PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Strzelające drzewo?

Łoskotnica wytwarza kuliste owoce, które podczas uwalniania nasion wydają głośny dźwięk, podobny do wystrzału z broni palnej.

Łoskotnica pękająca to roślina znana pod nazwami Jabillo, Possumwood, Hura crepitans (co jest jej botaniczną nazwą) oraz Sandbox tree. Jest drzewem uznawanym za jedno z najbardziej niebezpiecznych na świecie.

Wygląd i pochodzenie

To niezwykłe drzewo należy do rodziny wilczomleczowatych, (Euphorbiaceae) i pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej.

Łoskotnica pękająca jest pokaźnym drzewem, które dorasta zazwyczaj do 25 metrów wysokości. Cechą charakterystyczną tego drzewa są kilkucentymetrowe kolce, które gęsto pokrywają cały pień oraz wszystkie gałęzie. Łoskotnica wytwarza kuliste owoce, które podczas uwalniania nasion wydają głośny dźwięk, podobny do wystrzału z broni palnej. Nasiona, pod wpływem gromadzonych gazów, uwalniane są z dużą prędkością (ponad 40 m/s) i rozsiewane na znaczne odległości, dochodzące nawet do czterdziestu metrów.

Drzewo uważane jest za jeno z najbardziej niebezpiecznych na świecie, ponieważ taki wystrzelony “pocisk” może z łatwością zranić lub nawet zabić człowieka lub zwierzę.

Drewno

Drewno pozyskiwane z Łoskotnicy jest miękkie i ciemne, jednak pojawia się wiele problemów w jego eksploatacji z uwagi na trujący sok mleczny. Może on wywołać podrażnienia skóry – a w niektórych przypadkach samo zatarcie oczu może doprowadzić do trwałej ślepoty.

rosliny-doniczkowe-wpis-168

Zastosowanie

Zastosowanie Jabillo jest mimo wszystko duże – roślina ta używana była między innymi do odławiania ryb przez sok mleczny, który je oszałamia. Na Karaibach soku tego używano również do zatruwania strzałek podczas polowań.

Dlaczego Sandbox Tree?

Nazwa rośliny związana jest zaś z owocami, które służyły kiedyś jako pojemnik na piasek do osuszania atramentu. Dlatego właśnie nazwa brytyjska to drzewo-piaskownica, czyli „Sandbox tree”.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X