PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Olejek rycynowy w świecie roślin

Olejek rycynowy ma działanie antybakteryjnie, oraz przeciwwirusowo, co sprawia, że jest zabójczy dla wielu grzybów i pleśni.

Popularny olejek rycynowy wykorzystuje się powszechnie nie tylko w dziedzinie medycyny czy kosmetologii, ale również w świecie roślin. Doskonale poradzi sobie z wieloma grzybami i pleśnią oraz wzmocni rośliny i pobudzi je do kwitnienia.

Jak powstaje?

Olej rycynowy jest produkowany z nasion rośliny o nazwie rącznik pospolity i składa się głównie z glicerydów kwasu rycynolowego. Staranność procesu technologicznego i stworzenie podczas jego trwania odpowiednich warunków są szczególnie ważne, gdyż w nasionach rącznika znajduje się trująca rycyna. Podczas wyrobu olejku jest ona usuwana.

Skład

W składzie oleju rycynowego znajduje się gliceryd kwasu rycynolowego, a oprócz tego glicerydy kwasu linolowego, oleinowego, stearynowego oraz palmitynowego. Olej rycynowy bogaty jest we flawonoidy oraz terpenoidy. W oleju rycynowym znajdziemy między innymi: witaminę E, kwasy tłuszczowe Omega-6, kwasy tłuszczowe Omega-9.

Olej czy olejek?

Terminy “olej” i “olejek” to nie są produkty tożsame. Nazwa “olej” wskazuje, że mamy do czynienia z czystym olejem rycynowym. Natomiast nazwa “olejek” wskazuje na to, że produkt stanowi kompozycję różnych olejów, w skład której oczywiście może wchodzić olej rycynowy, jednak mogą tam występować również inne oleje. By móc czerpać z właściwości oleju rycynowego, dobrze postawić na produkt powstający w procesie tłoczenia na zimno, poza tym najlepiej wybrać wyrób nierafinowany.

rosliny-doniczkowe-wpis-214

Jak przygotować roztwór?

Do 1 litra wody należy dodać jedną łyżeczkę oleju rycynowego, a następnie starannie wymieszać. Pamiętajmy, że należy zadbać, aby olej nie zebrał się na powierzchni wody, jeśli tak się stanie, ponówmy mieszanie. Otrzymanym roztworem podlewamy rośliny doniczkowe raz w miesiącu.

Działanie

Olejek rycynowy ma działanie antybakteryjnie i przeciwwirusowe, co sprawia, że jest zabójczy dla wielu grzybów i pleśni. Dzięki właściwościom regenerującym i pobudzającym pomoże uratować nawet obumierające rośliny.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X