PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Storczyk również w Polsce

Skutecznie umykają oczom wielu turystów, występując zwykle dalej od dostępnych szlaków.

Jak czytamy we wpisie przyrodników, pewne zjawiska w przyrodzie zachodzą cyklicznie. W Biebrzańskim Parku Narodowym (BPN) należą do nich m.in. wysyp komarów oraz kwitnienie storczyków. Choć niewiele osób wie, to te egzotyczne kwiaty dziko rosną również na terenie naszego kraju.

Storczyk również w Polsce

“Skutecznie umykają oczom wielu turystów, występując zwykle dalej od dostępnych szlaków – piszą pracownicy BPN o obuwiku, który swoją zwyczajową nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi. To największy i – zdaniem wielu – najpiękniejszy polski storczyk.

Obuwik swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kielichowi w kształcie buta, do którego wpadają komary. Co zaskakujące, roślina nie żywi się owadami. Ta specyficzna pułapka pełna jest pyłku, który oblepia komary. Owady są w stanie przenieść pyłek na inną roślinę, dzięki czemu kolejny obuwik może zostać zapylony.

Wygląd

Obuwiki (Cypripedium) to rośliny należące co storczykowatych, powszechnie występujące w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. W zależności od gatunku osiągają różne rozmiary (zazwyczaj nie przekraczające 60-90 cm wysokości). Charakteryzują się szerokimi, mocno wydłużonymi, lancetowatymi liśćmi sporych rozmiarów, z dobrze widocznym unerwieniem, które układają się wokół pędów naprzemianlegle tworząc luźną kępkę. Najważniejsze jednak są w ich przypadku okazałe kwiaty, wyrastające pojedynczo na sztywnej, wysoko wzniesionej łodyżce, które możemy podziwiać od maja do czerwca.

Zbudowane są one z kolorowej, rozdętej warżki (jej kształt przypomina nieco but – stąd nazwa obuwik) i występujących zazwyczaj w kontrastującym kolorze okalających ją delikatnych płatków. Co ważne, pod ziemią roślina tworzy dość rozległe, poziome kłącza.

rosliny-doniczkowe-wpis-192

Obuwik pospolity

Jeśli chodzi o storczyk obuwik pospolity, w jego przypadku kwiaty są brunatnoczerwone, z żółtą warżką. Rzadko, ale zdarza się że kwiaty są całkowicie żółte lub białe. Kwiaty te, wydzielając cytrynowo-waniliowy zapach silnie przyciągają owady, które wpadają w swoistą pułapkę (warżka). Podejmowane próby ucieczki ułatwiają zapylanie kwiatów, co pozwala na ich skuteczne rozmnażanie się poprzez nasiona.

Gatunek zagrożony

Warto podkreślić, że czerwona lista roślin i grzybów Polski klasyfikuje obuwika pospolitego jako gatunek narażony na wyginięcie. Pojawił się on również w polskiej czerwonej księdze roślin, gdzie określono go gatunkiem narażonym.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X