PRACUJEMY W: PN.-PT. 9.00-17.00 | 501 858 666 | UWAGA! ŚWIADCZYMY KOMPLEKSOWE USŁUGI Z ZAKRESU ARANŻACJI I PIELĘGNACJI ROŚLIN DONICZKOWYCH

Menu

Jakie rośliny przyciągają motyle?

Te przepiękne owady nie tylko pełnią ozdobną funkcję, ale również odgrywają ważną rolę w procesie zapylania roślin.

Motyle w ogrodzie to wyjątkowo lubiani goście. Choć zwykle pojawiają się tylko na chwilę, mogą wnieść do otoczenia mnóstwo dynamiki i kolorów. Te przepiękne owady nie tylko pełnią ozdobną funkcję, ale również odgrywają ważną rolę w procesie zapylania roślin.

Budleja Dawida

Budleja Dawida jest nazywana “motylim krzewem”, ponieważ jej kwiaty przyciągają całe tłumy tych owadów. Budleja Dawida jest średniej wielkości krzewem, który w drugiej połowie lata pięknie zakwita, a kwiaty utrzymują się do późnej jesieni. Pojedyncze kwiaty nie są duże, ale tworzą bardzo ładne i gęste kwiatostany. Najczęściej budleje kwitną na fioletowo, ale są także białe i różowe. Budleje lubią słońce i lekko wilgotną ziemię, warto je regularnie nawozić. Trzeba też pamiętać o corocznym przycinaniu (najlepiej robić to wczesną wiosną), ponieważ kwiaty pojawiają się na nowych pędach.

Floksy

Floksy szydlaste kwitną na przełomie kwietnia i maja. Ich kępy wyglądają wtedy jak kolorowe poduszki. Często są sadzone na skalniakach i obwódkach rabat. Znacznie bardziej okazałe są floksy wiechowate, kwitnące latem. Ich kwiaty to prawdziwa ozdoba ogrodu, a dodatkową zaletą jest piękny, słodki, bardzo przyjemny zapach. Obydwa gatunki najlepiej rosną w miejscach słonecznych, z żyzną i wilgotną ziemią.

Jeżówka (Echinacea)

Metrowa bylina o barwnych i aromatycznych kwiatach, pojawiających się od lipca do października. Jeżówka jest pięknym dodatkiem do łąki kwiatowej, szczególnie jeśli w ogrodzie planujemy kącik dla motyli i owadów zapylających.

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna to jedna z najbardziej wszechstronnych roślin, jakie możemy mieć w ogrodzie (ten gatunek dobrze zimuje w polskich warunkach). Można ją wykorzystać nie tylko jako ozdobę rabat, ale też roślinę leczniczą i przyprawę. Kwiaty lawendy są miododajne, ponieważ ich nektar przyciąga i motyle, i pszczoły. Za to zapach rośliny odstrasza komary, muchy i mole. Lawenda musi mieć słońce i niezbyt żyzną, przepuszczalną ziemię.

rosliny-doniczkowe-wpis-217

Astry

Wszystkie gatunki astrów ucieszą i przyciągną motyle, ale szczególnie cenne są gatunki jesienne. Długo kwitnące i kolorowe kwiaty są zasobne w nektar, przez co wabią motyle, pszczoły i inne zapylacze. Co ciekawe, późną jesienią są już jednym z ostatnich źródeł pokarmu dla tych owadów. Astry mają zróżnicowaną wielkość i kolory, ale podobną budowę kwiatów i wymagania. Astry powinny mieć słońce oraz wilgotną ziemię. Są odporne na mróz i szkodniki, jednak często bywają atakowane przez chorobę grzybową (mączniaka).  Regularne rozsadzanie (najlepiej co kilka lat, wiosną) pomoże utrzymać astry w dobrej kondycji.

Rudbekia

Rudbekia to gwiazda słonecznych rabat. Na szczycie długich łodyg widnieją kwiaty w ciepłym odcieniu, obsypane pyłkiem, dzięki czemu motyle chętnie na nich siadają. Rudbekia kwitnie od czerwca do października.


Masz pytania? Napisz do nas.

    W celu wysłania formularza, zaakceptuj Politykę prywatności

    X