PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Kim jest Helena?

Daglezja zielona to najwyższe drzewo w Polsce, odkryte niedawno, bo w 2021 r.

Dotychczasowy rekord wysokości w kategorii najwyższego drzewa w Polsce został pobity. Liderka klasyfikacji, o wysokości niczym 20-piętrowy blok mieszkalny, rośnie na terenie Nadleśnictwa Bardo we Wrocławiu i ma na imię Helena. To najwyższe drzewo w Polsce, odkryte niedawno, bo w 2021 r. Jest to także jedno z drzew, które przeszło najszybszą drogę legislacyjną i w zaledwie kilkanaście tygodni po odkryciu zostało objęte ochroną jako pomnik przyrody. Sama dolina, w której rośnie daglezja to prawdziwa oaza gigantycznych drzew. Niestety ochroną objęto tylko “Helenę” i rosnącego niedaleko “Antoniego”.

Charakterystyka gatunku

Daglezja (wraz z eukaliptusem królewskim) jest uważana za drugie po sekwoi wiecznie zielonej najwyższe drzewo świata. Ekstremalne okazy rosną oczywiście w ojczyźnie tego gatunku czyli w Ameryce Północnej. Rekordowy osobnik (ścięty jeszcze w XIX w.) mierzył aż 133 m wysokości. Obecnie palmę pierwszeństwa dzierży daglezja ze stanu Waszyngton na północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, która osiągnęła wysokość 99,8 m.

Charakterystyczne dla daglezji jest to, że gdy rozetrzemy w palcach jej igły, poczujemy świeży, cytrynowy zapach.

Jak wygląda daglezja Helena?

To 120-letnie drzewo mierzy w obwodzie 355 cm (wg uchwały) lub 349 cm (wg odkrywców drzewa). Daglezja mierzy niemal 60 m, dokładniej 59,4 m. Wg oficjalnych danych jest to obecnie najwyższe drzewo w Polsce, które wciąż rośnie a więc z czasem czubek drzewa faktycznie przekroczy 60 m wysokości.

Pomnikowa daglezja posiada długi i niemalże idealnie prosty pień o walcowatym kształcie, z lekkim rozszerzeniem u podstawy. Konary zaczynają się mniej więcej od połowy wysokości drzewa i w większości są rozłożone nierównomiernie, gdzie najwięcej gałęzi skierowanych jest w kierunku południowym. W miarę wysokości korona jest bardziej równomiernie ułożona.

Detronizacja

Dokonanie tego odkrycia i dokładnego pomiaru zdetronizowało dotychczasowego giganta wśród drzew. Była to również daglezja zielona, rosnąca na terenie Nadleśnictwa Ujsoły w Beskidzie Żywieckim. Jej wysokość we wrześniu 2020 r. wynosiła 58,20 m, zatem o ponad metr mniej niż daglezji z Gór Bardzkich.

rosliny-doniczkowe-wpis-167

Dodatkowe informacje

Potężna daglezja zielona rośnie w bezimiennej dolinie na Grzbiecie Wschodnim Gór Bardzkich w Sudetach Wschodnich. Dokładniej okaz zlokalizowany jest w południowym fragmencie oddziału leśnego 251k nadleśnictwa Bardo Śląskie, na dnie doliny (wysokość 343 m n.p.m.), którą to przebiega Droga Krakowska.

Sama droga stanowi leśny, ubity trakt będący przedłużeniem ulicy Krakowskiej w Bardzie. Daglezja rośnie tuż przy drodze na prawobrzeżnej części dolinki, około 1,3 km od ostatnich zabudowań. Jakieś 150 m na wschód od okazu zlokalizowany jest inny pomnik, dokładniej kamień Brygidy, będący do 2022 roku jedynym pomnikiem przyrody na terenie miasta.

Uwaga: ok. 850 m na południe, przy drodze rośnie świerk pospolity „Antoni”, który został objęty ochroną w tej samej uchwale co daglezja “Helena”. Jest on najwyższym drzewem rodzimego gatunku.

Najlepsze terminy do zwiedzania

Pomnikowe drzewa iglaste najlepiej prezentują się, gdy okoliczne drzewa liściaste są pozbawione liści (tj. zima i wczesna wiosna) oraz w okresie października, gdy liście przebarwiają się na złote kolory. Wtedy następuje najlepszy kontrast z soczystą, wieczną zielenią drzew iglastych.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X