.

Pospolite gatunki

W ogrodzie możemy spotkać ślimaki skorupkowe, jak winniczek, ślimak gajowy, ogrodowy, zaroślowy, zaroślarka pospolita oraz ślimaki bezskorupkowe (czyli nagie): pomrowy, pomrowiki i śliniki. Ślimaki tworzące skorupki nie powodują wielkich szkód.

Co lubią ślimaki?

Jeśli chcemy uniknąć ataku ślimaków, zwróćmy uwagę na to, jakie rośliny sadzimy w ogrodzie. Unikajmy tych, które stanowią podstawę ślimaczej diety. Spośród roślin ozdobnych szczególnym powodzeniem cieszą się: aksamitki, astry chińskie, cynie, prawoślazy ogrodowe, dalie, lilie białe, nasturcje, rudbekie i funkie. Spośród roślin sadowniczych najchętniej wybierają maliny, truskawki oraz poziomki, a z warzyw kapustę głowiastą i pekińską, sałatę, buraki ćwikłowe oraz marchew.

Pułapki na ślimaki

W celu likwidacji lub zmniejszenia populacji ślimaków, nie należy od razu sięgać po toksyczne preparaty chemiczne, które są szkodliwe dla ślimaków, ale również mogą stanowić zagrożenie dla ludzi. Walkę ze szkodnikiem zaczynamy od profilaktyki i metod naturalnych.

Do niedawna najbardziej popularnymi sposobami ochrony roślin przed ślimakami były całkiem skuteczne pułapki w postaci naczyń wypełnionych piwem lub sztucznych kryjówek z przynętą (np. w postaci liści kapusty, z której po nocy można było usuwać zwabione szkodniki). Egzamin zdawało też wysypywanie obrzeży rabat ostrym lub szorstkim materiałem (np. drobnym, ostrym żwirkiem, popiołem, potłuczonymi cegłami, pokruszonymi skorupkami jajek, trocinami) bądź drażniącym i groźnym dla ślimaków wapnem gaszonym, którego skuteczność kończyła się jednak wraz z pierwszym deszczem.

rosliny-doniczkowe-wpis-87

Skuteczna miedź

Ostatnio popularna stała się jednak nowa metoda walki ze ślimakami, polegająca na ochronie roślin za pomocą miedzianych walców, pierścieni i obręczy. Ślimaki z jakiegoś powodu unikają kontaktu z miedzią (prawdopodobnie ich śluz wchodzi w reakcję chemiczną z miedzią, tworząc związki o właściwościach drażniących dla tych zwierząt lub stając się bodźcem wyzwalającym impulsy elektryczne), dlatego nie zbliżają się do roślin otoczonych takimi barierami.

Taśma miedziana

Nowy sposób na szkodniki wydaje się dość skuteczny, ale ponieważ miedź, z której wykonane są obręcze jest droga, sprawdza się jedynie w przypadku najcenniejszych roślin ogrodowych.

Pewnym rozwiązaniem może być natomiast cienka, samoprzylepna taśma miedziana, którą można przymocować do obrzeża podwyższanych rabat, owinąć wokół podstawy pnia drzewa lub otoczyć nią brzeg ozdobnej, ogrodowej donicy.

Taśma, podobnie jak obręcze, wykonana jest z miedzi, ale jest od nich znacznie tańsza. Wprawdzie nadal jej cena jest znacznie wyższa niż koszty np. pułapek czy żwirowych barier, ale trzeba pamiętać, że taśma jest wielosezonowa, ekologiczna i nie traci swoich właściwości po pierwszym deszczu, gdyż jest odporna na warunki atmosferyczne.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X