PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Kiedy i czym podlewać rośliny balkonowe?

Najlepiej podlewać rośliny deszczówką wczesnym rankiem albo późnym wieczorem, by woda za szybko nie parowała.

Rośliny balkonowe wymagają dużo większej opieki, niż te uprawiane w gruncie, który naturalnie zapewnia im optymalne warunki do prawidłowego rozwoju. Rośliny hodowane w donicach częściej narażone są na takie niekorzystne czynniki jak: przesuszenie (znaczne szybsze wysychanie gleby) czy też przegrzanie bądź zgnicie korzeni. Nie wolno więc zaniedbać regularnego i odpowiedniego podlewania.

Kiedy podlewać?

Najlepiej podlewać rośliny wczesnym rankiem albo późnym wieczorem, by woda za szybko nie parowała. To jedna z najważniejszych czynności związanych z pielęgnacją roślin balkonowych. Ze względu na ekspozycję słoneczną nie należy ich podlewać w ciągu dnia – krople, które zostaną na liściach, przyciągają promienie, co może spowodować oparzenia.

Podlewanie – i to obfite – przy wysokiej temperaturze powinno być wykonane rano i wieczorem. W żadnym wypadku nie należy doprowadzić do przesuszenia gleby w doniczce.

To, czy roślinę trzeba podlać, można rozpoznać, sprawdzając palcem lub patyczkiem wilgotność ziemi. Jeśli jest ona sucha, trzeba uzupełnić wodę. Częstszego podlewania wymagają rośliny rosnące na balkonie znajdującym się po stronie południowej i zachodniej, rzadszego – po stronie wschodniej i północnej.

Częściej należy również nawadniać ziemię roślin rosnących pojedynczo w niewielkich doniczkach. Na częstotliwość podlewania wpływa także pogoda: kiedy jest sucho i gorąco, rośliny trzeba podlewać częściej niż wtedy, kiedy na zewnątrz panuje chłód, a powietrze jest wilgotne.

Czym podlewać?

Najlepsza jest deszczówka, wystudzona przegotowana lub odstana woda z kranu. Tą ostatnią można podlewać kwiaty wówczas, gdy nie jest ona zbyt twarda. Takiej wody potrzebują na przykład rośliny lubiące kwaśny odczyn gleby.

rosliny-doniczkowe-wpis-75

Jak podlewać?

Podlewanie, rozproszonym strumieniem, wykonujemy powoli, czekając aż woda wsiąknie i wycieknie przez otwory w doniczkach – jeśli utrzyma się na podstawkach dłużej niż pół godziny, to znak, że ziemia jest odpowiednio nawilżona i wodę trzeba wylać.

Nie wolno wykonywać podlewania wprost na liście ani na kwiaty rośliny, ponieważ może to spowodować poparzenie rośliny oraz liczne infekcje grzybicze.

Hydrożel

Można pomóc roślinom mieszając ziemię, w której rosną, z hydrożelem. Jego granulki chłoną dużo wody, pęcznieją i w miarę potrzeb oddają ją korzeniom roślin, więc podłoże przez dłuższy czas utrzymuje wilgoć.

Jeśli jednak zastosowaliśmy hydrożel, a zbliżają się chłody, ograniczmy podlewanie, bo może się zdarzyć, że podłoże będzie zbyt wilgotne, korzenie roślin zaczną gnić.

Podobne działanie ma minerał, zeolit, który kumuluje i stopniowo wydziela nie tylko wodę, ale też składniki mineralne.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X