PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Nawozy dla roślin doniczkowych

Rośliny kwitnące potrzebują fosforu i potasu w większych dawkach niż rośliny o ozdobnych liściach, które wymagają większych ilości azotu i magnezu.

Rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia w celu uzupełnienia zapasów w makroelementy (między innymi azotu, fosforu, potasu) oraz mikroelementy (żelaza, manganu, cynku). Kluczowe jest, aby dostarczać im tych pierwiastków we właściwych proporcjach i wg ściśle określonych zasad dawkowania związanych z danym gatunkiem.

Substancje mineralne

Do trzech podstawowych pierwiastków z grupy makroelementów zaliczamy: azot (N), fosfor (P) i potas (K). Wszystkie z tych pierwiastków znajdziemy w popularnych nawozach NPK. Oprócz wymienionych pierwiastków do grupy makroelementów należą również: wapń (Ca), magnez (Mg) i siarka (S). Każdy z pierwiastków odpowiada za inne funkcje w rozwoju roślin:

– azot (N) odpowiada za właściwy wzrost,
– fosfor (P) jest niezbędny w procesie zawiązywania się pąków i kwitnienia roślin,
– potas (K) zapewnia prawidłowy rozwój systemu korzeniowego.

Natomiast do mikroelementów zaliczamy mangan (Mn), miedź (Cu), bor (B), cynk (Zn), żelazo (Fe) i molibden (Mo).

Nawozy dla roślin doniczkowych

Rośliny kwitnące potrzebują fosforu i potasu w większych dawkach niż rośliny o ozdobnych liściach, które wymagają większych ilości azotu i magnezu.

Na rynku są dostępne nawozy płynne i stałe. Najpopularniejszy, nawóz płynny jest dodawany do wody, którą podlewane są rośliny doniczkowe. Zaletą takiego nawozu jest jego szybsze działanie w odniesieniu do nawozu stałego w postaci pałeczek, granulatu lub tabletek (np. Biopon). Składniki odżywcze w nich zawarte będą się powoli uwalniać i dostarczać roślinie cennych składników poprzez korzenie. Dodatkowo, przy systematycznym stosowaniu, pałeczki nawozowe poprawiają strukturę podłoża, spulchniając go. Nawozy stałe sprawdzają się przy regularnym stosowaniu, ponieważ dłużej pozostają aktywne w glebie.

Oprócz nawozów płynnych i stałych są również nawozy, które rozpyla się bezpośrednio na liście. Działają szybko, ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie rośliny tolerują taki sposób nawożenia.

Nawozy mineralne

Mamy do wyboru nawozy jednorazowe (o spowolnionym działaniu) lub okresowe (szybko działające). Nawozy szybko działające są niezastąpione, jeśli trzeba dynamicznie dokarmić roślinę. Zwykle są sprzedawane w postaci koncentratu, który trzeba rozcieńczać wodą według wskazań producenta. Nawozy jednorazowe są bardzo wygodne, gdyż stosuje się je jednorazowo na wiosnę. Przykładem takich nawozów są pałeczki lub tabletki do wetknięcia w ziemię, które stopniowo uwalniają substancje odżywcze.

Pozostałe nawozy stosujemy cyklicznie, zwykle co 2-3 tygodnie.

rosliny-doniczkowe-wpis-67

Nawozy organiczne

Nawozy organiczne nie tylko dostarczają roślinie składników odżywczych, lecz także wzbogacają glebę. A co najważniejsze, są ekologiczne. Nie powodują też ryzyka przenawożenia. Działają wolno, dlatego nie nadają się do tego, aby szybko poprawić kondycję rośliny. Zaliczamy do nich humus wytworzony przez dżdżownice kalifornijskie, a także obornik granulowany, który jest najwygodniejszy w użyciu, gdyż można go rozsypać lub rozpuścić w wodzie i podlać roślinę.

Ekologiczny nawóz wykonamy z produktów organicznych, np. skorupki od jajek – zalewamy je wodą i odstawiamy na 10 dni. Do podlewania można również wykorzystać ostudzoną wodę po gotowaniu jajek. Podobnie możemy wykorzystać skórki od banana, które zalewamy wodą i odstawiamy na 3-4 dni.

Jak uratować przenawożoną roślinę?

Bardzo często objawy przenawożenia są mylone z niedoborami składników odżywczych, przez co niedoświadczeni hodowcy na pojawiające się zmiany na liściach reagują… dodatkowym nawożeniem. Efektem przenawożenia jest zmiana koloru liścia, lub jego stopniowe zasuszanie. Dzieje się tak dlatego, że zbyt wysoki poziom nawozu doprowadza do spalenia systemu korzeniowego, a co za tym idzie do stopniowego obumierania rośliny. Najlepszą metodą na uniknięcia przenawożenia jest przestrzeganie zaleceń producenta nawozu co do jego częstotliwości i intensywności stosowania.

Dokładne przepłukanie bryły korzeniowej i dodanie nowej gleby powinno uratować roślinę  w przypadku przenawożenia.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X