Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/artani01/public_html/domains/roslinyzielone.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Blog Artanis - pielęgnacja i aranżacja roślin - Mniszek vs. Mlecz

PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jaka jest różnica między mniszkiem a mleczem?

Ceniony w lecznictwie mniszek lekarski potocznie bywa nazywany dmuchawcem i błędnie mleczem. Pozornie podobne do siebie rośliny są wciąż często mylone.

Ceniony w lecznictwie mniszek lekarski potocznie bywa nazywany dmuchawcem i błędnie mleczem. Pozornie podobne do siebie rośliny są wciąż często mylone.

Nazwy

Z botanicznego punktu widzenia te nazwy nie są tożsame. Termin “mlecz” zarezerwowany jest bowiem dla roślin z rodzaju Sonchus, które tak jak mniszek należą do rodziny astrowatych (Asteraceae) i są do niego dosyć podobne pod względem morfologicznym.

4 gatunki mleczy

W Polsce występują 4 gatunki mleczy: mlecz polny (Sonchus arvensis), mlecz zwyczajny (Sonchus oleraceus), mlecz kolczasty (Sonchus asper) i mlecz błotny (Sonchus palustrus). Główną różnicą pomiędzy tymi gatunkami jest jednak fakt, że tylko mniszek lekarski jest zaliczany do roślin leczniczych.

Działanie mniszka lekarskiego

Wyciąg z korzenia mniszka lub korzenia wraz z zielem pobudza wytwarzanie żółci w wyniku bezpośredniego pobudzenia czynności wątroby. Wpływa również żółciopędnie poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich, co przekłada się na mniejszy opór w drogach żółciowych. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i stymuluje diurezę (działanie moczopędne). Dzięki zawartości związków fenolowych pochodzenia roślinnego ma właściwości antyoksydacyjne. Stosowany zewnętrznie działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a także regulująco na skórę, dlatego ekstrakt z mniszka stosowany jest również w kosmetyce. Ponadto, badania naukowe sugerują jego aktywność probiotyczną (dzięki zawartości inuliny) oraz poprawiającą profil lipidowy – obniżając poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i triglicerydów.

rosliny-doniczkowe-wpis-218

Mniszek lekarski

Jadalny mniszek lekarski ma kilka łodyg pozbawionych liści, wyrastających z jednego miejsca blisko ziemi i zakończonych jednym kwiatem.

Mlecz polny

Mlecz polny to roślina niejadalna. Ma jedną grubą łodygę, rozdzielającą się na boczne, pokryte listkami pędy z kilkoma kwiatami.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X